Mi értelme van az összeseküvés elméleteknek?
Unatkozó trollok hírnévre vágynak a gyatra életükhöz.
Egész életük a számítógép előtt pötyögés, hát kell valami izgalom.
Jellemzően olyan emberek, akiknek semmijük nincs az életben amitől különlegesnek érezhetik maguk, de ettől igen, mert olyan titkos tudás birtokában vannak, mint csak kevesen.
Illetve akdnak az 5 perc hírnévre vágyók, na meg azok, akik tényleg annyira buták, hogy gondolkodás nélkül bármit elhisznek, csak mert nekik XY azt mondta.
Hm...
Hogy mi értelme lehet ezeknek az összeesküvés elméleteknek?
Leírom azt, hogy én hogyan gondolom.
Ha az emberiséget vizsgáljuk, a fejlődésünket, evolúciót, alapvető követelmény volt a minta felismerés. Ha az egyik ősember megette a lila bogyót, és meghalt, akkor a másik már nem fogja megenni, mert látja az összefüggést, felismeri a mintát.
Azt is érdemes megfigyelnünk, hogy az emberek mindig tömegekbe, csapatokba tömörülve éltek, általában mostoha körülmények között, szűkös forrásokkal. Ha gyenge voltál, és haszontalan, akkor száműztek, kint hagytak meghalni, ezáltal erősödött a csapat, mert kidobta magából a gyenge láncszemet. Így jött az az ösztön, hogy az ember "hasznos akar lenni" annak akar mindenképpen tűnni a "csapat" számára. A munkahelyeden ezért szereted ha elismerik a munkádat, a családban ezért szereted ha elismerik az érdemedet. Hasznosnak bizonyulsz, és ez jó érzéssel tölt el téged, egyfajta "biztonság érzettel" ami büszkeség, jó érzés. Csupa "jutalmat" biztosító kémiai folyamat hogy tudd, neked ez jó.
Ha ezt a 2 előbb említett összefüggést vizsgáljuk, eljutunk a "vészmadár" szerepkörhöz. Az ember, aki farkast kiált. A rossz hír hozója. Ha őszinték akartok lenni, ti is érezhettétek már, hogy mintha valami jó érzés lenne úrrá rajtatok, amikor valakinek valamiféle fontos hírt közöltök. Legyen az bármi. Egy útlezárás, egy leakciózott áru, bármi, ami fontos információnak számít, a te birtokodban van, és ha átadod másnak, jó érzés tölt el téged. A figyelem amit kapsz. Az, hogy most a középpontban lehetsz.
Ez is egy bizonyos "szereplés" ugyanis. Kiállsz a tömeg elé, hozván a fontos hírt, és ezáltal minden figyelem rád szegeződik. Csupa evolúciós simogató ösztön. Nem a csendes elhúzódó vékony erőtlen ember vagy a csordában akit csak etetnek és semmi haszna, hanem a szónok, a hír hozó, a csapat életében fontos körülményt felfedő, már-már főnöki státuszba kerülsz. Mindenki rád figyel, és érzelmi reakciót váltasz ki belőlük azzal, amit mondasz.
Valami ilyesmi lehet ennek az oka.
Megfigyelsz egy összefüggést, amit valószínűleg más nem vesz észre, és ezt terjesztve mintegy "hírt" hozol a "csapatnak". Hamis hír ugyan, de ott lehet az esélye annak, hogy valós. És ez sosem számított az őserdőben, ugyanis ha te hírt hoztál arról hogy "lehet a sziklán van egy kardfogú tigris, mert tűnnek el az emberek" akkor nem számított hogy tényleg ott volt-e a tigris, a lényeg hogy nem mentek arra, és túléltek. Ez akkor már előny volt.
Ha megfigyeled ezért szólnak az összeesküvés elméletek olyan dolgokról, ami az emberek egy bizonyos tömegét érintik.
A földönkívüliek... A felső tízezer ténykedése... Ez a Berki Krisztián téma is csak azért érdekes, mert ha megjátszotta volna a halálát, az a magyar rendőrség, a magyar igazságszolgáltatás, ez által a magyar államhoz kapcsolható, így a magyar emberek mint tömeg érintett lehet...
Ezen eszmefuttatás megfelelően alkalmazandó egyébként a pletykára is.
Amikor az emberek pletykálnak, akkor lényegében összeesküvés elméleteket, konteókat gyártanak, csak kevésbé nagy tömeg számára, kevésbé fontos dolgokról.
Egyfajta "beavatottság" érzetet adhat mindez. Erősebb "csoporthoz való tartozás" érzést. Szereplést, és fontosság érzést.
Szóval szerintem ilyesmiről lehet szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!