Mitől jó ember valaki, és mitől rossz?
" A szomszéd Mari néni jónak tart, mert loptál neki csírkét. Nos, akkor jó vagy, mert annak tart Mari néni?"
A néni szemében jó vagy, másokéban nem. Nincs egyetemes "jó". Egy átlag magyar alsó hangon 3-4 milliárd ember, azaz az emberiség felének szemében gonosz, mert marhahúst eszik. Értitek?
Lelkiismeretről hallott már valaki?
Aki rosszat tesz - lop pl. Pontosan TUDJA hogy rosszban sántikál. ;)
Ugye, hogy nem egyértelmű. Na ezért lett lepontozva #1, mert túl egyszerűen nézte a dolgokat.
Ha megmentek egy emberi életet, akkor jó ember vagyok-e? Ha az az ember egy hónap múlva 3 kisgyereket erőszakol meg és ás el élve, akkor még mindig jó, ami tettem? S ha már a megmentése előtt ismertem és akkor is tudtam róla, hogy erre hajlamos?
Jó kisarkított példa, de filozófiailag gondolat ébresztő.
Aztán lopni bűn-e? Nagyanyám háborúban 6 gyerekkel bújkált. Elment az erdőre és lopott fát, hogy tudjanak fűteni és a lázas gyerek ne fázzon meg jobban. Akkor nagyanyám most jó vagy rossz ember? Munkát nem kapott ideológiai okokból... Tehát nem arról van szó, h az adóból kifizetett lakást kapott és a parkettát eltüzelte, mert nem volt hajlandó dolgozni. Nem engedték dolgozni.
"A kérdező elfelejtette pontosítani, hogy az univerzális emberi értékek szerinti jóra és rosszra kérdez, avagy arra, hogy egy aktuális társadalom normái szerint mi a jó és a rossz."
:) A kérdező nem véletlenül nem pontosított semmit, mert alapvetően arra kíváncsi, hogy a válaszolók hogyan értékelik a kérdést önmaga naturális valójában.
Milyen gondolatszálak indulnak el bennük erre, és milyen kontextusban szemlélik a kérdést.
Az ember mitől jó? Sok jó viselkedéstől. Egy viselkedés jó, vagy rossz, az az egyénre és a környezetére gyakorolt hatása alapján való megítélése. A megítélés lehet általános, objektív és szubjektív is.
Ha valaki ellopja a tárcámat, neki az jó, mert több nagyobb vagyonra tesz szert. Nekem az rossz, mert kevesebb vagyonom lesz. Külső, nem érintett szemlélőnek két hozzáállása van: Én vagyok a hülye, hogy könnyen elérhetővé teszem a tárcámat a hátizsákomban és ezért én tehetek róla. A másik elítéli, hogy jogtalanul eltulajdonították a tárcámat.
Emberek egy része szerint én is rossz viselkedést követtem el, valaki ezért rossz embernek tart.
Az emberek nagy része a tolvajlást elítéli és ezeknek egy része a tolvajt tartja rossz embernek.
A tolvaj szerint ő kifejezetten jó ember, mert ügyes és könnyen jut pénzhez. Valószínű a közvetlen környezetéből kifejezett dicséreteket kap ezért és bátorítják, hogy csak így tovább. Ezeket hívjuk c vitaminosoknak.
Most hirtelen az utóbbi megjegyzés miatt sokan úgy gondolják, hogy illetlenség ilyet írni, ezért engem rossz embernek tartanak. Miközben nem vagyok rossz ember, legfeljebb a viselkedésem volt számukra etikátlan még akkor is, ha volt benne igazság. Ezzel arra akarok kilukadni, hogy míg az igazság egyik formája elítélendő, a másik formája üdvözített, így maga az igazság nem lehet általánosságban sem jó, sem rossz, hiszen gyakran az igazság nem elfogadott a társadalmi normák szerint.
A rossz cselekedetek meghatározására több szinten létezik rendszer. Nem tudom az összeset, csak azokat írom, ami eszembe jut, és kérem, hogy a többiek egészítsék ki.
1: egyéni elvek
2: szűk csoport elvei (munkatársaim között a fingós vicc nem rossz, de ha ezt egy óvónő adja elő a gyerekek előtt, teljesen más a megítélése)
3: társadalmi elvek
4: társadalmi etikett
5: bulvár és intézményes elvek (Hörgős metált énekelt egy tanárnő tehetség kutatón, ezért kirúgták az állásából, mert szerintük ez rossz. Szerintem meg az ember a szabadidejében egy korhatáros műsorban való fellépése miatt korlátozni a kereseti lehetőségeit elítélendő és erősen fasiszta magatartás.)
6: egyetemes jog (10 parancsolat / ne tedd azt mással, amit nem akarsz magadnak / ne légy se99fej - ezek alapvetően természetes módon is az emberben vannak és valamennyi, akár modern, akár ősi vallásban megtalálhatóak)
7: emberi jogok
8: Területileg korlátozott jog (Magyarországon érvényes jog / Európában érvényes jog ezek összességében a jogalkotói hatalmat képviselik)
9: Hatósági hatalom gyakorlás (végrehajtói hatalom)
10: Büntetés végrehajtás (büntetői hatalom)
11: Vallási fanatizmus (pl: ix-xi század körül volt egy katolikus egyházi zsinat, ami törvény ellenesnek minősített minden szexuális cselekedetet, amiből nem született a katolikus egyház szerint törvényes gyerek)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!