Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » A múltbeli történéseket hogy...

A múltbeli történéseket hogy lehet elfelejteni ha a jelenbeli történések visszarántanak a múltba? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

A múltat, sok kiközösítés, megalázás, kihasználás folyamán kialakult múltra irányuló figyelmet és megfelelési kényszert hogy tudnám elengedni?

Nemsokára 40 éves leszek és még mindig azon gondolkodom napi szinten, hogy 6-7 éves korom óta ki hogyan alázott meg, illetve az is fáj, amikor én mondtam, vagy tettem olyat, amit nem kellett volna. Naponta valahogy, valamilyen formában visszajönnek ezek, szituációk, élethelyzetek visszahozzák.

Mindig mindenkinél jó akarok lenni, meg akarok felelni mindig mindenkinek, folyamatosan azon gondolkodom: "ki mit gondolhat vagy mondhat rólam". Az emberek valahogy meg is érzik, hogy "más vagyok mint a többiek", úgy és olyan hangot engednek meg maguknak velem szemben és úgy bánnak velem, ahogy senki mással nem mernének.

Barátaim nem voltak, olyanok voltak, akik barátaimnak mutatták magukat, a kapcsolatunk egyoldalú volt, amíg engem ki tudtak használni, addig néha-néha felbukkantak (ha segítségem kellett, amit kihasználó módon igénybe vettek), amikor ez megszűnt, örökre eltűntek az életemből.

Ha úgy beszélnek velem, ahogy senki mással nem mernek, ha kihasználnak, az ismét csak a múltba ránt vissza - abba a múltba, amitől szabadulni szeretnék.

Több pszichológusnál is voltam már sokszor, eddig nem sikerült előbbre lépnem.



2018. nov. 30. 19:21
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Törölni nem lehet ezen emlékeket, csak felülírni. Amit te mostanában csinálsz, mármint hogy vissza-visszagondolsz a régmúlt történéseire, nos, ez a viselkedés inkább megerősíti az emlékeket, mint feloldja.


PTSD-re bevizsgált akármelyik pszichológus is? Esetleg transzgenerációs mintaátadás lehetősége felmerült a kezelések alatt?


Javaslom valamely, a természetedhez illő és orvosilag alátámasztott stresszmenedzser módszer (jóga, relaxáció, meditáció stb) elsajátítását és rendszeres gyakorlását.

2018. dec. 1. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Fókusz váltással átterelheted a figyelmedet más dolgokra. Találj célokat és valósíts meg őket. Ez a legnagyobb baj, hogy nincsenek céljaid, mert ha lennének, akkor arra figyelnél.
2018. dec. 2. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Amikor voltak céljaim (főiskolán tanulás, szigorlat stb) azok sem tudtak elfordítani attól, hogy elő ne jöjjön a múlt valamikor valamilyen formában.

Elég erősen az hozza elő ha úgy beszélnek velem ahogy senki mással nem mernének, vagy megvetően, megaláznak stb...

Ezért kételkedem benne hogy "cél találásával megoldódik".

2018. dec. 2. 21:21
 4/10 A kérdező kommentje:
PTSD csak érintőlegesen került szóba, hogy "újraélem a dolgokat valószínűleg, a másikról amit írtál most hallok először.
2018. dec. 2. 21:22
 5/10 anonim ***** válasza:
És mi lenne, ha kifogások keresése helyett inkább változtatnál? Hidd el, minden fejben dől el, de amíg te magad nem akarsz változtatni, addig nem fog menni. Ezt nem nekem, vagy bárki másnak, csak is neked kell akarni és tenni érte. Hiába írom, ha te nem foglalkozol vele, mert így meg úgy. Ne a múltban élj. Találj magadnak célokat, legyél boldog és hidd el, hogy nem fog a múltbeli dolgokon járni az eszed. Amíg meg sem próbálod, addig biztos, hogy nem fog sikerülni. Ajánlom Szabó Péter előadásait, YouTubeon is megtalálod, biztos vagyok benne, hogy sokat segít, hihetetlenül pozitív az az ember és ő is nagyon mélyről jött.
2018. dec. 2. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
2018. dec. 2. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

egyes vagyok


A PTSD jól kezelhető relaxációs és más stresszmenedzser módszerekkel, bár nem instant módokon. A transzgenerációs mintaátadásnak Eric Berne könyveiben v B. Hellinger munkásságában tudsz utána olvasni.

2018. dec. 3. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Jelenleg azzal küzdök, hogy sok-sok éve felületesen alszom, minden nap fáradtan ébredek, soha nem tudom kipihenni magam.

Ha ezt sikerülne megoldanom, lenne erőm változtatni.

Mindennél jobban szeretném, ha sikerülne megoldanom ezt, de a mély alvás fázis hiányzik - vagy nagyon kevés és ezért fáradt, kimerült vagyok.

2018. dec. 3. 06:45
 9/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az ajánlott könyveket is.
2018. dec. 3. 06:46
 10/10 anonim ***** válasza:

Szerintem még nem találtad meg a megfelelő pszichoterapeutát. Én is sokáig kerestem, a 4. lett jó, mindhez több hónapig jártam... Visszanézve, a mostani és a korábbiak között ég és föld a különbség számomra. Pedig még egy igen neves terapeutához is jártam, alig lehetett hozzá bekerülni. De hát mindenkinek más kell.

Viszont a legtöbbet nekem két dolog adta, az egyik a Hellinger terápia, amit itt is említett valaki, illetve a Mérgező szülők c. könyv. A kettő szorosan összefügg, mondhatni ugyanarról szól, de valójában szerintem a helyzet az, hogy ugyanazt a tárgyat vizsgálták és szükségképpen ugyanazokra az eredményekre jutottak - egymástól függetlenül. De mindkettőhöz jó, ha van egy kisérő pszichoterápia, ahol meg lehet beszélni a tapasztalatokat vagy épp újabb kérdések kerülnek reflektorfénybe. A Hellinger azt csinálja, hogy kimerevít egy családi helyzetet az életedből, hogy mi áll bizonyos problémáid hátterében. De egy-egy ilyen "filmleállítás" bár nagyon hasznos és sokat dob, azért feldolgozással hatékonyabb. A könyvből meg rájöhetsz, hogy az életed kellemetlen ismétlődő eseményeit valójában bizonyos, a családodban tapasztalt dolgok generálják. Magadévá tettél valami gondolkodásmódot, gyerekként rossz következtetéseket vontál le és aztán önbeteljesítő hiedelemként elkezdtél ilyen kellemetlenségeket ismételni, mintha kötelező lenne.

Az, hogy ezek a múltbeli dolgok folyton feljönnek, csak azt mutatja, hogy rossz módszerekkel próbálkozol. Pl. felejtés, "másfelé nézés", megbocsátás, elengedés stb. - tipikus "olaj a tűzre" módszerek, amik csak súlyosbítják a problémát. Ide tartozik az a tanács is, hogy találj hobbit. Azzal, hogy elfordítod a fejed és mással foglalkozol, gyakorlatilag elengeded a gyeplőt és hagyod, hogy a múltbéli béklyók a háttérből kontrollálatlanul befolyásolják a mindennapjaidat. Az életérzésedtől az érzelmeiden át a konkrét eseményekig. Más dolgok viszont tényleg segíthetnek, de csakis kiegészítő, támogató eszközként - pl. sport, relaxáció. A könyvet nagyon ajánlom, 2500 Ft körül van neten. Ugyanis egy szóval sem írsz a családodról, pedig amiket írsz, tipikus családban gyökerező problémák. A könyv tele van esetleírásokkal, nagyon izgalmas látni, hogy az adott típusú gyerekkori élmények adott típusú felnőttkori problémákat generálnak!

2019. jan. 3. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!