Ha igaz az evolúció nevű hipotézis, akkor miért segítenek az emberek a gyengékeken miközben az erősek maradnak életben, a gyengék mint én, pusztuljanak?
> Ha igaz az evolúció nevű hipotézis
Nem hipotézis, hanem modell, sőt a modellekből összeálló elmélet.
> miközben az erősek maradnak életben
Ez így nem igaz. Azok maradnak életben, akik olyan génekkel rendelkeznek, amelyek a túlélés és a szaporodás esélyét növelik. Az állatvilágban lehet hogy éppen az az egyed, amelyik erősebb, de még ott sem ez a fő szempont. Ha egy egyed olyan fizikai erővel rendelkezik, ami már nem növeli a túlélés esélyét, az sem előnyös, hiszen a nagyobb izomtömeg fenntartása több erőforrást igényel. Ezért is vannak meg remekül fajon az emberhez mérten is csekély fizikai erővel is.
Másrészt az ember evolúciós fejlődését már nem annyira a természetes szelekció, sokkal inkább a mesterséges szelekció határozza meg. Nekem már nem gond, hogy a génjeimnek köszönhetően mondjuk kevésbé vagyok ellenálló a hideggel szemben, hiszen be is tudok fűteni, nem kell pusztán a génjeimre, meg az abból fakadó fizikai, biológiai tulajdonságaimra hagyatkoznom a hideggel szembeni védekezésben. Mi, emberek már megengedhetjük azt a luxust, hogy akár gyengék legyünk.
> miért segítenek az emberek a gyengékeken
Még az állatvilágban is lehet egy gyenge egyed hasznos tagja a csoportnak, lehet hosszútávon hozzájárulhat a csoport többi egyedének a túléléséhez. Pl. ha valamilyen betegség, sérülés miatt gyenge az az egyed, akkor fordított esetben majd ő lesz az erősebb és viszonozhatja a segítséget, így két feláldozott, meg nem segített egyed helyett két túlélő egyed lesz a végén. Az ember meg talán azért is ember, mert erkölcse, értékrendje van, ami túlmutat az állatvilágból örökölt ösztönein és evolúciós drive-jain. Az ember azt teszi, ami helyes, ami a szűkebb vagy tágabb közössége tagjainak (is) előnyös, hasznos, néha annak ellenére is, hogy az számára, mint egyed számára akár áldozattal, hátránnyal is jár. Hosszútávon mégis ez lesz az optimális mindenki számára.
Az ember nem annyira ösztön szinten van, mint az állatok. Vannak akiknek van emócionális beállítottságuk. Nekem mondjuk nincs az emberek iránt, de jó, hogy valakinek igen.
Amúgy vallási hozadéka is van, meg túlélési stratégia szempontjából is hasznos, ha egy csoport segíti a másikat.
Az evolúció sehol nem mondd olyat, hogy az erősebb marad életben.
Másrészt ne akard a társadalmi jelenségeket csupán biológiai elméletekkel magyarázni, mert a társadalom ennél sokkal több.
Evolúciós szempontból hasznos az altruizmus, mert közösségekben élünk. Egy adott egyed ereje és agressziója csak addig hasznos, amíg magányosan él és egyedül kell megvédenie magát. Ha csoportban élsz, akkor a csoport támogatása lesz az előnyös, főleg, ha az adott csoport genetikailag közeláll hozzád.
De neked elsősorban pszichológiai tanácsadást javaslok, nem biosz órát.
"Ha igaz az evolúció nevű hipotézis"
Ahogy már előttem is írták, nem hipotézis, hanem elmélet. Látom, hogy annyi telik tőled, hogy minden kérdésedben így próbálod hitelteleníteni. Elég gáz...
"akkor miért segítenek az emberek a gyengékeken miközben az erősek maradnak életben"
1. Ahogy szintén leírták már előttem: az evolúció nem azt jelenti, hogy az erősek maradnak életben.
2. Számos evolúciós mechanizmus (rokonszelekció, reciprok altruizmus, csoportszelekció) okozhatja az önzetlen viselkedés elterjedését. Én is írtam ezekről már korábban az oldalon (25. válasz):
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
De akár rá is lehet keresni, ha tényleg érdekel a dolog. Ha...
"a gyengék mint én, pusztuljanak?"
A "kérdésed" alapján nem a gyengeség a fő gond veled...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!