A fotozas kizarolag draga hobbi lehet? Csak akkor lehet igenyes kepeket csinalni, ha valaki szazezreket, milliokat kolt ra?
Ez engem is érdekel. Szerintem a tanfolyam teljesen felesleges. Egyik ismerősöm úgy tanult meg fotózni, hogy fotós blogokat olvasott, azt mondta, jobb mint bármelyik könyv a témában.
Az objektívek tényleg elég drágák. A Sony fajtájúak elvileg olcsóbbak, mert valami cucc, ami a Canon+Nikon márkájúakban az objektívben van, na az a Sonyban a gépben. Szóval érdemes egy Sony gépet venni szerintem.
A "makrózás" olcsóbb, oda nem kell annyira durván drága alapgép se, meg obik se.
Kis, kompakt képekben is vannak egész jók, még csak tükör reflexes se kell föltétlenül. A jobb technika mindig, minden téren motiválja az embert, jobb pc, jobb tv, jobb hangfal, jobb teló...
Erre épül a fogyasztói társadalom, hogy az igényeket nem kielégítik, hanem generálják.
Komoly társadalom pszichológiai nyomást gyakorolnak az emberekre, valamint műszakilag instabil, silány gépeket gyártanak, hogy folyamatos legyen az egyre jobb, drágább gépek megvétele.
Ha nem így lenne, leállna a gazdaság, és jöhetne a 3. világháború. :)
De ne kanyarodjunk el, a lényeg, hogy az embernek be kell lőni az igényeit, kell húzni egy határt amivel megelégszik, és gátat kell szabni az eszetlen költekezésnek.
Használtan vehetsz egy jó DSLR gépet, de ha az túl nagy, túl nehéz, akkor kompaktak között is vannak felsőbb kategóriájúak, amiket úgy raktak össze, hogy a jó képminőség legyen a cél.
Ilyeneket újonnan 100 e körül lehet venni. Pl:
Ha megnézed a műszaki adatait, akkor a következőket érdemes figyelni.
Legfontosabb:
Minél nagyobb kép érzékelő legyen benne,
Minél jobb fényerejű legyen az optika, (f/ minél kisebb érték)
Manuálisan állítható blende, és záridő választás,
Sokféle gyári, vagy manuális fehér egyensúly állítás,
Jó stabilizátor.
Itt találsz műszaki adatokat:
Manapság a fotózás nem feltétlenül drága. Elsősorban a kép megkomponálásáról szól. Jó fényviszonyok mellett szinte minden fényképezőgéppel lehet szép képeket csinálni. Ha tanulni akarsz a kompozíció megtalálásához bőven elég a (majdnem) legolcsóbb gép (max 60 000 újonnan). Ha már a képeiden az alakok a perspektíva a helyükön vannak, meg tudod fogalmazni mi az, ami hiányzik, akkor érdemes a drágább masinák felé indulni. Ugyan van egy fényképező gépem, de a legtöbb képet a telefonommal csinálom, mert amikor valami "szembe jön" az van nálam. Általában (mivel a látószöge nagyon nagy) a kész képet körbevágom, ha kell a fényerőt, kontrasztot igazítom. Van olyan, hogy egy "kattintásból" 2-3 kép készül. Külön kép lesz a torony, az öreg almafa és az erdő széle...
A szép kép szerintem nem a gépen, hanem a szemeden múlik. A jó géptől csak a szép kép lesz még szebb.
Amire én figyelek gép választáskor:
*A keresőben azt a képkivágást lássam, ami az eredmény lesz (A telefonom nagyobb, az egyik foto masina kisebb képet mutat, mint a végeredmény)
*Ha mozgó dolgokat fényképezel kicsi legyen a késleltetés a gombnyomás és a kép elkészülte között. Állatfotózásra gyakran filmeset használok (Zenit), de egy közepes gép ma már teljesen alkalmas.
*Legalább a blende vagy a záridő kézzel állítható legyen (ugyan arról a témáról más blendével egészen más hangulatú kép készíthető)
Összefoglalva:
Tanuló gépbe nem ölnék sok pénzt. Amikor kiderül, hogy el tudom-e mondani képpel, amit szeretnék, akkor érdemes beruházni, mert addigra kiderül, hogy mi az, ami az olcsó gépből neked hiányzik.
Még egy dolog: Fényképező gépnél nem felbontás (az már mindegyiknél elfogadható), hanem objektív alapján válaszunk
"Csak akkor lehet igenyes kepeket csinalni, ha valaki szazezreket, milliokat kolt ra?"
Ostobaság, a konzumhülyéket kitermelő marketing sulykolja ezt. A konzumhülye meg elhiszi, hogy csak a legjobb, legdrágább vagy éppen XX tipusú géppel lehet bármit is kezdeni.
Olvasgasd végig a Vasárnap Reggeli Fotográsus írásait, talán megvilágosodsz egy picit (ajánlom az első válaszolónak is) A fényképezés nem a pixelbuzzancskodásról és a paraméter kergetésről szól. Talán még kedvet is kapsz a fényképezéshez, mármint a szó klasszikus értelmében.
Pl:
Hogy van-e csodagép? Szar ügy, de nincsen.
A kultúrtörténet meghatározó fotóit olyan gépekkel készítették, amiket ma legtöbben bottal sem piszkálnának meg:
Ezt meg elolvasni is egy kaland, nem hiszem, hogy bárki is bevállalná manapság. A sok gyökér naponta elkattint 300 képet, de ők se tudják, hogy minek:
Csak azért körmöltem ennyit, hogy rá kéne már döbbenni (egyre kevésbé sikerül) hogy az ember fényképez, a gép csak egy eszköz.
Ez pl kis gépek közül kiváló:
Nem túl nagy a zoom átfogása, de valamiért valamit.
Jó fényerejű optika, nagy fényérzékelős gép fizikailag képtelen nagy zoom átfogásra. Ahol nagy a zoom, ott vagy sötét a kép, vagy pici a képérzékelő mérete, amitől túl zajos, pixeles lesz a kép.
Ezért találták ki a külön felszerelhető objektíveket, mert úgy nincsenek ilyen kompromisszumok.
Csak hát egy olyan felszerelés nagyságrendekkel drágább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!