Hogy kell kiszámolni ennek a kapcsolásnak az eredő ellenállását?


[link]

Az eredményt tudom (5/11 R), de a megoldás menetére lennék kíváncsi. Nekem 1/6 R jött ki.

Légyszi magyarázza el valaki, nagyon kíváncsi vagyok :)


2015. aug. 26. 18:04
 1/6 anonim ***** válasza:

Íme a képlet "részletesen":

((R+R)xR)+R ->ez a teteje és az alja is, a középső ág nincs benne!


Így fog kinézni egyben:

(((R+R)xR)+R)xRx(((R+R)xR)+R)

2015. aug. 26. 18:20
 2/6 anonim ***** válasza:

Egyszerű képletbehelyettesítés.

Soros kapcs: Re=sum(Ri) i=1,...,n

Párh.kapcs: 1/Re=sum(1/Ri) i=1,...,n.

De ezek benne vannak a fv. táblában, csak ki kéne keresni.

2015. aug. 26. 18:21
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Szóval...

A legfelső és a legalsó ágban 2db R ellenállás van sorba kötve szóval azt összevonod egy R'=2R ellenállássá.

Ezzel az R'-vel alul és felül is párhuzamosan van kapcsolva egy R ellenállás. Ezek eredője R"=RR'/(R+R')=2R/3.

Ezzel az R"-vel alul és felül is sorba van kötve egy R ellenállás, tehát ezek eredője R*=R"+R=5R/3.

Most akkor a felső ágban van egy R* ellenállás, az alsóban szintén egy R* ellenállás és a középső ágban pedig egy R ellenállás. Ezek egymással párhuzamosan vannak kötve szóval az eredőjük R_e=1/(1/R*+1/R+1/R*)=5R/11.


Remélem érthető volt...így szöveggel magyarázva nehezebb elképzelni.

2015. aug. 26. 18:21
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, igazából az utolsó segített, sikerült megcsinálnom.

Lehet, hogy az én logikámmal van valami baj, de ezeket már végképp nem tudom hogy kezdjem el. Itt fogalmam sincs mi párhuzamos meg mi soros... vagyis látom hol párhuzamos, de ott nincs ellenállás, akkor most mit kell számolni?

[link]

El tudnátok magyarázni ezt is? :)

2015. aug. 27. 16:41
 5/6 anonim ***** válasza:

Csak rajzolgatni kell, ezek egyszerű elemi példák, nem értem mi a probléma.

Ha nehéznek tűnne akkor keress a példatáradba könnyebb feladatot. Tudom ajánlani a Dér-Radnay-Soós féle példatárat. Nagyon alapvető hiányosságaid vannak.

2015. aug. 27. 19:20
 6/6 anonim ***** válasza:

Szia!

3-as vagyok.

Ennél a három példánál egy trükköt kell alkalmazni. Meg kell betűzni a csomópontokat...vagyis például vegyük a felső ábrát és induljunk az A pont felől:

Akkor balról az első csomópont az A, a második legyen C, a harmadik szintén A, mivel rövidzár köti össze az elsővel, a negyedik ezek szerint újra C, az ötödik legyen D, a hatodik megint C, a hetedik D, a nyolcadik B, a kilencedik újra D és az utsó B


Na most azok az ellenállások amelyek ugyanazon két pont között vannak, azok párhuzamosan vannak kötve egymással, a többivel meg sorba.


Tehát az első ábrán a baloldali 3 db ellenállás párhuzamosan van kötve akárcsak a középső 3 és a jobboldali 3.

Tehát azok eredője 3 db R/3 ellenállás ami sorba van kötve, ezek eredője pedig R, ahogy az oda is van írva.


Ez alapján csináld meg a másik kettőt is :D

2015. aug. 28. 20:22