Passzív vagy aktív 3D?
Mik az előnyei és mik a hátrányai?
Melyiket érdemesebb venni?
És egyéltalán miben különböznek?
tudom h már volt efféle de nm volt egyértelmű h a passziv vagy az aktív a jobb.
Na, hát akkor mindjárt az lesz... =)
Passzív! Könnyű szemüveg, nem kell töltögetni, baromi olcsó megoldás, mi kell még?
A különbséget hosszasan részletezi jó pár oldal, többek között a 3dszemuveg.hu is.
Passzívnál a függőleges felbontás a felére esik vissza (egyik sort az egyik szem látja a másik sort a másik szem)
Aktív szemüveggel sötétebbek a képek, mert minden második képnél feketét látsz.
A többi, mint fent.
Szemüveg nélkül, 2D-ben nincs különbség az aktív vagy passzív rendszer képe és felbontása között.
Ami a fő különbség fizikailag, hogy szemüveggel 3D-ben a passzív rendszer függőleges felbontása pontosan a felére csökken. Mindkét szemünkkel éppen a képet alkotó sorok számának felét látjuk (egymás közeiben) mint az aktív rendszereknél.
Ezt érdemes kipróbálni. A kísérlet elvégzése után a választ már önmagunk is meg tudjuk adni.
Nézzünk meg egy aktív vagy egy passzív tv-képet szemüveg nélkül annyira közelről, hogy először megláthassuk az elemi képernyő pontokat. Azután kicsit távolodjunk el, hogy a képet alkotó elemi kép pontok már éppen eltünjenek, egybe olvadjanak.
Ez az optimális nézési távolság, ahonnan a FULL HD felbontású adások minden részletét ki tudjuk élvezni.
Ennél távolabbról már nem látszik minden részlet amit a képernyő megjelenít, mert a részletek a távolsággal arányosan elvesznek.
Most vegyük fel a passzív 3D készülékhez illő szemüveget az élesen látható kép, fentebb leírt optimális távolságában maradva.
A képen zavaró sötét csíkokat fogunk látni egymás közeiben, ami csak akkor tűnik el, ha a korábbi nézési távolság minimum kétszeresére távolodunk el. Természetesen ettől a kép részletessége is a felére csökken.
Aktív tv rendszernél, a hozzá illő szemüveggel semmi más nem történik közelről sem, mint megjelenik a korábbi részletes kép, mindenféle zavaró jelenség nélkül. Amikor átkapcsolunk 3D megjelenítésre akkor közelről is láthatjuk a térhatású és teljes felbontású tiszta éles részletes képet.
Végkövetkeztetés, amit ezekből le lehet vonni.
Ha a nézési távolság az optimálisnak legalább a kétszerese, akkor mindegy, hogy aktív vagy passzív rendszert használunk, mert távolról már úgysem látjuk a részleteket és a passzív rendszer hibája, inkább úgy mondom, hátránya sem tűnik fel.
Még több infó az optimális nézési távolságról: [link]
Passzív 3D rendszeren a FULL HD 3D adás, a hozzá adott szemüveggel történő nézése estén a nézési távolság mindig az optimális kétszeresére növekszik. Ezt nem szabad elfelejteni!
Arra még ügyelni kell minden eddigi 3D rendszernél, akár a moziban vagy legyen az aktív vagy passzív, esetleg lentikuláris (szemüveg nélküli), hogy egyenes fejtartással és (nem oldalra billentettel) kell nézni a képet, különben bármelyik megjelenítési módszer esetén létre jöhet szédülés fejfájás és hányinger és egyéb kellemetlen tünetek, amit a két szemünk által észlelt képek természetellenes, függőleges síkú eltolódása okoz.
Egyértelműen a passzív a jobb és a felezett függőleges felbontás sületlenség... részletességben a lényeg:
A link egy LG szponzorát cikkre mutat.
Jópénzért adta a nevét a szerző cége hozzá.
Egyértelműen látszik, hogy amit ott írnak ez nem igaz!
Oda kell menni egy passzív rendszerű tv elé és a nézéshez javasolt optimális távolságból Mindenképp a FeLHELYEZeTT SZeMÜVEGÉVeL!! (csak azzal látszik) látni lehet a ritka sorokat még a nem 3D-s adásoknál is.
Meg kell nézni mellette egy aktív 3D-t is, hogy látszik-e bármi villogás. Sőt, annál a ritkuló sorok sincsenek és a villogás sem fog látszani, mert még annál is gyorsabb a váltás, mint azt pl. még a filmes mozikban valaha is láthattuk és az sem villogott! Pedig ott is van villogás a kép kocka váltásoknál rendesen, különben csak egy maszatot látnánk futni, nem képeket!
Szerintem addig senki ne döntsön, amíg egy aktív és egy passzív képernyőt a hozzá tartozó felhelyezett szemüvegével meg nem nézett a FULL HD nézéshez ajánlott optimális távolságból (NEM TÁVOLABRRÓL, ahonnan már úgysem látszik a full részletesség).
Ha valaki igénytelen, akkor lehet nézni a szomszédból is de 3-5 méterről is, az sohasem lesz nagy felbontású.
Igaz, nem kell az időjárásjelentést is közelről és minden részletében látni, azt elég ha csak halljuk, mint a híreket.
Viszont amikor valami jó film megy amit Full Hd-ben sugároznak, akkor nem illik távolabb ülni egy nagy képernyőtől, mint ahogy minden sort még külön látunk.
Persze ezt a passzívnál már csak azért sem lehet, mert akkor minden kép sor után ott látjuk a feketét, ami nagyon zavaró.
A passzív szemüvegén csak akkor látunk tiszta képet, ha annyira eltávolodunk a képernyőtől, hogy már a szemünk ne bonthasson fel minden részletet. Akkor viszont már a fekete sorok sem látszanak és a nagy felbontást se tudjuk éppen ezért kiélvezni. Mondjuk a passzívnál a minden második fekete sor miatt egyébként sem.
Amikor mindkét szemünkkel 540 sort látunk, akkor két szemmel is csak azt az 540-et érzékeljük, mert a két szemünk egy képet lát, még ha kicsit balról és jobbról is, ami a térhatást adja a felbontás vesztés árán.
Az információ mennyiséget nem lehet megerőszakolni.
Fele felbontásban csak a bal szemet szolgálja ki,
másik felében csak a jobbot.
Tehát minkét szemünkhöz csak fele felbontású kép jut.
Elmondom másképp példákkal mint Öveges professzor mondta volna, még annak idején.
Ezt úgy lehet szemléltetni, ha kiteszünk az asztalra tíz szál gyufát és megszámoljuk bal szemmel az tíz lesz.
Ha megszámoljuk jobb szemmel akkor is tízet látunk.
Most megnézzük két szemmel egyszerre és láss csudát!..
..még mindig tíz maradt. Hogy lehet ez?
Ha jobban bele gondolunk, így lehet jobban megérteni.
Ha bal szemmel nézve is adott és jobbal is adott az érzékelt (a szemüveg által látni átengedett) sorok száma, akkor két szemmel nézve sem lehet a duplája. Az megtévesztés. Marketing szöveg.
De ez csak az egyik dolog. A másik:
Ahhoz, hogy az egymás közeiben a másik szem számára kimaradó sorokat ne lássuk feketén elkülönülni, csak olyan távolságból nézhetjük a FULL HD felbontású képernyőt, ahonnan már a szemünk össze mossa az éppen látható sort a mellette lévő feketékkel, vagyis a megnövekedett nézési távolság miatt (amiről a cikkben is írnak) is már alapból képtelenség FULL HD képet nézni a passzív tv szemüvegén keresztül, ha el akarjuk kerülni a fekete zavaró sorok látványát.
Tehát a passzív 3D rendszer több szempontból is kizárja a teljes felbontás lehetőségét a szemüvegén keresztül nézve!
Aki nem ismeri a mélyebb fizikai működés technikai rejtelmeit, azt meg lehet vezetni ilyenekkel amit a cikkben írnak.
Mivel túlságosan is jól ismerem az aktív és a passzív rendszer megjelenítési elvét ezért nem tudnak megvenni, bármilyen név vagy cég és titulus alatt publikálnak is hülyeségeket.
Nem az hat a fizikára, hogy ki publikálja, hanem amit róla ír tisztelettel szem előtt tartva a lényeget, (ami ugye nem az LG gyártó által nyújtott anyagi előnyt kell jelentse). :)
.
Amilyen távolságból érdemes nézni a FULL HD adást a bemutató teremben, azt itt lehet megtalálni: [link]
Ebből a távolságból érdemes nézni a nagyfelbontású anyagokat, amit a táblázatban írnak hozzá.
Így érdemes az aktív és pssszív rendszert (mindenképp a szemüvegével) megnézni, hogy szép-e a képe és csíkos-e ill látszik-e a villogás működés közben. Szemüveg nélkül nem látszik a csökkent felbontás és a ritka (fekete) sorok a passzívnál a képen, csak a hozzá adott szemüvegen keresztül!
Szemüveg nélkül a passzív sem ad rosszabb képet, csak 3D-ben, illetve csak a hozzá adott szemüvegen keresztül látszik, de akkor mindig.
Szerintem érdemes elolvasni az 5. és a 6. választ itt:
(nem akarom ide is betenni mert elég sok az anyag)
http://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__szorako..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!