Miben más a váltakozó áram, mint az egyenáram?
Amit tudok, hogy az egyenáramnak konstans értéke van, minden feszültség és áram konstans. Illetve az áram és feszültség az egy irányba folyik/esik.
Míg váltakozó áram esetén mindennek szinuszos, vagy cosinuszos az értéke.
Az áram és a feszültség másodpercenként többször irányt vált, ha 50Hz-es a frekvencia, akkor 1 másodpercben 50x vált irányt.
Ennek mi értelme van, hogy az áram és a feszültség irányt vált, mire jó ez?
„Az egyenáramnak sokkal nagyobb a vezetéken fellépő vesztesége, ami hő formájában jelentkezik.”
Váltakozóáram esetén fellép a szkin-hatás, a közelségi hatás, ezek miatt a vezető váltakozóárammal mért ellenállása nagyobb, mint, egyenárammal. Váltakozóáram esetén figyelembe kell venni a vezető induktív reaktanciáját, emiatt nagyobb a feszültségesés. Váltakozóáram esetén kapacitív töltőáramok is folynak. Váltakozóáram esetén a meddő teljesítményt is át kell vinni. Ezek egyenáram esetén nem jelentkeznek, akkor miért lenne egyenáram esetén sokkal nagyobb a veszteség?
„A skin hatás kiküszöbölésére alkalmaznak sodtott vezetéket.”
A sodrott vezető csak akkor csökkenti a szkin-hatást, ha az egyes erek egymástól el vannak szigetelve, ezért vannak külön-külön zománcozva a litzehuzal elemi szálai.
35 DK-s
„Egyenáramú rendszer esetében [I(A)]:
I = P/U
A cosφ-t teljesítménytényezőnek nevezzük, és maximális értéke 1 lehet, tehát egyfázisú váltakozó áramú rendszer esetében [I(A)]:
I = P/U*cosφ
Mivel cosφ mindig kisebb mint egy, így ugyanahhoz a felvett teljesítményhez váltakozó-áramnál kisebb áramerősség-érték tartozik.”
Gratulálok, ha 1-nél kisebb számmal osztunk, nem kisebb, hanem nagyobb értéket kapunk.
Egyenáramnál: U=230 V, P=2300 W, I=P/U=2300/230=10 A
Váltakozóáramnál: U=230 V, P=2300 W, cosφ=0,8, I=P/U·cosφ=2300/230·0,8=12,5 A
3
„Egyenáramnál nagyon jó esetben is 1-2 km az, amit át lehetne hidalni vezetékekkel.”
17
„Egyeneram eseteben nem leheg ilyen konnyen csokkenteni az aramatot, igy nem lehet olxan tavolsagokba szallitani, konkretan nem lenne "ereje" az aramnak mire 100 km-t megtesz.”
És DK-s:
Akkor olvassátok el ezt:
Nagyfeszültségű egyenáramú távvezetékkel a villamos energia több ezer kilométerre is gazdaságosan továbbítható.
Nagy tudású DK-s, aki nem régen „tapasztalt szakembernek” nevezte magát, sőt, hogy nyomatékosítsa csupa nagybetűvel írta, most ismét bebizonyítottad, hogy fogalmad sincs az egészről, sem az erősáramhoz, sem az elektronikához nem értesz.
48
DK-s az az egyik hozzászóló. Most persze hallgat, mert egyértelműen rábizonyították, hogy marhaságokat írt. Egyet viszont sikerült bebizonyítania: azt, hogy nem ért hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!