Ezek normális barátságok? Mindenki így barátkozik?
Nem tudom, mennyire fogom tudni érthetően megfogalmazni, remélem, sikerül majd. Szóval észrevettem magamon, hogy az embereket aszerint válogatom, hogy úgymond tudok-e velük mit kezdeni. Pl. szeretek biciklizni, és van egy barátom, akivel csak olyankor szoktam beszélni, amikor van lehetőségünk együtt biciklizni. Vagy szeretek Minecraftozni, és volt egy olyan barátom, akivel évekig legjobb barátok voltunk, de kb. az volt a fő tevékenységünk, hogy együtt Minecraftoztunk. Amikor megunta, én már nem nagyon tudtam mit kezdeni vele, mert már nem volt beszédtémánk, hiába előtte bármi másról el tudtunk beszélgetni, nem csak a Minecraftról. Egy harmadik barátomnak meg évekig ugyanaz volt a kedvenc sorozata, ami nekem, és egy csomó mindent találtunk ki ahhoz a sorozathoz, és hiába csináltunk mellette egy csomó más dolgot is közösen, miután már elkezdte nem szeretni annyira azt a sorozatot, nem foglalkoztam vele tovább, meg nem szívesen beszélgettem vele többet.
Hozzáteszem, nem használtam ki soha ezeket az embereket, ha gondjaik voltak a magánéletükben, mindig igyekeztem segíteni és támogatni őket, és szerettem őket, de nem önmagukért vagy a személyiségükért, hanem azokért a tevékenységekért, amiket együtt tudtunk csinálni. Ha pl. a biciklizős ismerősöm helyett hirtelen egy tök másik ember lenne ott, aki ugyanúgy szeret biciklizni velem, akkor ugyanolyan boldogan bicikliznék vele együtt. Úgy csak önmagáért még soha senkit nem szerettem, pedig egy csomó mindenkitől hallom, hogy az az igazi szeretet.
Azt hozzá kell tenni, hogy 6 éve, már felnőttkoromban diagnosztizáltak autizmussal (Asperger). Emiatt állok ilyen furán az emberekhez? Vagy a barátságok mindenkinél így szövődnek?
Nyugi, ezt elég érthetően megfogalmaztad. Nekem úgy tűnik, hogy nem alakul ki benned érzelmi kötődés az emberi kapcsolataidban. Hagyományosan egy kapcsolatban sokminden képezheti a "kapcsot": egy barátságban jellemzően ez egy érzelmi kötelék. Nem beszélünk barátságról nyilván, ha a kapcsolat érdekből áll fenn, vagy egyéb ezer féle dolog végett.
Nálad ez a kapocs nem meghatározott, legfeljebb amolyan program-szerű, preferált asszociáció van, pl. bicikli -> Sanyikához; játék -> Ervinkéhez társítva. Végül is a dolog önmagadról szól, tudatosan, vagy tudat alatt úgy alakítod az életed, hogy magadra nézve a legkönnyebb úton a legjobb eredményt kapd.
A kérdésedre a válasz: nem, egy barátság nem ilyen tárgyilagos. Az érzelmeink miatt sokszor túlbonyolítjuk, és felesleges köröket futva gyakran rossz eredményre jutunk. Értsd: se Sanyika, se Ervinke nem pótolható két pillanat alatt, mert a társasága miatt szeretek vele ezt-azt csinálni, nem pedig a cselekmény miatt szeretem a társaságát.
Igazából nem teljesen igaz, hogy simán helyettesíthetőek nekem ezek az emberek. Elég sokáig tart megszokni, amikor elveszítek valakit, és valaki más kerül a helyére. Volt már ilyen. És persze X-szel nem teljesen olyan biciklizni, mint pl. Y-nal.
A szerelmes pároknál hogy működik ez? Szakításnál is gyakorlatilag az van, hogy akivel addig párkapcsolatban voltál, az már nincs ott, majd egy új ember kerül a helyére, nem?
A 4. kommentet sajnos nem tudtam értelmezni.
Nem. Normális esetben meg sem fordul az ember fejében, hogy az a másik nem lesz ott mindig, tehát a csere lehetősége nem releváns. Pedig tudható, hogy minden kapcsolat véges, de ezt a tényt felülírják az aktuális érzések. Érzések nélkül más a képlet, könnyen mondjuk azt, hogy majd jön egy következő. Persze, de minőségi különbség lesz a kapcsolatban. Az egykori érzések miatt az újat összevetjük a régivel, és egészen addig ezt tesszük, amíg az új impulzusok el nem kezdik tompítani a régi emlékeket. Ha már az új érzelmek prioritást élveznek, nem lesz érdekes vagy fontos a régi. Ezért aztán egy ilyen átmenet elég hosszú lehet, de sokszor be sem következik. Pl. az életre szóló szerelmekre gondolok, és itt nem érdekes, hogy az beteljesült-e vagy nem.
Félek, hogy hiába írogatok neked, nem tudom, hogyan értelmezed az "érzés" fogalmát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!