Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy valaki által itt feltett...

Paradoxa kérdése:

Egy valaki által itt feltett másik kérdés alapján jutott az eszembe ez a téma: Neked mi a véleményed Francis Crick "irányított pánspermia" hipotéziséről? Bővebben: mit gondolsz a megjegyzésekben foglaltakról?

Figyelt kérdés

A DNS kutatásai kapcsán Nobel-díjat nyert Francis Crick szerint, nem valamilyen véletlen folytán került a Földre az élő organizmus, hanem Földön kívüli lények szándékosan juttatták el bolygónkra azt.

Az irányított pánspermia hipotézis szerint, létünk gyökerei a világmindenség egy másik pontján keresendőek. Leslie Orgellel közösen kidolgozott felvetésében Crick azt állítja, hogy földönkívüli civilizációk küldték szét a világmindenségbe mikroorganizmusok útján az életet.

Fentiekről bővebben elsősorban Francis Crick magyar nyelven is megjelent, az Élet mikéntje című könyvében lehet olvasni.

Ez lehetne az egyik lehetséges alternatívája annak a tudományos álláspontnak, hogy a Földön (!) az élet természetes úton keletkezett.

Személyes véleményem szerint, például a geológia bizonyítékai nem támasztják alá az irányított pánspermia hipotézist. Szerintem a tudomány leginkább elfogadott álláspontja helyes és az élet a Földön természetes úton keletkezett.

Mindemellett, véleményem szerint ez a hipotézis teljes egészében még nem tekinthető megcáfoltnak.

A hipotézis egyébként is csak a Földön létező életre vonatkozik, ezzel mintegy odébb tolja a problémát és igaz mivolta esetén sem adna magyarázatot arra, hogy a mikroorganizmusokat küldő civilizáció esetében hogyan keletkezett az élet.



#irányított pánspermia #az élet keletkezése
2023. nov. 2. 13:31
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A tudományban senkit nem érdekel a vélemény. Minél naivabb, annál kevésbé.

Igazából ezzel két probléma van:

1: nem kutatható.

2: ha ilyen létezne, akkor ott, ahonnan jött - MÉG SOKKAL fejlettebb élet lenne, mint itt nálunk.

Hiszen akkor legalább néhány milliárd év előnyük lenne! És túl messze sem lehet.


Tehát: pontosan hol is van 30 fényév közelségben oxigénes légkörű, földszerű bolygó, ahonnan özönlenek felénk a rádiójelek?

2023. nov. 2. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

1-es Válaszoló:

Ez természetesen így van és újabb érv amellett, hogy a hipotézis nem tűnik megalapozottnak.

Ellenben megjegyzem, hogy a "túl messze sem lehet" sem "túl" pontos meghatározás. Ugyanis honnan tudhatnánk, hogy mennyi a "túl messze"?

A klasszikus Fermi paradoxon alapfeltevései ugyanis pont abból indulnak ki, hogy a galaxisunkban egyetlen "sikeres" civilizációnak képesnek kéne lennie arra, hogy csillagászati időléptékben nagyon rövid idő alatt (néhány százezer éven belül) eljuttassa minimum a technikai eszközeit a Naprendszerbe.

2023. nov. 2. 13:50
 3/8 anonim ***** válasza:
Csakhogy ilyen gyökeres átalakításokat már régen észrevettünk volna.
2023. nov. 2. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

én csak a spermia miatt vagyok itt


az mi?

2023. nov. 2. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Felmerül a kérdés, hogy: - mi hasznuk lett volna belőle?-

Aztán természetesen az is, - hogyan csinálhatták?-

Hogyan juttathattak volna életet más bolygókra?

Ha mégis megtehették, akkor nyilván máshová is küldtek életet, na de hol vannak?

A pánsperma elmélettel kapcsolatban én inkább azt gondolom, hogy valahol máshol kialakult élet véletlenül juthatott a Földre, de ez egyrészt továbbra sem visz közelebb az élet kialakulásának rejtélyéhez, másrészt felesleges bonyolítás, mert tudtommal a Földön minden megvan hozzá, hogy kialakulhasson az élet és ugye Ockham borotvája szerint minek plusz elemeket felvonultatni, ha létezik egyszerűbb teória?

Mellesleg persze akár így is történhetett, na és?

Mi következik ebből?

Nyertünk valamit?

2023. nov. 2. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Azért írtam, hogy "véleményem szerint", mert amit írtam a hipotézis megítéléséről, az nagyrészt szubjektív megítélés részemről. A geológiai bizonyítékok alapján kijelenthetjük, hogy a Föld jelenlegi életkorának körülbelül egy kilenced részénél már biztosan jelen volt az élet a Földön. Érdekes az is, hogy a többsejtű, összetett élet is hasonló ideje van jelen bolygónkon, azaz kb. 550 millió éve. Hangsúlyozom, hogy a szubjektív véleményem szerint, azon tények, hogy a Földön, bizonyos értelemben viszonylag "gyorsan" megjelent az élet, ezt követően pedig nagyon-nagyon hosszú ideig, kb. 3,5 milliárd évig megmaradt az egysejtű élet szintjén, hogy aztán újabb 550 millió év alatt, az Ediacara faunán és a kambriumi "ősrobbanáson" keresztül is eljusson a mai diverzitásig, számomra igen valószerűtlenné teszi azt, hogy ez az egész folyamat valamilyen irányított pánspermia eseményből indult volna ki. A biológiai evolúció genetikai nyomozásának eredményei sem ezt valószerűsítik számomra. Sok mindent lehetne még itt említeni, de részemről ez mind szubjektív megítélés, természetesen nem tudok én sem objektív bizonyítékokat a geológiából sem, sem pro sem kontra.

Mindemellett erről Almár Iván - akivel közösen létrehoztuk a magyarországi SETI Klubot - bizonyára sokat tudna mondani, tekintettel arra, hogy egykori munkatársa, Gánti Tibor komolyan foglalkozott a témával és könyvet is írt ellenvetéseiről: Az élet mikéntje - Kontra Crick címmel, ha most így hirtelen jól emlékszem a címre. A két könyv egyébként megvan valahol, ha sikerül majd előbányászom, ami jelenleg nem túl könnyű feladat.

Meg fogon kérdezni erről Almár Ivánt.

Akit esetleg érdekel, ez itt a Klubunk weblapja: [link]

2023. nov. 2. 15:33
 7/8 A kérdező kommentje:

"Csakhogy ilyen gyökeres átalakításokat már régen észrevettünk volna."


Igen! Pontosan ez a lényege a Fermi-paradoxonnak, hogy semmilyen nyomát nem találjuk ilyen idegen technikai eszközöknek. Legalábbis most így látjuk és ezt gondoljuk, mert nincs rá semmilyen bizonyíték.

Például, ha nagyon sok ilyet küldtek volna szerteszét a galaxisba, akkor a Naprendszerben is "illene" ilyen eszközök nyomára bukkannunk, azonban sem ilyesminek, sem valamiféle gyarmatosítási kísérletnek, nem látjuk semmi nyomát.

Persze vannak, akik fentiekkel a végtelenségig vitatkoznának, de szerencsére a tudományban a bizonyítékok számítanak.

2023. nov. 2. 15:42
 8/8 anonim ***** válasza:
0%

Ezzel az elmélettel pontosan ugyanaz a helyzet, mint a teremtéselmélettel vagy épp az evolúciós elmélettel.


A tudomány jelen állása szerint sem nem bizonyítható, sem nem cáfolható.


Minden csak feltételezés.

2023. nov. 2. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!