Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mivel és hogyan lehetne...

Mivel és hogyan lehetne rendesen lemágnesezni egy felmágneseződött, ezredforduló előtti képcsöves monitort?

Figyelt kérdés

Van saját, beépített degauss tekercse, bekapcsolásnál hallatszik is, hogy lemágnesez, de nemigen van hatása. A jobb felső sarkával volt gond, aztán a hülye fejemmel azt hittem, hogy hangszóró mágnest, áram alatt levő trafót, stb lóbászva előtte meg tudom szüntetni, de sajnos csak még rosszabb lett. Egyrészt nagyobb lett az elszíneződés, másrészt pedig a sarkában konkrétan elcsúszott egymástól a piros-zöld-kék szín, homályos lett.

Elvileg valami váltakozófeszültségű tekercs kellene, aminek valamilyen speciális impulzusa van, az megszüntetné ezt az elszíneződést, torzulást. Na de ilyen tekercset hol lehet kapni? Neten nemigen találok. Esetleg valami más, de biztosan működő módszer?



szept. 2. 22:26
 1/7 anonim ***** válasza:
Az csak a fekete-fehér képernyőn segít. A színesekben van egy alkatrész, ami a megfelelő foszfor felé tereli az elektronokat, ha az mágneseződik le nem a megfelelő helyre tereli, ezért van elszíneződés. Szét kell szedni hozzá és így is egy rémálom lesz megcsinálni.
szept. 2. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Az az alkatrész nem a shadow mask/aperture grille véletlenül? Mert az a képcsövön belül van, azt nem lehet szétszedni.


Illetve az mi miatt lehet, hogy a sarkában "különváltak" a piros-zöld-kék színek? Mert a képernyő többi részén nincs ilyen. Tudom, a próbálkozásom miatt lett ilyen, de ugye az is helyrehozható?


YouTube-on néztem ilyen videókat, illetve keresgéltem a neten egyéb helyeken is, de nem váltak be azok a módszerek. Esetleg, ha a monitor teljes belsejében végigmennék egy ilyen lemágnesezővel?

szept. 2. 23:41
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen, a shadow mask az. Nyilván nem tudod kivenni a képcsőből, a képcsövet kell kivenni és jól lemágnesezni, de hogy hogyan azt ne kérdezd, mert nagyon pontosan be kell lőni. A szétválás már súlyos mágneseződés, de ezen még talán segít a beépített degauss tekercs. Az elszíneződésen nem fog.
szept. 2. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Ha hallod bekapcsoláskor a lemágnesező működését / remegését, attól még lehet néha hibás, beégett a PTC-termisztor, és bár hallatszik a megtévesztő hang, de az egyenletes lecsengő áram nem biztosított, kontakthibázik, így még ronthat is a képen.

Ha tényleg csak mágneseződés okozza az elszíneződést (ami a gyakoribb eset, színes, foltos elszíneződést látunk), azt általában már elsőre eltünteti a beépített, jól működő degauss áramkör.

Ez igaz arra az esetre is, amikor egy hibás PTC okoz foltokat és kicserélik egy új darabra.

Ha a felmágneseződést külső hangszóró stb. mágnes tartós hatása okozta, akkor esetleg többször kell elvégezni.

Olyan nincs, hogy a képcsövet kiszedni, tök felesleges.

Konvergenciahibának nevezik, amikor szétválnak a "színes vonalak", olyat egyszerű felmágneseződés nem szokott produkálni.

Ha megütik a képcső sarkát, vagy a képcső nyakánál elmozdul valami, színtisztaságot beállító mágnesgyűrűk például, vagy egyéb korrekciós mágnesek.

Ha ütést kapott a képcső és a belsejében deformálódik a résmaszk, azt a Hulladékudvarban lehet jól kezelni. Vagyis kézzel leadni.

szept. 3. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

A sarkában a színek szétválása az akkor keletkezett, mikor egy hangszóró mágnessel próbáltam megszüntetni az elszíneződést, ütést egyáltalán nem kapott.


Egyébként egy hangszóró mágnest egy adott pozícióban tartva melette egész jól helyrehozza, de csak addig, amíg úgy tartom mellette, utána visszaáll.


Ami továbbra is érdekel, hogy ilyen külső lemágnesező tekercs vezérlővel kapható valahol? Vagy egyszerűbb lenne a monitor sajátját megjavítani?


A monitor típusa egyébként GABA GA-1454.

szept. 3. 12:45
 6/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Ilyen esetben legelső dolog, meg kell nézni a PTC-termisztort.

Általában a tetejét fel lehet feszegetni, vagy attól függ, melyik fajta.

Ha megégett belül az érintkezés, nem lesz már tökéletes.

Általában azért minden ilyen ciklus (amit hallasz, beremeg stb.) legalább valamennyi keveset javít a képen, ha már súlyosabb mágneseződésről van szó.

Egyébként azonnali gyógyulást szokott okozni, ha csak foltos lett a képernyő.

Pillanatpákával is lehet egyébként lemágnesezni, csak a képernyőtől távolabb kell be-, illetve kikapcsolni, hogy az impulzus ne oda hasson.

A trafó szórt mágneses terének lecsengető hatását lehet így kihasználni.

Vagy valami trafó, fojtótekercs, nyitott vasmaggal.

szept. 3. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ugyanazzal a mágnessel, amivel sikerült elrontani, vissza is lehet csinálni. Nem egyszerű, de alkalmas rá.
szept. 3. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!