Akik itt ezer dolgot felsorolnak, hogy ezt meg azt csinálják munka mellett, igazak azok? Hogyan csinálják?
Nem egészségtelen ennyire túlterhelni magukat?
Nem az ilyen emberekről beszélnek, amikor túlhajszoltságról, stresszről van szó? Nem az ilyenek az ideges emberek az utcán?
Amúgy hogyan csinálják?
Alapból pörgős, extrovertált emberek, nulla én-idő igénnyel? Genetikailag kevés alvást igényelnek?
Az olyanokra gondolok, akik pl azt állítják, hogy heti 50 órát dolgoznak, mellette továbbképzik magukat (minek?), mellette gyerekük van, állítólag sportolnak is stb.
Hogy csinálják?
Nem egészségtelen?
Mire jó ez?
# 21
Az utóbbi 1,5 évben eléggé logisztikázva élek (előtt is, de picit kevésbé) és engem megterhel.
Ha 10 percnél többet vagyok egyhuzamban egy járművön, már elő kellene venni valami tanulnivalót, de igazából zsibbad az agyam munka után és jó lenne rendezni a gondolataimat; jó, most hazafelé megyek be a boltba, textilzacskókat reggel beraktam; jó, most ebbe a boltba megyek be, mert az útbaesik; jó, ha már itt leszálltam, bemegyek amoda.
Jó, hazaértem, akkor most logikus feltenni forrni a vizet, közben elpakolom, amit vettem; jó most el kell ezt intézni, belépek ide meg amoda jó most tanulás.
Én ezt már például nem bírom.
Pont ez az, ami rohanás és amitől betegek lesznek az emberek.
T0ba.
Kicsit azt érzem, hogy mindenre kevés idő jut, valóban rohantok egész nap és minden perc be van osztva.
Kemény vagy, nekem az ideális lefekvési sáv este 9-10 óra és 7,5-8 óra alvást igénylek. Nagyon stresszes időszakban 9-et.
Én például nagyon igényelném, hogy lassan éljek, 8 óránál többet egy perccel se dolgozzak (vagy annyit se), ha olyan kedvem van, gyalog menjek haza, ha olyan, kerülővel, ha olyan, üljek le a parkban.
Otthon pedig punnyadjak, azaz FŐZZEK, ha olyan kedvem van, neten olvasgassak érdekességeket, ha olyan, akkor rajzoljak...
Egyébként ilyen elmenős sportnak, tehát ami nem otthon 30 perc torna vagy ház körül 30 perc futás, heti 3*1 már megterhelő szerintem. Nekem az volt tavaly ilyenkor.
Pedig még így is van holtidő, amikor nem célirányosan csinálok valamit, hanem csak úgy leülök, átgörgetem a facebookot, elolvasom a híreket... de mondjuk olyat nem szoktam csinálni, hogy leülök "csak 5 percre", és két óra múlva állok fel a gép mellől, vagy a telefon elől. Az más kérdés, hogy facebookon futnak kampányaim, de az munka, nem szórakozás. Nem az ismerőseim posztjait nézegetem közben, hanem a hirdetési statisztikákat elemezgetem, új hirdetéseket teszek fel...
Meg ahogy írod, lehet párhuzamosítani a dolgokat. Én most mosogattam el, közben eszembe jutott, hogy kell e-mailt írnom egy ügyvédnek, átgondoltam hogyan fogalmazzam meg... eszembe jutott, hogy kell mikulássapja az oviba az ünnepségre, ilyesmik. Ezeket aztán mind felírtam post-it-re, így nem felejtődnek el.
Az, hogy betáblázom a napomat, nem azt jelenti hogy rohanok, sőt! Pont azért csinálom, mert akkor nincs az, hogy jajj ezt meg kell csinálnom, azt meg kell, gyorsan siessünk... hanem akkor tudom előre, hogy erre és erre ennyi és ennyi idő van, és tudom hogy végezni fogok vele, úgyis némi ráhagyással dolgozik az ember. Egy időben például 6.10-kor keltem, aztán rájöttem, hogy ha 6.00-kor kelek, akkor van +10 percem, amíg nyugodtan ihatok egy kávét, és nem kell rohannom a munkahelyre.
Én általában biciklivel járok dolgozni, néha gyalog, ez amúgy tényleg jót tesz sokszor.
Aki úgy érzi, hogy lassítania kell, az lassítson. Vagy ha főzni szeretsz, akkor főzzél (az amúgy sem punnyadás szerintem). Ez az egész nem arról szól, hogy semmi időt ne hagyj magadra, hanem az időgazdálkodásról, meg a logisztikáról, ahogy írták. Pihenni is jobban tudsz úgy, ha nem azon kattog az agyad, hogy még ezt és ezt és ezt is meg kell csinálnom... hanem eltervezed, hogy most X órát pihenek, utána még fél óra míg bebootol az agyam, aztán egy óra alatt megcsinálom ezt, másfél óra alatt azt, utána elmegyek a boltba az fél óra, ...
A punnyadás akkor gáz, amikor az ember hazaér munkából, ledobja magát, és este 8-9-ig céltalan netezés, tv, akármi, és ez megy napról napra. Az ilyennek tényleg nincs ideje, mert kifolyik a kezei közül az idő. De az aktiv kikapcsolódás és az aktív pihenés az fontos (de ezt is csak mértékkel, mint minden mást is).
Az időgazdálkodás akkor is jó, ha olyasmit kell csinálnod, amit nem szeretsz de muszáj, mert látod, hogy mikor van vége, és nem érzed azt, hogy örökké tart. Pl. amikor a webshopomba a termékleírásokat fordítottam le angolról magyarra, ki nem állhattam. Elhatároztam, hogy kedden és csütörtökön, este fél 8-tól 9-ig csinálom, és majd szépen lassan elkészül. Ezeken a napokon nekikészültem, és úgy voltam vele, akármi lesz is, ezt a másfél órát ezzel fogom eltönteni (de egy perccel se többet!). El is készültek a leírások.
"hanem eltervezed, hogy most X órát pihenek, utána még fél óra míg bebootol az agyam,"
Na, ettől a pillanattól fogva nem igazi pihenés.
Erre szoktam úgy fogalmazni, hogy még a pihenést is rohanásnak érzem.
Pihenés az, amikor hazaérsz 6-ra, és 9-ig, vagy ha reggel nem kell sok idő, akkor 10-ig azt csinálsz, amit akarsz. Kreatív hobbik, érdekességek olvasása stb.
Egyébként Te miért dolgozol ennyit, mi a célja?
Bár ez személyeskedő kérdés, de furcsa nekem.
Akkor szerintetek mettől a ponttól számít egészségtelennek a rohanás, ha ti is futtok-rohantok-siettek, minden percetek előre be van tervezve?
Nálam biztosan előbb kaptok szívinfarktust.
Csak mert te passzívabb típus vagy, még nem kell ítélkezni mások fölött. Egészségtelen aktivitás esetén már a tested is jelez, fájdalommal, rosszulléttel, kimerültséggel, betegségekkel. Én nem szoktam betegeskedni, többet voltam beteg, amikor nem éltem aktív életet.
Én előre tervezéssel jól be tudom osztani az időmet úgy, hogy nem rohanok. Például a hétvégi bevásárlásokhoz átnézem a boltok kínálatát, bejelölöm, ha valamit valahol meg akarok venni. Legalább 4 boltot érintek a hétvégi vásárláshoz, de ez sem rohanás, mert olyan útvonalon tervezem meg, hogy ne legyen kerülő. Ezt már főiskolás koromban meg kellett tanulni, mert 3 különböző oktatási helyszínen zajlott a képzés, amik sem egymáshoz nem voltak közel, sem a szüleimhez, ahol laktam, így a dugók elkerülése és a késések minimalizálása miatt mindegyik helyszínre 2-3 útvonalat ismertem, még jóval a mobilnet előtt. Most már ez is sokkal könnyebb, ott a zsebemben az interaktív menetrend és utazástervező.
Amíg nem terveztem meg így a bevásárlást, az egész hétvége is el tudott menni ezzel. Most ez lecsökkent tömegközlekedéssel, utazással együtt 5 órára, 4 üzletet érintve, amik különböző helyeken vannak, viszont mindent meg tudok venni a legolcsóbban. Esetleg ha van valamelyik szombaton akciós vásár, akkor az jön még pluszban, de az nincs mindig. A hétvége legnagyobb része pedig szabad, és azt csinálok, amit akarok. Ha akarok, túrázok, ha akarom, átrendezem a lakást, ha akarok, nem csinálok semmit, ha akarok, sportolok...
"Na, ettől a pillanattól fogva nem igazi pihenés.
Erre szoktam úgy fogalmazni, hogy még a pihenést is rohanásnak érzem."
:D
Hát, nem vagyunk egyformák.
Én pihenésképpen szoktam olyat, hogy átolvasom a híreket, valami érdekességet, megnézek egy-egy videót, vagy feljövök ide, de ez olyan 25-20 perc szokott lenni max, hétvégén azért több.
"Egyébként Te miért dolgozol ennyit, mi a célja?"
Egyrészt nyilván a pénz miatt. Másrészt azért, mert egyszer szeretnék egy saját céget. Meg azért, mert szeretem a kihívásokat, és örülök neki, hogy az életem nem csak a munka-asszony-gyereknevelés háromszögből áll, hanem van valami hosszú távom célom is. Szeretem, ha valamilyen irányba tartanak a dolgok.
Az meg külön jó érzés, ha az ember munkájának van eredménye. Egyébként rengeteget lehet tanulni, ha az ember csinál egy vállalkozást, mind szakmailag, mind nem szakmai témákat illetően, és emberileg is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!