Mennyi esélye van egy rákos gyereknek a hosszú életre?
Elég sok adománygyűjtés van (főleg külföldön), ami azzal a céllal jött létre, hogy egy rákos gyerek kezelési költségét össze tudják szedni, és így ki tudják gyógyítani belőle. Akiket sikerül így megmenteni, nekik mennyi esélyük lesz arra, hogy egészséges életet fognak élni a továbbiakban?
Volt egy ismerősöm, óvodás csoporttársam, akinél 5-6 éves korában leukémiát diagnosztizáltak (ha jól tudom, azt is rákos megbetegedésnek mondjuk). A szülei szerencsére elég gazdagok voltak, így gyűjtögetés nélkül is össze tudták szedni a kellő összeget a kezelésre. Sikeresen kigyógyult belőle. Utána asszem 11 éves korában ismét rákos lett, tüdőrákos ha jól tudom. Ebbe végül bele is halt. De ez már vagy 15 éve történt. Másról is hallottam, hogy fiatalon lett rákos, és ugyanígy végig kísérte az életét, és fiatalon meg is halt. Ez mindenkinél így van? Aki fiatalon lesz rákos, az utána sosem fog hosszú, betegségtől mentes életet élni?
Ez a téma valamelyik nap feljött bent a melóhelyemen. Az egyik kollégám azt mondta, hogy aki fiatalon rákos lesz, sosem lesz hosszú élete. Épp emiatt szerinte nem is etikus erre gyűjtéseket szervezni, mert akik adnak bele pénzt, azok nem tudják, hogy csak pár évet kaphat az adott gyerek, aminek meg nincs értelme. Ha minden ilyen gyerek meg lenne mentve, akkor csődbe menne az egész Föld szerinte, tehát minden élő ember megsínylené. Így ő olyan szervezeteket támogat kizárólag, akik főleg egészséges gyerekekkel foglalkoznak, ruhát, ételt, hasonlókat adnak a rászorulóknak. Érdekes hozzáállása van, eddig még nem is hallottam olyat, hogy valaki így gondolkodna, tehát hogy pénzkidobásnak tekintené a rákos gyerekek gyógyítását.
Alapvetően az a gond a kollégád gondolkodásmódjával, hogy egy halálosan beteg embernek minden napja egy kincs és gyakorlatilag napokból próbál többet szerezni (persze jobb esetben esztendőkből is).
Az meg hogy kidobott pénz, neki lehet, másoknak meg nem.
Nem lehet általánosítani.
Kedves barátainknak született babájuk, akinek valamilyen rákot diagnosztizáltak az egyik szeme mögött. Megoperálták, sajnos az a szeme is ráment, de kapott mindig a korának megfelelő nagyságú műszemet, hogy ne deformálódjon a szemkörnyéke.
Ma már 30 éves fiatalember, szép saját családdal és a ráknak nyoma sincs.
A "rák" nem egy egységes betegség, millió fajtája van még egyetlen szerven belül is. Van, amelyik jól gyógyítható és ritkán újul ki és van, amelyiknek a teljes gyógyulása ritka. Gyerekkorban is kialakulhat olyan rák, amit pár kezeléssel vagy egy műtéttel megoldanak és egy életre elfelejtheti az ember és van olyan rák is, amivel csak pár hónapja marad egy gyereknek is.
Az anyagiak Magyarországon nem igazán játszanak a kezelés szempontjából, itt a putris, nyomorban élő gyereknek is ugyanúgy ingyenes az állami egészségügyi ellátás, mint a milliárdos gyerekének. Egyedül akkor lehet szükség adománygyűjtésre vagy hasonlókra, ha olyan kezelést szeretnének, ami Magyarországon nem engedélyezett valamilyen okból, mert nyilván a külföldi kezelést már nem fedezi a tb (de szerencsére a legtöbb betegség kezelésére itt is megvan a szaktudás és a felszereltség). Amerikában viszont tényleg az van, hogy hagynak elpusztulni rákban akár egy gyereket is, ha a szülei nem fizetnek biztosítást vagy épp olyat engedhetnek csak meg maguknak, ami ezt a fajta kezelést nem fedezi, szóval kénytelenek gyűjtögetni a gyerek gyógykezelésére.
Vajon mit mondana, ha neki lenne egy ilyen diagnózisa?
Könnyen ítélkezünk amíg nem mi kerülünk ilyen helyzetbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!