Levágatnád az egyik kisujjadat, ha cserébe soha többé nem éreznél fizikai fájdalmat?
Nem.
A fájdalom hiába kellemetlen, de sokszor megmutatja, hogy valami nem oké azon a részen ahol fáj.
Ha nem éreznék, levágatnám hogy érezzek! A fájdalom nagyon fontos.
Kilyukadna a gyomrom, leégne a kezem, szétenne a ragya, s nem venném észre? Ez életveszélyes!
A fájdalomérzékelés veleszületett hiánya(CIPA), nagyon ritka öröklődő betegség.
Baráti fájdalom:
Sajnos ebben a betegségben szenvedni nagyon veszélyes, a betegek sokszor már gyermekkorukban meghalnak. Nem alakul ki bennük ugyanis a veszélyforrásokat elkerülő magatartás, nincs ilyen értelemben félelemérzetük. Számtalanszor megégetik magukat, tűzforrón is lenyelik az ételt-italt, sebesre, fekélyesre harapják a saját ajkukat, a csonttörések száma náluk jóval magasabb, mint az átlagpopulációban. Súlyos csont-ízületi deformációk alakulhatnak ki náluk, hiszen nem érzik, ha „elülik” vagy „elfekszik” valamely végtagjukat, alvás közben nem változtatnak testhelyzetet.
A legtöbb betegségnek – az egyszerűbbektől a legsúlyosabbakig – korai tünete a fájdalom. Mivel ezt nem érzik, ezek a betegek nem feltétlenül mennek orvoshoz, és ez végzetes is lehet. Megtörtént, hogy egy gyermek nem érezte vakbélgyulladását, így az perforált, és a gyermek meghalt.
A fájdalom – bár gyűlöletes – nagy szolgálatot tesz nekünk. Kijelöli a határokat, megállásra kényszerít, orvoshoz küld. A fájdalom testünk egyik nyelve, melyen hozzánk szól. A CIPA betegségben szenvedők teste e szempontból néma, nem látja el gazdáját hasznos tanácsokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!