Szeretnék áttérni a vegetáriánus életmódra és nem bolond módjára (tehát, hogy egészséges legyen). Tudnátok nekem segíteni?
Ovo-lakto vegetáriánusra gondoltam (tejterméket és tojást ehet), viszont az étrend összeállításhoz nem nagyon értek. Tehát pl.: fehérje, szénhidrát, zsír (vagyis olaj) bevitel, miből kéne? Meg hogy mennyit?
Azt már kiszámoltam, hogy napi kb 2000kalóriát kéne bevinnem (75kg ~15% zsírhoz) Szóval a kérdés főleg arra vonatkozik, hogy milyen ételekből tudnám a napi szükséges tápanyagokat bevinni, ezekből kb mennyit kéne ennem? És hol tudnék vegetáriánus recepteket találni, amik tényleg jók és lehetőleg olcsók? Jó lenne ha lehetőleg nem kerülne többe ez az étrend, mint a jelenlegi mindenevő étrendem.
Köszönöm :)
19/f
"tehát, hogy egészséges legyen"
Olyanra nem tudsz. Maximum olyanra, ami nem káros. De egészséges sose lesz egy vegetáriánus étrend.
"De egészséges sose lesz egy vegetáriánus étrend."
Infantilis ez a vita, főleg annak tükrében, hogy a földön több millió egészséges vegetáriánus + vegán van, akik már nagyon régóta így táplálkoznak. A többi érv csak spekuláció, maximum érdekes gondolatkísérlet. Nem akartok vegetáriánusok lenni. Oké. Legyen. De mit kell itt lehúzni azt, aki viszont az akar lenni? Megérteném, hogy így reagáltok, amikor győzködnek benneteket, de itt most nem történt ilyesmi. Eldöntötte, hogy vegetáriánus lesz, akkor mit kell itt hőbörögni? Köszönjük, nem kell minket megmenteni. Egészségesek vagyunk, függetlenül attól, hogy mit gondoltok erről, és mit "darwinkodtok" itt össze.
Egy pár kutatás, csokorba szedve, hogy legalább ugyanannyira egészséges lehet egy vegán ember: [link]
Minden bizonnyal részrehajló kutatások, ugye-bugye mindenevők? Csak a ti kis kutatásaitok jók, nemde? Zabáljátok csak a husikát, de nekünk hagyjatok békén.
A kérdésre válaszolva: egyél mindenféle főbb ételcsoportból, hogy változatos legyen a táplálkozásod. (Kivéve természetesen a húsokat.) Ajánlom Váradi Tibor ilyen témájú könyveit. (Pl.: Az egészséges életmód alapjai. - Tömör, informatív.)
Fehérjének tojás, sajtok, gabonák, olajos magvak, szója, tofu. Ugyanebből fedezted már a zsírt is. Ha esetleg mégis úgy gondolod, több zsír kell, egyél több vajat, vagy esetleg süss sok mindent olajban. Előtte azért nagyon győződj meg róla, hogy tényleg zsírra van szükséged.
A szénhidrátot jellemzően eddig se hús formájában vetted magadhoz.
Ha elmész bevásárolni és elolvasod, mi van a csomagolásra írva, látni fogod a tápértéket, sőt általában azt is, hogy ez egy 2000 kcal-s étrendben a napi szükséglet hány százaléka. (Kb. ugyanott, ahol az összetevőket írja. Sose olvasod el, mit is fogsz enni?)
A vitaminokra és az ásványi anyagokra is figyelni kell. A húsokban jellemzően B-vitaminok, vas és cink van jelentős mértékben. Ebből főleg a vas a nehéz, mert a nem állati eredetű rosszabbul is szívódik fel. Sok vas van az olajos magvakban, aszalt gyümölcsökben, egyes gombákban meg a tojásban is. A C-vitamin segíti a felszívódást. Célszerű megnézni, milyen gabonapelyhet veszel, sok tartalmaz hozzáadott vasat. (Kakaóporra is áll.)
Kb. minden recept, amit megtalálsz a neten, azért van ott, mert valaki jónak találta. Senki nem fogja tudni megmondani, hogy neked mégis mi ízlene.
Nagyon olcsón nem fogsz tudni egészségesen enni hús nélkül (azt hiszem, hússal se). Ha eddig a "szar, de legalább olcsó" termékeket vetted, akkor jelentősen meg fognak ugrani a kiadásaid, mert egy csomó minden, amire szükséged lesz, ebben az árkategóriában egyszerűen nincs. Ha ennél eddig is többet költöttél kajára, akkor nagy változás nem lesz.
Ahogy az előző is írta, ha olcsón akartad eddig megúszni, az - hússal vagy anélkül - valószínűleg nem lesz túl egészséges. Sokaknál láttam, hogy áttértek a vegetáriánus életmódra és ez gyakorlatilag mindössze azt jelentette náluk, hogy kivették a húst: ha addig ettek vajas-párizsis szendvicset fehér kenyérből, akkor vegaként csupán vajas kenyeret esznek fehér kenyérben. Előkerülnek a konzerves kaják, pl. konzervbab. Az ilyen táplálkozással csak ártanak maguknak.
Én minden nap eszem kétszer gyümölcsöt, egyszer magvakat (főleg diót, de ha az nincs, akkor mandulát, napraforgómagot), a többi meg hagyományos kaja, amit növényi összetevőkkel készítek el - csak egy kis fantázia, vagy fórumozás kell hozzá. Fogsz egy általad kedvelt, hagyományos, nem egy speciális húsfélére építő ételt és beírod a googleba. Ha ez mondjuk a gulyás leves, akkor: vegetáriánus (vagy esetemben vegán) gulyás. Számtalan recept közül válogathatsz. Vegetáriánusként ráadásul napi 1-2 étkezést megoldhatsz egy olcsó és egyszerű rántottával, vagy hasonlóval.
Egyébként szerintem kihagyhatatlan, hogy tovább tájékozódj a témában, ezért is ajánlottam Váradi Tibor könyvét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!