Az nyugati ember hogy képes túllendülni azon, hogy a mindennapi tárgyainkat gyerekrabszolgák állítják elő?
Ténykérdés, hogy a mindennapi használati tárgyainkat, a telefont, ami a kezünkben van, a ruhát, amit viselünk, gyakorlatilag mindent még ma is harmadik világbeli gyerekrabszolgák és egyéb rabszolgák milliói biztosítják.
Az igaz, hogy a NATO már javarészt kivonult és nem hadviselő fél Irakban, Afganisztánban, Líbiában stb., és legalább közvetlenül már nem gyilkolnak halomra embereket, de a rendszer működéséből adódóan közvetetten továbbra is az az általános alapállás, hogy a keleti ember élete kevesebbet ér. Sőt, a nyugati kapzsi, szűklátókörű, parazita ember kényelme többet ér, mint több százmillió másik ember egész élete.
Morálisan ezt hogyan lehet kezelni? Innentől kezdve hogy lehet komolyan venni pl. a kereszténységet, vagy bármilyen más erkölcsi alapra való hivatkozást itt nyugaton, ha eredendően ennyire hazug, gonosz és elnyomó az a kapitalista rendszer, amivel leigáztuk az egész világot?
#2 Személy szerint igen, minden nap próbálom minimalizálni az általam okozott kárt a világban. Használt ruháim vannak, nincs okostelefonom, minimalista vagyok minden tekintetben, antiglobalista, jogvédő és egyéb szervezeteket lehetőségeim szerint támogatok. Valóban, ez még mindig nem a legjobb, de ez egy kényszerhelyzet is, mert nyugati emberként beleszületünk az elnyomó szerepbe. Minden nap, amikor fogyasztunk, azzal gyakorlatilag elfogadjuk és a magunk szintjén megerősítjük a fennálló rendszert, és növeljük a szociális különbségeket itt nyugaton, és világszerte is.
De ha most kivonulnék egy erdőbe, a felelősség elől teljesen úgysem sem lehet elmenekülni, mert ez már a nyugati ember kollektív felelőssége, ami mindenkit terhel. Jó tudni egyébként, hogy ha valaki próbál morálisan konzisztens alapokon élni az életét, az már vergődésnek számít, haladunk, na.
És az megvan, hogy a "karbon lábnyom" egy British Petrol marketing kampány eredménye, amivel az olajcég megpróbálta az emberekre tolni a környezetszennyezés felelősségét magáról? Naponta olyan mértékben szennyezik a világot, amit 8 milliárd ember egész élete alatt nem okoz, de beléjük van a bűntudat ültetve. És képes lennél saját magadat olyan szinten korlátozni, hogy már a kényelmes és praktikus napi életvitelt is befolyásolná, mert elhiszed, hogy te a hibás.
Vagy a Coca Cola, mint a világ egyik legnagyobb műanyag szemét előállítója rámatricázza a flakonra, hogy "hasznosíts újra", mert így leveszi magáról a felelősséget, hogy pénzt költsön más technológiák használatára vagy a mennyiség csökkentésére, és így az embereket lehet felelősségre vonni és elítélni, hogy ők dobták el a palackot, tehát ők a hibásak.
Közel olyan agymosott vagy, mint a PETA/vega nácik.
Mert a keleti hogy tud? Ugyanezeket a ruhákat hordják az összes kontinensen. A világ közel se annyira nyugatközpontú, mint amennyire volt 100 éve. Hongkong, Szingapúr, Tajvan, Japán vagy Dél-Korea mellett sehol sincs Magyarország. De ha leszűkítjük a vizsgálatot a városokra, akkor bizony Kína nagyvárosai se szégyenkezheteknek, mert sehol se vagyunk Shanghai vagy Peking gazdasági vagy politikai befolyása mellett. Kelet-Ázsiának legalább akkora ráhatása van ezekre a folyamatokra, mint a nyugati országoknak.
Ha pedig Közel-Kelet, akkor kevés régiónak jutott annyi ingyen pénz és hatalom, mint az ottani olajállamoknak. És hát egyikkel se bánnak túl bölcsen.
Értem én, hogy jó érzés fehér megváltót játszani és a szíveden viselni a világ sorsát, de a "keleti emberek" jelentős részének igenis sok hatalom és pénz jutott.
"Morálisan ezt hogyan lehet kezelni? Innentől kezdve hogy lehet komolyan venni pl. a kereszténységet, vagy bármilyen más erkölcsi alapra való hivatkozást itt nyugaton, ha eredendően ennyire hazug, gonosz és elnyomó az a kapitalista rendszer, amivel leigáztuk az egész világot?"
Nekem az segít, hogy a múltban se igazán volt jobb soha. Lehet a globalizmust és a kapitalizmust okolni mindenkért, de minden hibájuk és bűnük ellenére, régen se volt jobb. A várható élettartom és életminőség jellemzően mindenhol nő a bolygón. Afrikában 70 éve 40 évet se érte el a várható élettartam, jelenleg 60 felett van és ezzel ők állnak a legrosszabbul. Ázsia lényegében teljesen felzárkozott a nyugathoz és bizonyos régiók túl is szárnyalják azt. A tömegek sosem tanultak ennyit, mint most, az egészségügyi ellátás sosem volt ennyire magas, a társadalomnak sosem volt ilyen kicsi része rabszolga arányait nézve és sosem volt még ennyire elterjedve a demokrácia. Persze, hogy sok hely még mindig földi pokol, de régen több ilyen hely volt.
#4 Persze, de az olajcégek és a a többi óriásvállalat azért garázdálkodnak szabadon, mert egy ponton túl tilos megkérdőjelezni a kapitalizmust, de még a kapitalizmuson belül sem lehet normális szabályozásokat bevezetni. Elég megnézni, hogy mi az, amit tűrnek, és mi az, ami ellen agresszív eszközökkel fellépnek: Trump semmit nem akart kezdeni a kapitalizmussal, ezért nyugodtan lehetett belőle elnök. Bernie Sanders viszont antiglobalista, ezért a saját pártjának az elitje úgy döntött 2016-ban, hogy jobb még Trump is, mint ő, úgyhogy elcsalták a jelöltválasztást Clintonnak.
Ezért van az, hogy BLM zászló alatt fel lehetett gyújtani egész városokat 3 éve, viszont az Occupy Wall Street nevű antiglobalista mozgalom szervezőit már a CIA, az NSA és az FBI együttműködve hallgatták le, és pillanatokon belül brutálisan leverték az egészet.
A legcélravezetőbb nyilván az lenne, ha elég sokan felismernék az alapvető problémákat, és kellő nagyságú társadalmi ellenállással el lehetne érni jelentősebb eredményeket is. Amíg ez nincs, addig viszont egyéni szinten kell ugyanazt csinálni, ugyanazon elvek mentén (feltéve, hogy valakit érdekel, hogy mi történik a világban, és a saját, felszínes, pillanatnyi magánérdekeinél távolabb is képes látni). Ebben mégis mi az agymosottság?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!