Egy profi fotós anno eltudta tüntetni a foton a vaku villanását nekem itthon sehogy sem sikerül. Hogy lehetne megoldani?
"Igen de ha törlöm a vaku villanást akkor az alatta levő kepet nem törlöm?"
Ember.. Na ne.. Inkább ne akarj fotózni, ami nem megy, azt kár erőltetni
Az a profi fotós valószínűleg nem a kész képről tüntette el a vakufényt, hanem úgy használta a vakut, hogy ne legyen villanás-folt, vagy RAW formátumban fotózott, amit fotosoppal nagyon jól lehet utólag módosítani. Ezt csak profi géppel és profi vakuval (és persze profi tudással...) lehet megcsinálni, a kis kompakt gépekkel nem.
A vaku fényétől beégett foltot lehet fotosoppal javítgatni, de az eredmény ritkán lesz jobb az eredeti képnél....
Nem nagy durranás szerintem megcsinálni.
Nagyon függ azonban a fényfolt jellegétől, mit lehet tenni. A vaku néha pontszerű foltként csillan be valami tükröző tárgyról.
Ilyenkor van egy sokkal nagyobb fényerejű fehér foltod és körülötte rögtön a sötétebb rész, minimális fényudvarral.
Ezek az egyszerűbb esetek. (pl. üvegpohár, karóra, szem, (utóbbi a "vámpírszem") stb. Hasonló gond lehet pl. repedés a háttérben lévő vakolaton, leivott/leevett ruha foltja, lehullott szemét a padlón, effélék. Ezek a foltok egyszerűen, másodpercek alatt "felmoshatók" - lentebb leírom, hogyan csinálom.
Más esetekben a fényudvar fokozatos fényerővel csökkenve látványosan lefedi a teljes képet. Ilyenkor nagy, világos felületről (pl. falfelület, nagy kép üvege) jön telibe a zavart okozó, erős és félig szórt fény. Ezt nagyon nehéz leszedni, mert nagy mennyiségű adat károsodott, elveszett. A halványodó foltoknál a színek dinamikájának mértéke (bitmélység) veszik el. Tudod sötétíteni/világosítani, de a kontrasztod eleve rossz. Szóval az ilyen képeket jobb megismételni más szögből, még a fotózás közben, ha észreveszed. Sőt, ha rám hallgatsz, mindenről 3 eltérő szögből készíted a fotókat és ha nem mozdulsz be, akkor valamelyik kép mindig használható lesz. Ha nem is tökéletes, de javítható - mert a vaku ha be is csillan, az a zavar pontszerű, tehát kieditálható lesz.
A második esettel nem szoktam foglalkozni, mert az eredmény erősen kérdéses. Első esetben viszont elég egyszerűen meg lehet oldani, ráadásul egy ingyenes, mindig kéznél lévő programot használva. Ezt letöltheted innen:
Ez egy ingyenes képnézegető program, de sok egyebek is tud. Tulajdonképp minden benne van, ami eddig nekem kellett. Kisebb részlet környékét kivághatod a képről, elforgathatod, zajosíthatsz, élesíthetsz, fényeket, kontrasztot, színeket állítgathatsz, stb. Persze nem profi fotós eszköz, nem is lehet egy nézegetőtől elvárni. Vannak nyilván határai.
Mielőtt nekiállsz a foltodnak, nézd át a lehetőségeket. Rengeteg van belőle. A "szűrő" a "kép/beállítás/" és a "kép/leképezés" menüpontokat ajánlom még figyelmedbe. Érdemes az "alkalmazás a képen" pipát bekapcsolni, akkor látod, mi történik. Ha nem OK-zod, a változás átmeneti, de mindent visszavonhatsz a CTRL+Z-vel is persze.
A foltot ki kell retusálni, ezt a következő módon csinálom. A kritikus helyen szükségesre nagyítom a + gombbal a képet. Jobb egérgombbal a hibás részt a képernyő közepére vonszolom. A hiba helyéhez közel keresek egy mintázatot (nem egyszerűen színt, mert a valóságban nem steril egyforma színek vannak, ezért nem fog menni a dolog mondjuk a paint-ben...), ami a környezetéhez leginkább hasonlít. Ha mondjuk a folt egy fehér falon a háttérben látszik, akkor a folthoz közel, a falon egy területet nézek ki. A fal sose sima, apróbb mintázata, texturáltsága van. Ez a minta közel véletlenszerűen oszlik el, ezt tudjuk felhasználni. Agyunk nem képes egy véletlenszerű minta hibáját felismerni, ha annak egy darabját másik helyről vett mintázattal cseréljük le. Ha úgy tetszik, rámásolunk egy (vagy sok) más képrészletet a hibás területre, mintegy lecsempézve azt.
Sőt, ha kicsit majd játszogatsz a programmal, észre veszed, hogy egész meglepő módon, bizonyos határok közt kicsinyítve/nagyítva/arány torzítva teszed fel a "foltot" a képre, az se lesz felismerhető, ha egyébként a folt tónusa, árnyalata közel megegyezik a környezetével.
A "csempét" úgy tudod felvenni, hogy az egér bal gombjával vonszolva húzol egy kijelölő keretet. Ezt felteszed (CTRL+C) a vágólapra. Utána a hibás terület felett ugyanezzel a bal gombos módszerrel egy kicsit kisebb ablakot jelölsz ki és ide torzítva beilleszted a vágólap tartalmát. (CTRL+Z)
Nyilván az első próbálkozásod nem lesz tökéletes. De kis gyakorlással elég jól rá lehet érezni, hogy mekkora és hány csempével, milyen kicsinyítésekkel/nagyításokkal torzított csempékkel, mennyire tudod leszedni a képről a zavaró dolgokat.
A módszer alapja, hogy a képek gyakori JPG formátuma eleve apróbb kockákra bontott módon, adatvesztésesen tömörít, így eleve önhasonló mintázatokká van a kép alakítva. Szemünket kellőképp becsapja. Hasonló módszerünk egész jó eredményt ad, főleg ha JPG-kkel dolgozunk, abban a formátumban mentünk.
Sokak számára meglepő lehet, hogy ezzel a primitív csempézős eljárással mit meg nem oldhat az ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!