Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Csak szerintem rohadt felhábor...

Csak szerintem rohadt felháborító és bicskanyitogató az "értelmiségi" szó és annak jelentése?

Figyelt kérdés
Értelmiségi, azaz olyan ember, amelyben van értelem. Érted? Értelem-értelmiség=diplomás azaz, akinek nincs diplomája az egy kőbunkó, értelem nélküli semmirekellő értéktelen véglény. Elég nehéz az értelmiségi szót más formában értelmezni. Kíváncsi vagyok, hogy erre milyen okosat tudtok mondani és az is érdekelne, hogy vajon mikor és ki által honosodott meg a magyar nyelvben ez az elképesztően sértő és rasszista kasztosító vonásokat hordozó kifejezés. Mondjuk az angoloknál se más a helyzet. Intellectual=értelmiségi, intellect=értelem. Mondom mindezt úgy, hogy egyetemista vagyok még mielőtt valaki olyan szuper érvvel állna elő, hogy savanyú a szőlő.

2019. ápr. 21. 22:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
94%
Igen, csak szerinted.
2019. ápr. 21. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
91%
Csak szerinted. Senki sem mondta, hogy az értelmiségi = diplomás, ezt te képzeled bele
2019. ápr. 21. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
96%

"rasszista"


neked sincs foglamad a szó jelentéséről, de legalább döngeted a melled, hogy milyen okos vagy.

2019. ápr. 21. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
91%
Irigység mentes boldog életet!
2019. ápr. 21. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
87%

Csak szerinted, ahogy előttem írták értelmiség nem egyenlő az diplomással, ahogy a diplomás sem egyenlő az értelmiségivel, ahogy a mellékelt ábra mutatja.

Inkább olyanokon rugóznék a helyedben, hogy a paraszt miért pejoratív jelző (régebbről jön ez, mint az értelmiségi problémád)

2019. ápr. 21. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 bettiiiiiiiiiiiiiiii válasza:
77%
Én is hallottam már ezt, hogy az az értelmiségi, akinek diplomája van, és pont. Pedig nagyon nevetséges ez a felfogás, ismerek olyan diplomást, aki szerintem csak megvette a papírt, mert az értelmet nem tartalmazza a lénye, vicces, hogy van aki mégis őt gondolja értemiséginek :D
2019. ápr. 21. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Presumptuous_Pisces ***** válasza:
0%

Nem bicskanyitogató, de nem vagyok oda érte. Hála, csak itt gyakorin találkozok vele így kimondva.


Anno a rendszerváltás előtt, az számított értelmiséginek főként, akinek a csaladjában volt párttag/népfronttitkár-elnök, vagy az egyik szülő komoly presztízzsel járó munkát végzett (orvos, főhadnagy, tanár/oktató, vegyész...) A kispolgári családokban pedig: irodista, titkár, gépíró... A párttagoknál fontos volt, hogy kifelé mit mutatnak, így nem engedhették meg, hogy a gyerekük pl iskolázatlanul a földet túrja valahol. A kispolgárok voltak maga a minta családok, ahol színtúgy ment a "tökéletesség" megjátszása, de otthon kiabálás, a gyerek verése (makarenko), tipikus stílus a házakban (giccsek, díszkönyvek nagy eszméktől stb...), a férfi volt az ember.

Az iskolákban, ha pl egy kétkezi munkás család sarja akart gimnáziumból főiskolára jelentkezni, vagy olyan szakmára ami "értelmiségi", küzdenie kellett, mivel voltak olyan fanatikus tanárok, akik nem írták meg az ajánló levelet (nem tudom, hogy hívják eredetileg).


Felénk legalábbis az értelmiségi alatt ezt értik az emberek, főleg az idősebbek. Sajnos az utópisztikus hatása megmaradt: sok fiatal érzi szégyellni valónak a kétkezi munkát. És ami mégrosszabb: találkoztam nem egy olyan egyetemistával, aki úgy vélekedett az ilyen személyekről: "nem baj, egy menetre megteszi". Szomorú, hogy ennyire korlátozottak lesznek néhányan egy papírtól.



[link]

2019. ápr. 21. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Hát a kérdésedből látszik, hogy nem vagy egy értelmiségi. De nem azért mert nincs diplomád.
2019. ápr. 21. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Rasszista? Biztos én vagyok a hülye, de magyarázd már el nekem, hogy az értelem és/vagy diploma megléta vagy tőlem akár hiánya mégis hogy függ össze a rasszizmussal? Vagy ezzel már csak úgy dobálózni szokás? Homofób és szexista nem vagyok? Csak kérdezem, hogy beleírhassam az önéletrajzomba...

Abban igazad van, hogy az "értelmiségi" kifejezés elég elavult, de hogy őszinte legyek én nem is nagyon hallom a valóéletben, legfeljebb a 92 éves dédnagymamámtól, de ő már mindörökre egy mára rég letűnt korban ragadt. És ez nem feltétlen baj. Majd a mi generáción kifrjezéseit is elavultnak fogja látni a következő. Majd ők meg pampognak az influenceren vagy a hipsteren vagy a tudom is én min. Ez az élet rendje. Tedd túl magad rajta, ennél sokkal fontosabb dolgok is vannak az életben, amin esetleg érdemes is pörögni. Ezen nem az.

2019. ápr. 22. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Jézus, gyere le.
2019. ápr. 22. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!