? Akkumulátor töltés fizikája...
Van 2 powerbank-em, melyekre 10.000 mAh van írva. Az egyik ASUS, másik ADATA - tehát minőségi termékek. Az ASUS-on szerepel, hogy "rated capacity: 6.400 mAh". 0%-ról 100%-ra 1A-es töltővel 8 óra alatt töltenek fel. Ugyanakkor lesz 100%-on mind a kettő.
Láttam egy diagramot, amin az idő arányában az áram felvevőképességét lehetett látni. 1 óra után jelentősen csökken...
A kérdésem az, hogy nagyobb amperű töltőt használnék (akkor értem, hogy hamarabb töltődne fel, de nem ez a kérdés), akkor több áramot tudnék-e beléjük tölteni?
Nem tudsz bele több töltést nyomni, mert a töltésszabályzó (ami a power bank belsejében van) nem engedi. Kívülről csak a tápegységet biztosítod, de nem az szabályoz. Hasonlóan, ez a telefonnál is belül van.
A szokásos Li-ion akkut 4,2 V-ig szabad tölteni. Amikor ezt a szintet eléri, az áramfelvétel egyre csökken, tehát ez a lassuló szakasz, amin már nem is lehet gyorsítani, mert ahhoz a feszültséget kellene emelni, azt meg nem szabad.
Ebben a szakaszban addig megy a töltés, míg az akku által felvett áram a kapacitás tizedének megfelelő értékre csökken (legalábbis ez a standard érték), ekkor éri el a 100 %-ot és a szabályzó lekapcsol.
Az áramerősségre gondolj úgy, mint a fogyasztó áramfelvételére, nevezzük "áramigények" képiesen! Ugye a fogyasztónak van egy ellenállása, ami ha nagyon nagy, szinte semmi áram nem folyik át rajta, ha meg nulla, akkor rövidzárlat, felvenné azt is, amit a tápellátás nem bír leadni, jó esetben leold a védelem, vagy kimegy egy biztosíték, és nem olvad rá a ház a tápra jó nagy füst, lángok és szikrák Hollywood mestereinek spec. effektekkel teli jelenetszimfóniáit felidézve.
Tehát eggyel combosabb táppal csak a nagyobb tényleges áramfelvételűt tudnád hamarabb feltölteni, de férni nem fog több bele semmiből ettől még... És USB-n tölthető lítiumakkus cuccoknál még ezen felül van egy kommunikációs réteg, ahol a tényleges töltőáramkör a kütyüben, ami az akkut tartalmazza (különbejáratúan annak az akkupéldánynak) és a "töltőd", ami csak egy táp, megdumálják, hogy mi a legmagasabb szabvány, amit gyorstöltésben ismernek, aztán pacsi, és mehet. Erre azért van szükség, mert a komolyabb wattok már emelt feszültséggel mennek, ne kelljenek kolbász vastagságú vezetékek mindenhova a magas áramerősség miatt.
"Nem tudsz bele több töltést nyomni, mert a töltésszabályzó (ami a power bank belsejében van) nem engedi."
Ha engedné se lenne nagyobb tőle a kapacitása.
„A kérdésem az, hogy nagyobb amperű töltőt használnék (akkor értem, hogy hamarabb töltődne fel, de nem ez a kérdés), akkor több áramot tudnék-e beléjük tölteni?”
Nem, az akkumulátor kapacitása adott, annál többet nem tudsz beletölteni nagyobb töltőárammal sem. Ha pedig a szükségesnél tovább töltöd, akkor tönkre is teheted. Egy egyszerű hasonlattal, talán érthetőbb lesz:
Van egy 1 literes edényed. Akár lassan, például cseppenként, akár nagy nyomással, gyorsan töltöd fel, az 1 literes edénybe nem fér bele 1 liternél több víz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!