Elektromos fűtéssel kapcsolatban ki tud tanácsot adni?
Szeretném a fűtésrendszerembe beépíteni egy RADECO Gyártmány, EKCO típusú 230 v. és 8KW teljesítményű elektromos kazánt. Katalógusa szerint ez elegendő egy 60-80 m2 es lakás felfűtésére. Szeretném tudni, mit tapasztaltok, Pl. 1 hónapban -10 -15 foknál mennyi a villanyszámla általában? Milyen hatásfokkal lehet fűteni ezzel a kazánnal?
A régi fa nyílászárókat kicserélték szellőzés nélküli műanyag nyílászárókra.
A lakás természetes szellőzése semmi. Emlékeztetőül, 1m3 gázhoz 15 m3 levegő kell.
Napi 10 m3 gázhoz 150 m3 levegő szükséges. + 4 ember levegő szükséglete.
Vegyük a lakást 70 m2 nek. 70 x 2,5 magasság = 175 m3 a lakás térfogata.
Abszolút légmentesen 100 % garantált fulladás Mit javasoltok?
Elektrotechnikus vagyok, s megpróbálok a kérdésedre választ adni! Sajnos nem tudom a villany jelenlegi árát, így értékekkel nem fogok szolgálni.
Elektromos árammal fűteni a legrosszabb dolog, hiszen gondoljunk egy villanykörtére: 100 W, ebből amit fény kibocsájtására lead kb. 15-20 %, a maradék 80% a melegedésre. Azaz 80%-ot feleslegesen használ a fogyasztó, amit neked plusz költségként meg kell fizetni a szolgáltató felé. Az elektromos fűtés azért rossz megoldás, mert 8 KW az ugyebár 8000 W, ha ezt használod fel fűtés alapul, akkor tetemes villanyszámlára számíthatsz. Nem hibába a gázt használják fűtésre a fűtőérték miatt, illetve sokkal energia takarékosabb és elsősorban olcsóbb havi szinten sokkal, mint a villany!
Nem ajánlom a fenti kérdésedben leírtak megvalósítását!
Azért ennél árnyaltabb a kérdés. Lehet, hogy nincs gáz a környéken, és 5millióba kerül, hogy odahúzzák a csövet. Lehet, hogy szuperjól szigetelt a ház, alig kell fűteni, akkor jó a villany is.
Mindenesetre arra kell gondolni, hogy a nappali áram ára kb 50Ft/kWh, az éjszakai mondjuk kb 30, a gáz pedig mondjuk 15. Pontos értékek a helyi szolgáltatók weboldalán.
Szóval biztosan drágább a villanyfűtés, de lehet, hogy a bekerülése olcsóbb, és a gáz nem hozná be elég hamar az árát. Mondjuk ha jövőre úgyis költöznétek... Vagy ha pl. hétvégi házról beszélünk.
Az, hogy mennyi levegő kell a gáznak, nem releváns, úgyis meg kell oldani azt. Külső levegőt kell odavezetni a kazánnak, és kész.
A szellőzés nélküli műanyag ablakokra pedig résszellőzőt kell venni!
-10, -15 fokban pedig ANNYIRA sok egy nem különösebben szigetelt háznak a villanyfűtéses számlája, hogy ki sem férne, ha elkezdeném ideírni. Nagyon sok, na!
Ha problémás a gáz, esetleg érdemes mondjuk egy pelletes kazánban gondolkodni.
Kiegészítés az utolsóhoz:
Mindkét fajta "termosztátra" szükség van. A (falra rakható) termosztátot a lakás leggyorrsabban hűlő helyiségébe kell felrakni (ez indítja a kazánt szükség esetén), a termosztatikus radiátorszelepeket pedig minden szobában minden radiátorra, kivéve arra, ami a termosztátos szobában van!! Arra tilos! Ezek biztosítják, hogy adott helyiség ne legyen túlfűtve, mert lezárják a radiátort, ha megy a kazán, de az adott szoba már elég meleg.
Köszönöm a válaszokat, de nem teljesek és egyértelműek. Tudjuk, mennyibe kerül 1 m3 gáz és mennyibe kerül 1 KW villamos áram. Most jön a lényeg. Nem szabad elfelejteni.
Amíg egy 24 KW os gázkazánnak nagy a hő vesztesége, ugye a kémény ahol rengeteg hő elmegy ráadásul az égőtérben történő égés is veszteséges.
Addig a 8 KW os villamos kazán üzemeltetésénél nincs kémény, itt nem távozik hő a kéménybe, Továbbá, abszolút zárt térben történik a víz felmelegítése ahol a hő veszteség minimális.
Tehát az arány ebben az összehasonlításban jó.
Gáznál 24 KW, villanynál 8 KW szükséges ugyanazon 50-60 m2 felfűtésére..
Hogy is állunk a termosztátos hőszabályozással? Ily módon vizsgálva, melyik a gazdaságosabb?
Ne viccelj, a gázkazán fűtőteljesítménye összehasonlíthatatlan a 8kW-os elektromossal. A hő nem azért illan el, mert a huzat kiviszi. Megfelelő szellőzés nélkül be sem építheted a gázkazánod. Amúgy meg egy kondenzációs kazánnak nagy hatásfoka van, az elveszett energia nem téma.
Az meg hogy akkora teljesítményű, azért van, ha fűteni kell, akkor fűtsön. Azonnal. És fog is. Fél óra alatt meleg a lakás.
Az elektromostól ezt nem várhatod el. Max úgy, ha este bekapcsolod, reggelre nem fogsz fázni, de napközben az ajtónyitogatások és szellőztetések hatását nehezen fogja kompenzálni. Persze hogy fűt.
A gázos az rögtön odapörköl és kikapcsol ha meleg van. AZ elektromos nem lesz ilyen intenzív.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!