Miért tűnnek el az ismerőseim sokszor szó nélkül, látszólag ok nélkül? Miért rettegek ettől még akkor is, ha éppen nem ez történik (bizalmatlanság már sok korábbi eset miatt)?
Bocsánat, ha hosszabbra sikeredik, de maga a folyamat is hosszú.
Nagyjából mindig ez történik velem. Beszélgetek valakivel hosszabb ideje, egészen érdekes témákról, szerintem én tényleg igyekszem mindent beletenni a beszélgetésbe, amit csak lehet (szép fogalmazás, érdekességek, nem megbántani akivel beszélgetek, érdeklődni a dolgai felől stb.), de a vége általában az, hogy a másik fél eltűnik, ha online az ismeretség. Szó nélkül, indok nélkül és örökre.
Sosem jövök rá, hogy miért. Végigolvasom, végigelemzem az összes dolgot amit írtam, hogy "Hol hibáztam, mi rosszat írtam vagy csináltam, ami ez a végkifejletet eredményezte?". Néha sikerül 1-1 dologba belekapaszkodni, hogy talán ezért (erre se kapok választ - szó szerint soha), néha még ez sincs.
Az csak a kisebbik baj, hogy emiatt nagyon magányos vagyok, nincs kivel beszélgetnem és ez időnként az őrület/depresszió irányába terel. Néha már eljutok oda, hogy magasabb helyekről lefelé nézve azon tűnődöm, hogy milyen volna lezuhanni? Érezném-e a becsapódást? Lehet-e rosszabb a halál, mint az, amit érzek?
Értéktelennek érzem magam, nagyrészt emiatt, mert olyan mintha mindenki utálna vagy legalábbis elkerülne. Csak szavakban ennek ellenkezőjét mondja szinte kivétel nélkül mindenki, de a vége azért csak az, hogy "azt figyeljék amit csinálok és ne azt, amit mondok" (mondta a jelenlegi miniszterelnök még régebben), szóval utólag hazugságnak tűnik és az, hogy így elhagynak (mindig), jobb bizonyíték, mint egy olyan szép mondat, ami valószínűleg úgysem igaz.
Állandóan igyekszem javítani (amit nehéz így vaktában, hogy nincs meg az ok, hogy miért vagyok én ennyire szar), változtatni annyira, hogy ne történjen megint ugyanez a szituáció, de hiába, mindig ez a vége. És én kezdem azt érezni, hogy "inkább a halál", mint még egy ilyen elhagyattatás.
Még nagyobb baj, hogy bizalmatlan vagyok már azokkal is, akikkel még épp beszélőviszonyban állok. Vajon mikor lép le, mikor tűnik el? (Egyszer úgyis megtörténik). És ahogy növekszik az elhagyók száma, úgy növekszik bennem az értéktelenség érzete és valamiféle "fájdalom".
Ha még beszélőviszonyban vagyok valakivel, de napokra eltűnik, akkor kínzom magam, mert a fizikai fájdalom kevésbé rossz, mint ez a lelki stressz, vagy nem tudom, hogy mondjam. Sokszor érzem azt, hogy "értelmetlen írnom", mert úgyis leszarják. Így meg... olyan értelmetlen az egész. De persze úgyis megteszem és ha valamelyikük visszaír, a lelkem is beleteszem a reakcióba... de hiába. És ez nagyon bántó.
Ha csak 1-2 ilyen eset lenne, akkor azt mondanám, hogy "balszerencse" és továbblépnék. De nekem az összes emberi kapcsolatom így végződik, az online és az élő egyaránt. Az élőben ugyan még megmaradnak az udvariassági formulák, de ezen felül semmi. És akkor legyen önbizalmam, önbecslésem és érezzem magam jól - hogyan?
Mi a baj velem, miért történik mindig ez? Tényleg ennyire értéktelen vagyok? Elfogadom, ha igen (és akkor legalább nyugodt szívvel távozhatnék a világból), de így csak a szenvedés van, ami kikészít lelkileg és megőrjít tudatilag.
Olyan is akar aki beszélgetés kellős közepén megy el, és nem jön vissza. Olyan mintha csak kényszerből írna, vagy nem is tudom pontosan mi erre a jó kifejezés. És ez is rossz érzés, mert... tényleg ennyi volnék és nem több? Az ember akit "elviselnek valahogy"? Aztán ha előkerül sok nap után már nem vagyok biztos benne, hogy egyáltalán van értelme írni, mert megint csak le lesz szarva az egész. Én ennyit érek.
Annyira "belefáradtam" ebbe, nem látok kiutat. Ha meg is ismerek valakit, tuti lelép, hiába igyekszem a tőlem telhető legjobb formámat nyújtani, és tényleg mindent beleadni. És minden alkalom után csak még rosszabbnak érzem magam, mint korábban. Miért kezel engem mindenki értéktelennek, felejthetőnek, az embernek aki nem számít?
"Én vagyok a láthatatlan, leszart ember" (Al Pachino mondta a Fedőneve: Donnie Brasco című filmben) - nagyjából ezt érzem én is.
Adjam fel? Ezt a lehetőséget nem tudom elfogadni.
10.
Ezt a hosszabb írás dolgot olyan téren már elengedtem, hogy nem zavar, ha nincs rá teljes értékű reagálás, maximum 1-2 mondat. Az is elég, csak a tudat, hogy van valaki aki meghallgat és nem csak a felszínes témákban, amikről pl. az utcán beszélsz egy idegennel (foci, cicák, politikusok szemétségei stb.).
És nem vagyok annyira hülye, hogy ne tudjam, hogy ez időigényes, ezért is nem zavar ez a része már. Csak jó volna érezni, hogy van 1-2 többé-kevésbé barátom és nem vagyok totálisan egyedül a világon. Oké, ha nagyon magányos vagyok még vannak élő rokonaim, de ennyi idősen már nem akarok állandóan hozzájuk rohangálni. Meg ők nem is annyira értenék ezt meg. (Ez így is van jól).
Akadálya nem volt, és volt is sok haverom, de mindegyik csak addig tartott, amíg egy helyen tanultunk, egy képzésre jártunk, egy munkahelyen dolgoztunk. Most egyedül dolgozom, egy kollégám van, ő néha itt van, néha napokig nincs. Most pl. épp napok óta nincs, ezért is vagyok szarul, ez a jeges magányosság egy ideig tök jó, mert lazaság van, de aztán átlendül az egész abba az üres félelembe, amit most is érzek.
Viszont, ha ez így van, akkor nekem soha egy barátom se lesz soha... akasszam fel magam? Ez most nem poénkodó kérdés, hanem tényleg erre gondolok, hogy ha totál kilátástalan minden, akkor ennél az se lehet lényegesen rosszabb.
Életem nagyobbik részében vágytam rá, hogy legyen egy - vagy több - közelebbi barátságom az életben. Sosem jött össze. Felszínes haverságok és kivétel nélkül MINDIG nekem kellett a másik után futni, engem meg le se szartak általában. Nem tudok ettől szabadulni.
Egy időben aztán azt gondoltam, hogy ezt párkapcsolat révén kellene elérni, de sok tényező miatt ez nem volt lehetséges (és most sem az), ezt a témát is elengedtem.
Van még egy menekülőutam ez elől, de arról nem beszélhetek. Legyen elég annyi, hogy azzal átlag 2 hétig jól tudom magam érezni, viszont utána 2 hét van, ameddig nem ismételhetem meg. De ez is csak átmeneti menekülés. Jó és kellemes, de nem tartós.
5. vagyok
Igen ez lehetséges, de ha így is van, az nem az én felelősségem, és nem az én tisztem ebből kimenteni, most ez csúnyán hangzik így, nem mindig tudok jól fogalmazni.
Nem adhatom fel a másik miatt a saját családom, életem, mert neki rossz.
És nem bántásból, csak egyszerűen ez nem így működik, ha neki nincs senkije emiatt rámtelepszik, attól még nem az én feladatom, hogy ez ne így legyen. De ha ő így folytatja, akkor ez így is marad.
Na igen ez a másik, ami zavaró tud lenni, hogy milyen alapon tartozom számadással arról, hogy mikor és miért nem értem rá /nem fogok ráérni.
Én sem várom el hogy megindokolják, ha van idejük és kedvük majd írnak.
De pozitívnak tartom hogy nyitott vagy a tanácsokra és az észrevételekre, ez becsülendő!
Azt javasolnám próbálj meg több kapcsolatot fenntartani, hogy minél több lehetőséged legyen beszélgetni ha arra van igényed, de mindenképp próbálj meg úgy fogalmazni és hozzáállni, hogy ne érezzenek elvárásokat, csak élvezzék a társaságod.
Keress magadnak hobbikat amikkel lekötöd magad, videójáték, olvasás, rejtvényfejtés, amiben örömöd leled és lefogalod magad, hogy ne mindig azon görcsölj hogy mikor szólnak hozzád, hanem örömmel és rástresszelés nélkül tudd fogadni, ha írnak neked.
Szerintem alapvetően nincs veled baj, csak kicsit helyre kell tenned magadban a dolgokat, és menni fog ez :)
De ha ezeket érzed, akkor te már depressziós lehetsz, és az torzítja a valóságot. Elhiszem, hogy rossz egyedül, de ez már több annál, szerintem segítséget kellene kérned.
Nyilván sejtem, hogy mi a “megoldás”, amit írsz, te meg tudod, hogy az nem megoldás. Ezzel is kezdeni kellene valamit.
Tény, hogy vannak emberek, akik csak egy rövid ideig kísérnek minket az életben. Ez fájdalmas. De nem jutsz előbbre, ha csak a sebeidet nyalogatod. Hidd el, megérezhetik az emberek ezt a kényszeres ragaszkodást, és megijednek tőle.
Ne akaszd fel magad semmiképp. Kérj segítséget. Most ez mindennél fontosabb.
"ha valamelyikük visszaír és nem tudom megállni, hogy ne írjak vissza szinte azonnal és sokat" és "sokszor előfordul, hogy leginkább félelemből írok ennyit, mert félek, hogy egyedül maradok"
Bocsi, de te mikor dolgozol?
12.
Ez is teljesen jogos, amit most írsz. Pici dilemma, hogy ilyenkor mégis hol lehet az az arany középút, ahol a "kecske is jóllakik és a káposzta is megmarad"? (Ne keresd ennek most az értelmét, elég érdekes a gondolatfolyamom).
Kicsi off, de a legnagyobb félelemeim egyike pontosan az, hogy az a pár rokonom, akiknek még számítok meghalnak, onnantól kezdve tényleg semmit nem fogok számítani. Láttam idősebb embereknél példát erre és egyszerre volt nyomasztó és félelmetes átgondolni a helyzetüket. Milyen lehet teljesen egyedül lenni úgy, hogy valószínűleg az otthonodban halsz meg és az se fog feltűnni senkinek, csak hetek, hónapok múlva? ("Gyanúsan nagy a gaz ott a Petőfi utca 4-ben!"). Nagymamám még rokonokkal (akik figyeltek rá) is elő tudott adni egy olyan hosszas magányos haláltusát, amibe nem szeretnék igazán belegondolni (igaz ő deklaráltan elutasította a segítséget és a figyelmet)
Számadással senki sem tartozik, csak megnyugtató egy ilyen dolog, hogy "ja, tényleg, most a héten XY tuti nem fog írni, mert...". Azt hiszem én nem is attól vagyok "kikészülve", hogy nem ír valamelyikük vissza, hanem a félelemtől, hogy nem is fog már soha. Ez így most mennyire volt értelmes mondat? (Ahogy "öregszem" egyre nehezebben viselem a számomra fontos(abb) személyek elvesztését). Én magam szívesen megírom, hogy mikor nem leszek, mert attól is rosszul érzem magam, ha azt érzem, hogy esetleg rám várnának. Az más kérdés, hogy ilyen sosem volt és szerintem soha nem is lesz. Csak nem akarok erre gondolni, hogy "én nem hiányzom senkinek", mert nagyon ijesztő.
"de mindenképp próbálj meg úgy fogalmazni és hozzáállni, hogy ne érezzenek elvárásokat, csak élvezzék a társaságod"
Köszönöm, és ezt próbálom jelenleg is megtenni. Általában leírom, hogy hálás vagyok azért, hogy írt (amelyikük éppen írt) és tényleg értékelem az időt és az energiát, amit ebbe belefektetett, nem "alanyi jogon várom el". És nem csak írom, hanem ténylegesen hálát érzek ezért. Ez kicsit nyálasnak tűnhet, de a túl sok magány nagyon "puha" emberré tett. (Vagy eleve az vagyok)
Hobbim volt, meg ilyen dolgokkal sokat ütöttem el az időt, ott csesztem el, hogy majdhogynem évekig voltam totál egyedül és kezdetben még a pofám is nagy volt, hogy simán bírom meg még élveztem is az elején, távol a szülőktől, azt csináltam amit akartam (na jó, a munka az kötelező volt, de ezen felül!). Aztán valamikor 2020 környékén átdöccent ez a jó érzés a magányba, és elkezdtem megőrülni, azt hiszem. Most már félnék megint egyedül élni úgy, mint akkor. Most a rokonaimmal élek egy helyen (szerencsére nagy a ház, külön lakrészem van), a kapcsolatot ezért is adtam fel, mert ezt senki nem tűrné el (jogosan). De lesz még olyan, hogy kényszerből egyedül maradok és félek tőle. Fóbiaszerűen rettegek ettől. A haláltól kevésbé félek, mint ettől.
14.
Irodai, mondhatni alibi munkám van. A 8 órás munkaidő kb. fele telik rendes munkával, sokszor még annyi se. Igaz a bér se túl magas, de cserébe laza. Most is épp "dolgozom" még egy órát.
13.
"Hidd el, megérezhetik az emberek ezt a kényszeres ragaszkodást, és megijednek tőle."
Ezt sejtem én is, a kérdés kiírása is hasonló alapgondolaton nyugszik, csak nem tudom ilyen jól leírni. Köszönöm, hogy megtetted helyettem.
Más témakör, de alapból nem vagyok spontán vagy laza. Még megjátszani se igazán tudom. Akik kedvelnek, talán így kedvelnek, de sosem vagyok biztos benne, hogy vajon tényleg kedvelnek-e. (Én nem kedvelem magam). Ez persze nem jelenti azt, hogy ne tudnék humoros lenni (sokan kedvelik a humoromat), vagy tudnék "leszarni" ezt-azt, de az emberi kommunikációban mindig az az érzésem, hogy többször át kell gondolnom bármit, amit kimondok, mert "nincs helye hibának".
"Talán előre félsz az elutasítástól, és könnyebb azt mondani, hogy nem is akarod."
Vagyok ebben most annyi ideje, hogy nem tudom pontosan, hogy így van-e. Én régóta erre (meg az alkatomra) fogom az egészet, és általában nem is vitatják, így maradunk ebben. Valójában sokkal inkább félek, de nem is feltétlen az elutasítástól, hanem attól, hogy nem leszek elég jó, hogy csalódást okozom és főleg attól, hogy elhagy, akivel összejövök! Sosem mertem szerelmes lenni, mert félek, hogy a másik fél esetleg kihasználja, ha ő nem az, én pedig igen, akkor onnantól ki leszek szolgáltatva... És amikor elhagy, azt hogyan dolgozom majd fel?
Volt párkapcsolatom régen, akkor is elég rossz érzés volt, amikor elhagytak vagy az egyik esetben megcsaltak. Pedig szerelmes nem voltam, inkább csak olyan "éreztem valamit", ami nem a szokásos volt.
Hát az alkatodon is te tudsz változtatni. Mi az oka, hogy ezt nem teszed meg?
Úgy tűnik, mintha beragadt volna az életed. A munka sem köt le, nem kihívás, ez is be tud tenni az önértékelésnek. Ha nem érzed produktívnak magad. Van valami szakmád? Úgy jött le az írásodból, mintha sokat tanultál volna. Van lehetőséged váltani, szakmai munkát keresni, vagy bármit, amit jobban élvezel? Elkezdhetnél olyan hobbit, ami együtt jár azzal, hogy közösségbe jársz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!