Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Akkumulátoroknál mi az a...

Akkumulátoroknál mi az a belső ellenállás? Az az önkisülés? Milyen értékek a jók? Li-ion, Ni-MH!

Figyelt kérdés
Vettem egy új ilyen okostöltőt és tudja mérni a belső ellenállást, mΩ-ban mutatja ki. Mire jó ez? Melyik értékekek a jók? A több a jobb, vagy a kevesebb? Próbáltam Ni-MH AA és Li-ion 18650-es akksikkal is.

2023. jan. 20. 13:21
 1/6 anonim ***** válasza:

A kevesebb a jobb

Amúgy szerintem tök felesleges és nem informatív, hogy most 1000 mohm vagy 1200, nincs jelentősége

Lehet, hogy veszel valami gagyi kínai cellát, papíron 18650-es, kiírja, hogy 500 mohm és egy kis ledet se tud megszólaltatni

2023. jan. 20. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Szirty ***** válasza:

"Lehet, hogy veszel valami gagyi kínai cellát, papíron 18650-es, kiírja, hogy 500 mohm és egy kis ledet se tud megszólaltatni"


Ha fel van töltve (van a kapcsain névleges feszültség) és 500 mOhm a belső ellenállása akkor kizárt dolog hogy egy LED-et ne tudjon meghajtani. Éppen ez a jelentősége a belső ellenállásnak.


Ha a LED (terhelés) miatt leesik a kapocsfeszültség az pont a nagy belső ellenállás miatt van. De olyankor már nem mOhm-ban hanem 100 Ohmokban mérhető.

2023. jan. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Szirty ***** válasza:
100%

"Mire jó ez? Melyik értékekek a jók?"


A belső ellenállást egy ideális akkuval sorbakötött ellenállásként képzeld el.

Ez korlátozza a kisütő áramot és feszültségesés jön létre rajta.

A kisebb tehát jobb.


Mivel az akku elhasználódása során a belső ellenállása nő, az értéke képet ad az akku állapotáról.

Több, rendszeres méréssel kitapasztalható hogy mennyi amikor kifogástalan állapotban van és mennyi amikor kezd elhasználódni.

2023. jan. 20. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A belső ellenállásnak van jelentősége. Minél kisebb a belső ellenállás annál jobb. Az akkumulátorok használata során a kapacitásuk csökken, belső ellenállásuk növekszik. Nekem például vannak olyan, valaha 2500 mAh-s NiMH akkumulátoraim, amelyeknek a feltöltés után a rövidrezárási áramuk 10 mA környékén van, ami azt jelenti, hogy a belső ellenállásuk 100 Ω környékén van. Ezek használhatatlanok, olyan gyengék, hogy egy órát sem képesek működtetni.

A belső ellenállást hatását pedig úgy tudod megnézni, hogy az akkumulátorra kapcsolsz egy feszültségmérőt, megnézed mekkora értéket mutat. Ezután, a műszert rajta hagyva, rákapcsolsz egy zseblámpa izzót. Ekkor az előzőleg mért feszültség csökkenni fog. A csökkenés mértéke jellemző a belső ellenállás nagyságára. Minél jobban csökken terheléskor a feszültség, annál nagyobb a belső ellenállás.

2023. jan. 20. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az önkisülés nem kapcsolódik a belső ellenálláshoz. Az önkisülés az, amikor feltöltöd az akkumulátort, aztán hagyod szabadon. Az idő folyamán használat nélkül is egyre jobban csökken a feszültsége és a benne tárolt energia nagysága, vagyis lemerül.
2023. jan. 20. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszi, ezek nagyon hasznosak voltak!

Így már értem miért dobja el magát néhány régebbi AA akksim betéve valamibe akkor is ha a feszültsége megvan. Ezeknek 300 mOhm felett van már a belső ellenállása. Vagyis a haláltusájukat vívják.

2023. jan. 22. 19:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!