Van értelme próbálkoznom írással? (Van önkritikám,tudom, ez közhelyes és kutyaütő,első "versem" de ha képezném magam szerintetek van értelme az írogatásnak vagy annyi a tehetségem, mint sünnek a focihoz😅)
Dideregve bújok a fűzfa alatt, szelíd, hűvös hajnali szellő simogat, ölelésed biztonságot ad
Érett meggyből kiserken a vér, ahogy ajkad ajkamhoz ér
Álomba merülvén látom mindenem, az életet, mely enyém nem lehet
A kislányom ragyogva mosolyog, fogja a kezem, melegség tölti el szívem
Felrikkant egy rigó s felrepül
Virrad az ég, sosem voltam ilyen egyedül
Álom volt csupán, mely az marad, szép emlékek, melyeket hátrahagy
Mezítláb a hajnali parton
Pirkadati szépség, fények játéka a tavon
Kézenfogva, nevetve mint rajtakapott gyerekek, indulunk a vasúthoz, bár nem vagy itt, érezlek a lelkemben
Friss, harmatos fű melyen keresztülvágok, sínek mellett gyönyörű búzavirágok
Zamatos gyümölcsök,emlékek és a nyár illata oly boldogsággal tölt el
Mikor egyre hangosabban sikít a vonat fékje, révült mosollyal nézek fel az égre, megkönnyebbülve, megbékélve
Tök jól hangzik ! Ha szabad ajánlanom, inkább azonos hosszúságú sorokat írj (nyolcszótagos/alexandrin) egy szünettel a félsorban, és ne felejtsd el a rímeket, és így tök jól fog hangozni, amúgy csak így tovább :)
Én egy pár szonettet írtam meg mert tetszik nekem összetett szabályokat adni magamnak, ha sok szabadidőd van akkor ajánlanám hogy egyet írj
El kell, hogy szomorítsalak, de ez nem vers.
A vers lényege a ritmus. A rím csak egy díszítőelem, gyakori, de nem szükséges és nem lényegi része a versnek. A rím szerepe inkább az, hogy még jobban érzékeltesse a vers ritmusát. Tehát attól, hogy egy szövegben a sorok vége összecseng, attól nem lesz vers.
(Irodalomórán tanítják a klasszikus verstípusokat: időmértékes verselés, ahol a szótagok hosszúságának a változásában van szigorú szabályosság, meg az ütemhangsúlyos verselést, ahol a szótagok hosszában van szabályosság. Sőt a sorok hosszán túl lehet belső formai kötöttség is, lásd: [link] . Oké, van a szabad vers is, de az nem egy Joker kártya, amit kijátszva bármire ráfoghatjuk, hogy vers. Jó szabad verset nehezebb írni, mint jó kötött formájú verset. Jó kezekben a szabad vers kötetlensége csak eszköz arra, hogy a vers tempója együtt tudjon lüktetni a mondanivalóval, hangulattal. De attól még továbbra is a ritmus marad a vers lényege.)
Aztán a vers művészet. A művészet lényege meg a katarzis. Az írásodnak ugyan megvan a sajátos hangulata, de egyrészt a téma némileg banális, klisés, másrészt némileg zavaros és nem egyértelmű a megfogalmazás. Ez persze lehetne akár erénye is egy írásnak, de itt ebben a kontextusban inkább csak megakasztja az olvasót. (Most akkor egyedül kell elképzelni a főhőst? Vagy nem?)
~ ~ ~
> Van önkritikám,tudom, ez közhelyes és kutyaütő
Ez értékelendő, de ahhoz, hogy jobb verset írj, ahhoz azt is tudni kell, hogy ez az írás miért rossz versnek. Elsősorban nem a közhelyessége a probléma, ennél sokkal alapvetőbb a formai hiányosság, vagy inkább a versforma hiánya. Ahhoz, hogy jól értsd, hogy miért rossz versnek az, amit írtál, ahhoz meg leginkább az kell, hogy legyenek előtted jó minták. Ha nem csak írsz, hanem olvasol is verseket, akkor jobban érezni fogod, hogy mitől lesz egy vers jó. Meg mindannak a felelevenítése sem árt, amit irodalomórán tanítottak.
Persze kérdés, hogy tényleg akarsz-e verset írni. Így kötetlen formában ugyan az eredmény nem lesz vers, de könnyebb megfogalmazni gondolatokat, érzéseket. A kötött forma kötött, így kötöttségként élheti meg az ember, lehet, hogy valaki napokig, sőt akár hónapig is gondolkodik egy-egy sor igazán jó megfogalmazásán.
~ ~ ~
> szerintetek van értelme az írogatásnak
Mindentől függetlenül van értelme. Ha neked ez örömet okoz, ha ez segít megfogalmazni vagy levezetni az érzéseidet, gondolataidat, akkor abban az esetben is van értelme írni, ha objektív szempontok alapján pocsék lesz az eredmény. Pl. én pocsékul gitározok, de mégis örömömet lelem benne. Mondjuk nem is szívesen állnék színpadra a tudásommal, de nem is az a cél.
> vagy annyi a tehetségem, mint sünnek a focihoz
Ahhoz, hogy bevonulj a világirodalom, vagy akár csak a magyar irodalom klasszikusai közé, ahhoz tényleg kell jó adag tehetség. De tűrhető verset írni, ahhoz elsősorban nem tehetség kell, hanem gyakorlás, kitartás, szorgalom, meg önelemzés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!