Egy ilyen feladatban hogy kell kiszámolni az eredő ellenállást?
A hálózat így néz ki:
Nem látszik tisztán soros, illetve tisztán párhuzamos ellenállás amit össze lehetne vonni.
Próbálkoztam csillag-delta átalakítással, 2x tudtam rajta alakalmazni, de átalakítás után csak 2db ellenállást tudtam csak összevonni, majd megint elakadt a dolog, nem lehetett benne tisztán sorosan vagy tisztán párhuzamos ellenálláspárt találni, illetve nem lett benne se csillag, se delta alakzat, így a csillag-delta átalakítást sem tudtam többször alkalmazni.
Egy ilyen kapcsolásnál hogy lehet eredő ellenállást számítani?
Rendben, köszi.
Olyan kérdésem lenne még a #1-es válaszodhoz, hogy ez, hogy az A ponthoz képest a B és az E ponton azonos feszültség van, ezt miből lehet megállapítni, vagy honnan lehet látni?
#3, én csak 2x tudtam átalakítani.
A 2. átalakítás után így nézett ki (a 2db szélső delta alakzatot alakítottam csillagá): [link]
Ebben pedig már nem találtam se csillag, se delta alakzatot.
Kicsit összebszott, de épp fekszem aludni :D
Ezt nem teljesen értem, a középső 2-t azt látom, hogy sorosan vannak így össze lehet őket vonni.
Viszont ezután nem látok tiszta soros vagy tiszta párhuzamos elrendezést, mindenhol csomópont van.
A jobb felső sarokban például van egy csomópont és ebből egy vezeték a C kapocshoz kapcsolódik, ilyenkor miért lehet ezeket összevonni?
Nekünk úgy tanították, hogy nevezzük el a csomópontokat betűkkel, ahol rövidzár köt össze 2 csomópontot, akkor mind2 csomópont ugyanazt a nevet kapja és ha van olyan ellenállás ami 2 olyan csomópont között van aminek ugyanaz a neve, akkor azt ki lehet szedni a hálózatból.
Ha pedig van egy csomópontom (mondjuk "A") és ebből vezet egy ág egy másik csomópontba (mondjuk "B"-be), úgy hogy ezen az ágon van egy ellenállás, akkor ha találok még egy ilyen ágat ami "A"-ból "B"-be vezet és van rajta ellenállás, ekkor a 2 ellenállás párhuzamosan van kapcsolva.
De itt a példában nincs így, az összes ág mindig más nevű csomópontba vezet:
1-es vagyok.
#5
Jó az a rajz csak annál még az alsó vagy a felső deltát át kell alakítani csillagba, utána már kiszámítható. De még egyszer nézd meg jól. Gondolatban kapcsolj feszültséget az A-C pontokra. Mivel az áramkör azonos ellenállásokból áll, ezért például az A ponthoz képest a B, D és E pontokon ugyanakkora, éppen az A-C pontokra kapcsolt feszültség fele van. Ezért az ide csatlakozó RBD és RDE ellenállásokon nem folyik áram, kivehetők az áramkörből. Így egy sokkal egyszerűbb áramkörhöz jutsz, melyben 3 darab 2R értékű ellenállás van párhuzamosan kapcsolva.
Itt van az LTspiceXVII áramkör szimulátorban:
Eredeti kapcsolás:
Itt kivettem az R2-t és az R7-et, mégis mindenhol ugyanakkora feszültség maradt és az eredő áram sem változott:
Az eredő ellenállás 24V/3A=8 Ω
Vagyis annyi, mint amennyit az 1-ben írtam: RAC=2R/3=2·12/3=8 Ω
Persze, ha előírták, hogy delta-csillag átalakítással számold ki, akkor azzal kell, de láthatod, hogy speciális esetekben jóval egyszerűbb megoldás is létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!