Miért van az, hogy a legfeljebb szakmunkás végzettségű emberek jelentős része szerint a szellemi munka az nem munka?
Akikkel eddig találkoztam legfeljebb szakmunkás végzettségű emberekkel Ők rendszerint a szellemi munkát nem tartották munkának (ritka kivételektől eltekintve). Például apától folyton megkapom azt a letolást, hogy a programozás és a Wikipédia-szerkesztés az nem munka, miért nem dolgozok inkább... :-/ (A Wikipédia-szerkesztés miatt pláne azért kapom meg a letoltás, mert azért nem kapok pénzt és azt azért nem tartja munkának. Ezek szerint az önkéntes munkát nem tarja munkának, érdekes...)
Miért van az, hogy a szakmunkások szerint a szellemi munka nem munka? Egyikük sem képes értelmesnek mondható indoklást adni arra, hogy a szellemi munka szerintük miért nem munka, csak annyit képesek válaszoként odabökni, mint például "az akkor sem munka" vagy, hogy "egész nap ülni és gépezni az nem munka" (De, ha vannak, akik ezzel pénzt csinálnak és/vagy értéket állítanak elő vele, akkor miért ne lehetne munka?). Valakinek sikerült már valakiből érdemleges választ kicsikarnia miért nem számít a szellemi munka munkának?)
(Ha ennyire nem munka nekik ez, akkor nem is értem miért nem mentek el valami olyan páylára, ahol kamatoztathatják kimagasló szellemi értelmüket... Biztos degeszre kereshetnék magukat a szellemi tevékenységükkel, ha ez ennyire nem munka nekik.)
Rengeteg ilyen kérdés és vita van erről ezen az oldalon, de a való életben is.
Azt kellene végre megérteniük a szellemi és fizikai munkát végzőknek egyaránt, hogy az egyik nem létezhetne a másik nélkül.
Hiába tervez meg egy épületet az építészmérnök, ha nincs kubikus, vízvezetékszerelő, villanyszerelő stb. aki felépítse. Ugyanakkor azokat a gépeket, műszereket is fel kellett találni, amelyekkel ez utóbbiak dolgoznak.
Az épület természetesen csak egy példa, mondhattam volna villamost, hidat vagy öntödét is.
Minden olyan tevékenység, amely fizikai vagy szellemi erőfeszítéssel jár, munka. Nem volt elég feltalálni a száítógépet sem, rengeteg fizikai munka kell a sorozatgyártáshoz. Az élelmiszeriparban és ezer más - jóformán minden - ágazatban ez a helyzet. Ma már a mezőgazdaságban is.
Amíg ezt az egyik vagy a másik "oldal" nem realizálja és nem veszi tudomásul, addig folytatódni fognak ezek a teljesen meddő viták.
"Mert az ő eredményeik látványos, gondolok itt egy félkész házra, útra, stb.-ra, míg a papírmunkával foglalkozónak csak a papírok vannak meg."
Éppen erről írtam az imént. Azok nélkül a "papírok" nélkül milyen lenne az a ház? (Persze nem egy kalákában felpített kis házról beszélek.)
Meddig tudnának utat építeni tervezés és beruházás nélkül? Még egy fakanál sorozatgyártásához is kell a "papírmunka"...
Nekem is mondták már, hogy a programozás nem munka, csak a gép előtt kell ülni és nyomkodni kell a billentyűket.
Én nem vitatkoztam velük, csak megmondtam hogy a gyári fizikai munka X pénzt fizet, a programozás meg 8X pénzt fizet, feltehetőleg azért, mert 8X annyi értéket állít elő. Ez a valóság, lehet szeretni vagy nem szeretni, de ez a valóság.
Megmondtam nekik, hogy ők nem velem vitáznak, hanem a valósággal.
Mert ha elismernék, hogy ők egyszerűbb, sok esetben butább munkát végeznek, akkor összeomlana az önbecsülésük.
Most nem a villanyszerelőre gondolok, hanem aki mondjuk egy gyári soron dolgozik. Éveket töltöttem el gyárakban, pontosan tudom, hogy a gyengébbek is 2-3 hét alatt megtanulják egy gép működését.
A szellemi munkához viszont sok esetben hosszú éveket kellett szenvedni az egyetemen + X számú munkahelyet bejárni, mire eléri valaki azt a színvonalat, hogy X százezer forintot hazavihessen. Emellett sok esetben ugye kreativitás kell a szellemi munkához, míg a gyártósoron robotként kell dolgozni, lehetőleg az agyat minimálisan használni.
Ennél már csak az jobb, mikor azt mondják, hogy a diploma csak egy papír. Egy ismerősöm mindig ezt mondta, most meg már 6-7-8 éve végez egy sima BA képzést, mert ugye annyira "könnyű".
# 18 igen lehet sok esetben könnyebb munkát végeznek, de azért tisztességes feladatot végeznek ott is , járna nekik annyi hogy megtudjanak élni rendesen , ne csak éhbér. Amíg szrért hgyért dolgoztatják őket addig fenn is fog állni az ellentét.
egy szellemi munkás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!