Mi lehet a gond, ha a villanybojler fi-reléje állandóan lecsapkod?
Nincs abban semmi zárt rendszer. Attól hogy egy távvezérelt hangfrekvenciás vevőkészülék kapcsolgatja ki vagy be, még nem lesz zárt, ugyanaz a fázis megy bele, nincs külön vezeték az oszlopról a vezérelt áramnak. Már ha arról megy, simán lehet 24 óráson is.
A fi-relé akkor old le, ha a fázisvezetőn nagyobb áram folyik, mint a nullán, vagyis valahol elszivárog némi áram a föld felé. Áramtalaníts, és nézd át a kötődobozt, és a bojler hőfokszabályzója környékét, nincs-e ázás, nedvesedés, nem alakult-e ki valami "híd" fémoxidból, zöld rézrozsdából a fázis és valami földpotenciálon lévő pont között. Egy fi-relé már 20-30 mA körül leold, szóval akár 10 kiloohmos átvezetés is okozhat ilyet.
A vezérelt áramot mérő fogyasztásmérő ELŐTT, van a mérőt védő, „fő kismegszakító”.
A fogyasztásmérő után, a lakásban lévő elosztó táblán pedig kötelezően alkalmazni kell, egy un. Két-áramkörös (102) kapcsolót, vagy a fázis-vezetőt(R) és a nulla-vezetőt is egy mozdulattal megszakító (megszakítható) kismegszakítót alkalmazni. pl. hasonlót:
Természetesen az életbiztonság fokozásának védelmében, ugyanezen elosztótáblán, lehetőség van (de nem kötelező) FI-relét is beiktatni, a forróvíztároló áramkörébe.
...ha rendszeresen kiold:
1- Legyakoribb hiba amikor a bojler alján csepeg, szivárog a víz.
2- a fűtőbetét tönkrement a bojlerben
3- a fűtőbetéten szétget a vezeték
4- tönkrement a fi-relé (áramvédő-kapcsoló)
5- elszenesedet kötés a falban
6- szivárgó áram valahol az áramkörben!
bővebben a honlapomon találsz információt
a honlapomon: villanyszerelo24
A FI relé az egy érintésvédelmi eszköz, melyet földelt vagy nullázott hálózaton alkalmaznak, az érintésvédelem hatásosságának növelésére. Az áramütés elkerülése végett lekapcsolja a hibás berendezést a hálózatról.
Amennyiben a FI relé állandóan lecsapkod, az a villanybojler meghibásodását jelenti. Nagy valószínűséggel beázás, fűtőtest hiba, bojleren belül vezeték sérülés, stb. okozhatja. Nem lehetetlen a FI relé hibája sem, de ezt csak szakember tudja eldönteni (kimérni)
Most vonnaám be a vállalkozói engedélyed, ha rajtam múlna.... ja, olyan nincs feketén teszel úgy mintha értenél a villanyszereléshez...
A fi-relé már jóval az életveszélyes áramérték előtt leold, a kismegszakító csak a névleges értékén (10A, 16A, 25A, stb....)
A fi relé akkor is leold, ha véletlenül egy óvatlan ember a fázishoz ér, és rajta keresztül folyik legalább 30 mA... kismegszakító esetén odaragad a vezetékhez és ott hal meg.
Köztörvényes bűnöző... foglalkozása körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés kategóriában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!