Mi lehet a gond, ha a villanybojler fi-reléje állandóan lecsapkod?
Barátom, ez így még durvább, ha még ez a szakmád is ;)
Tisztázzunk valamit: a kismegszakító fö feladata a vezetékek védelme, semmi más.
Tény és való, hogy egy igen jó földelés egyen potenciálú hálózatban egy remek dolog, de ezt jól kell kialakítani, és fontos még, hogy ezt rendszeresen ellenörizni, szükség esetén karbantartani kell, hogy köznyelven szólva jó legyen a földelés. De ezzel senki nem foglalkozik a magánvilágban.
Egy bojler remekül müködik életvédelmi relé nélkül is, söt sok esetben mikor meghibásodik a bojler, ember nincs a közelében, csakis szerencse kérdése. De azon ritka pillanatok egyike, mikor szükség lenne rá, bizony életet ment, nem rossz találmány, maradjunk annyiban.
Goldolt át kérlek, és ne sprórolj egy 5-10ezer forintos cuccon.
Most a jónépet ugye a gázberendezések müszaki állapotával szekálják, de elöbb utobb eljön az ideje, hogy mindenki különféle elektromos vizsgálatra költhet a hasonló könnyelmüsködés miatt...
Én voltam előtted. Tehát a kismegszakító, nem csak a vezetékek védelmét szolgálja, hanem alap esetben túl áram elleni védelem ill. berendezés védő és nem utolsó sorban persze életet is ment!
Nem vitatom a fi-relé szükségességét, mert az egy plusz védelem és nagyon jó ha van!
De egy bojler bármilyen hiba miatt, nem kerülhet tartósan áram alá, ha mégis, akkor a földeléssel valami nagyon nagy gond van és természetesen ilyenkor az emberi élet is erősen veszélybe kerül!
Na ilyenkor jó, ha van fi-relé!
Ha egy bojler szakszerűen van bekötve és a földelés tökéletes, akkor emberi élet nem kerülhet veszélybe a bojler hibájából adódóan!
Az eredeti kérdésre válasz a történet elején. Tanulság a folytatásban.
30 mA-es FI relé a lakásban, minden fogyasztó előtt. Egyszercsak a bojler elkezdi lecsapkodni. Na, gondolom hibaáramos lett szegénykém, biztos másfelé menne benne az áram ha hagyná a relé. Sejthetően a vizkő szétette a fűtőszálat és-vagy a szabályzót. Ilyenkor az áram nem csak a szabályos fázis-nulla körön folyik, hanem a hiba nagyságával arányosan a védőföldelés felé is. Hívom a zembert, hogy gyűjjön, cseréljen amit kell. Mondom miből tudom, hogy jönnie kell. Erre ő: “Minek FI relé a bojlerhez? Nélküle elmegy még éveket.” Hajam égnek, mondom neki, bazzz a relé engem véd, nem a bojlert! Ha hibaáram van, akkor azt meg kell szüntetni, mármint az okát. Miért? Ó, hát csak azért mert ha a fürdőszobában bármi gond lenne netán valamikor-akármikor a földeléssel, akkor elkezd fogyni a család, ami nem olyan jó. Ja, a tisztelt törvényhozóknak meg ajánlom figyelmébe, hogy nem minden fürdőszobai szívinfarktus az ám aminek elsőre gondolná az egyszeri ember... Fogynak az adófizetők, ha nem figyelnek oda rájuk rendesen. Osztán a másik ok, amiért szintén jó ha van FI relé, hogy a rendes emberek döntő többségéhez bármilyen áram (a később hibaáramként a védőföldelés felé távozó is) a fogyasztásmérőn keresztül jön be. Havonta meg biza serényen fizetni kell a vellanyóra-fordulatok után, ez már csak így van minálunk. Ha nincs relé, egy ilyen bibi sem vevődik észre és akkor szépen fokozatosan egyre nagyobb a szám a sárgacsekken. A víz lassabban melegszik, az áram meg csak folyik. Lám ilyen egyszerű dolog ez… Csóróországban minden óccsóér kell, biztonságra, ésszerűségre meg nem adunk mert az sok pénzbe kerül, inkább minden rohad szerteszéjjel de “megy” valahogy. Na, ebből a “menésből” nem kérek. Bojler szétszed: a fűtőszálat konkrétan a felgyűlt vízkővel együtt lehetett csak kivenni. Persze repedt volt és így a víz felé, abból meg a földelés felé folyt (volna) az áram. Tényleg elment volna (rosszul) még egy évet is akár FI relé nélkül... De ha eközben egyszer mondjuk valahogy addigra elkorrodál esetleg a bojler védőföldelés bekötése is és valaki épp fürdik… na akkor az így kialakuló esemény esetleg levágja a 16 A-es kismegszakítót, de közben a családi létszámot is… Tényleg kell ez?! Tessék megjegyezni egyszer és mindenkorra: Fürdőszobai, és egyéb vizes helyiségek ÖSSZES fogyasztója elé FI relét KELL tenni! Egy hibás (slendrián, “szigszalagos”) kötésből nemcsak áramütés de tűz is lehet, úgyhogy a legjobb az egész ház összes vezetéke és fogyasztója elé egy MEGFELELŐ TÍPUSÚ 30 mA-es FI Relé és akkor kompromisszum nélkül le van tudva a dolog. Ha valami lecsapja, meg kell keresni a hiba valódi okát és azonnal kijavítani. Miért? Ha még kérdezed, akkor te ne tegyél FI relét, mi a többiek meg majd elbeszélgetünk a természetes szelekcióról...
Köszönöm a válaszokat!
Több szerelő látta:
1. ő szerelte a fi relét. Nem vállalta a fűtőbetét cserét, mivel macerás a bojler alá mászni. Nos ezt a "mestert" nem hívjuk többé. Szóval ő a fűtőbetétre tippelt.
2. szakember, valami eszközzel bemérte a fűtőbetét, azt mondta jó, nem érti miért old le a relé.
3. szakember szétszerelte a bojlert, át volt rohadva az alja, mert szivárgott a víz...ő cserélte megelőzően a fűtőbetétet...
kicserélt pár dolgot a bojleren, azóta a relé rendben működik és áldom az eszemet, hogy beszereltettem :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!