A fázison és a nullán ugyanannyi áram megy keresztül (ezen alapszik a Fi relé). Viszont ha az áram menet közben munkát végez (pl.:égeti az izzót hőt és fényt leadva) akkor ez a munkavégzés melyik tulajdonságát csökkenti ha nem az áramerősséget?
"A fázison és a nullán ugyanannyi áram megy keresztül (ezen alapszik a Fi relé)."
3 fázisú AVK esetén ez nem igaz.
Hát, kérdező, ebbe bele kell nyugodnod, hogy az igényli a munkavégzést, hogy áramot hajt keresztül egy ellenálláson. Ami egyszerűen észlelhető, ha tekered a biciklit a dinamót üzemeltetve majd kikapcsolod az izzót, és könnyebb lesz tekerni.
"3 fázisú AVK esetén ez nem igaz."
Legyünk precízebbek, ne okozzon már ez Szirtynek fejfájást, a fázisokon folyó áramok vektoriális összege és a nullán átfolyó áram nagyságra ugyanannyi, bár előjelre különböző.
„3 fázisú AVK esetén ez nem igaz.”
A kérdező is csak zárójelben említette az ÁVK-t, semmi köze a kérdéshez, főleg minek kevered ide a háromfázisú ÁVK-t?
„Legyünk precízebbek, ne okozzon már ez Szirtynek fejfájást, a fázisokon folyó áramok vektoriális összege és a nullán átfolyó áram nagyságra ugyanannyi, bár előjelre különböző.”
Ez pontosan így van: Ia+Ib+Ic=Io. Természetesen mindegyik áram vektoriálisan értendő.
Feltételezzük, hogy a fogyasztót közvetlenül egy végtelen teljesítményű táppontra kapcsolod, amelynek feszültsége éppen a névleges érték. Ilyenkor a feszültség nem változik, az áramerősség pedig a névleges érték lesz. Ilyen a valóságban csak közelítőleg van. Ha a fogyasztó távolabb van, akkor vezetékkel vagy kábellel kötik össze a tápponttal. A vezetéknek, kábelnek is van ellenállása (és induktivitása), ezért azon feszültségesés lép fel. Ezért a fogyasztónál a névlegesnél valamivel kisebb feszültség lesz, emiatt az áramfelvétele is csökken valamelyest. Ebben az esetben az áram egyrészt hasznos munkát végez a fogyasztón, másrészt a vezetéken veszteséget okoz, ami hővé alakul.
"A kérdező is csak zárójelben említette az ÁVK-t, semmi köze a kérdéshez, főleg minek kevered ide a háromfázisú ÁVK-t?"
Ez nem csak AVK-ra igaz.
A nullavezetőn nem feltétlenül folyik ugyanakkora áram mint a fázisvezetőn.
A kérdező ezt állította, amit pedig írtam az erről szól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!