Miért rossz, ha gyerekként vegetáriánus vagyok? 13/L
A fehérjét megkapom tofuból, babból, kelkáposztából, egyéb fehérjedús növényekből is. Saját magam választottam ezt az életmódot, úgy gondolom, a húsnak semmi íze nincs, sőt, nyersen még büdös is. Miután húst ettem, mindig nehéznek éreztem a gyomrom, fájt a hasam. Egyébként az egész családom húsevő.
Esetleg valami tippek vegetáriánus gyerekeknek?:)
Nem kapod meg azt, amit a húsból kapnál. Még fejlődő szervezeted van, aminek szüksége van a húsra is.
Ha nem eszel húst, úgy jársz mint egy ismerős kislány. 17 éves korában elmaradt a menszesze a vegaság miatt. Csak hormonkezelésekkel tudták visszaállítani,
A növényekben természetes eredetű, emberi szervezetre ártalmas anyagok is vannak, például a szalanin-mérgezés főleg éretlen, zöld vagy kicsírázott burgonya fogyasztásakor fordulhat elő. Keringési, légzési zavarok, gyomor-bélrendszeri panaszok jelentkezhetnek.
Ilyen anyagok a goitrogének is, melyek a kelkáposztában, kelbimbóban, karfiolban fordulnak elő, s túlzott fogyasztásuk pajzsmirigy megnagyobbodáshoz vezethet, de hőkezeléssel semlegesíthetőek ezek az anyagok, így hát főzés, párolás során ezek az anyagok távoznak a zöldségből.
Táplálékallergének
A növények tartalmazhatnak táplálékallergéneket is, ilyen növény például a szója, a búza, földimogyoró és a dió. Az allergénjeik sok panaszt okozhatnak. A gabonaneműek magjában és a hüvelyesekben levő fitátok, a parajban, sóskában, rebarbarában, zellergumóban levő oxálsav jelentősen csökkentik a kalcium, a vas, a cink és a réz felszívódását és hatásait a szervezetben.
Fehérje, vitamin, ásványi anyagok
Azoknál a vegetáriánusoknál , akik kizárólag növényi eredetű ételt esznek, gyakran fordul elő fehérjehiány, hiszen a növények koránt sem tartalmaznak annyi fehérjét mint a húsok. A fehérjehiány legsúlyosabb veszélye gyermekkorban, terhesség alatt és a szoptatás időszakában jelentkezik, amikor a szervezetnek a legnagyobb szüksége van ezekre az anyagokra.
Szintén súlyos probléma a kalcium- és D-vitamin-ellátás hiánya. Szigorú vegetáriánus étrendet fogyasztó emberek általában fehérje-, vitamin- és ásványianyag-hiánytól szenvednek, ami az angolkór kifejlődését segíti elő.
Miután az ételek hőkezelése korlátozott, gyakoribb a táplálkozási allergiák kifejlődése. Különösen a müzli formájában elfogyasztott gabonafélék okozhatnak allergiás tüneteket.
Ne feledd! Ha úgy döntesz, hogy mégis a vegetáriánus életmódot választod, mindig nagyon ügyelj arra, hogy minden tápanyagot biztosíts a szervezeted számára: Táplálkozz változatosan és tudatosan, hiszen csak így lehet belőled egészséges ember.
Azért, mert nem tudsz még tudatosan tápanyagelemzést végezni.
Csak a fehérjében gondolkodsz, pedig létezik egy nagy valag mikrotápanyag, amikre ugyanúgy szüksége van a szervezetednek. Lehetséges ugyan hús nélkül 100%-osan táplálkozni, de borzasztó nehéz, és nagyon nagy figyelmet követel.
A helyzetet még súlyosbítja nálad, hogy gyerek vagy. Egy csomó dolognak most kéne kialakulnia a szervezetedben. Ha ehhez hozzácsapunk bármilyen tápanyaghiányt, annak az eredménye valószínűleg egészségügyi probléma, akár maradandó károsodás.
nem tippek kellenek neked, hanem nagyon tudatos étkezés és sok-sok ismeret, amihez még kicsi vagy. SZakember segítsége kellene, és azért is nem megoldható, mert 13 évesen biztosan nem tudsz külön konyhát vezetni otthon.
Ismerek két gyereket is, akik vega családban nőttek fel, és sikeres sportolók. Szóval meg lehet oldani, csak sok odafigyelés kell.
Amúgy az átlag, nem vega magyar család étrendje is rengeteg kívánnivalót hagy maga után.
ROssz hír, de a már mások által is említett B12 és D vitamin KIZÁRÓLAG állati táplálékban található meg, és a szervezet nem képes maga előállítani. Tehát, ha vega vagy, akkor ezeket külső forrásból (tabletta, por...) pótolni kell. A fehérjék problémája viszonylag könnyen megoldható.
Kis kiegészítés, hogy a szóját kivéve egy növény sem tartalmaz teljes értékű fehérjét, azaz nem található meg bennük az összes szükséges aminosav. Emellett általában alacsony is a fehérjetartalmuk. Mire megfelelő fehérjemennyiséget viszel be vele, már megettél három napra elég szénhidrátot.
Ha utánaolvasol, akkor a friss kutatások szerint a szója nem túl egészséges táplálék. Ezen kívül pedig csak különböző növények kombinációjával tudod bevinni a megfelelő aminosavakat, ezért minden nap figyelned kéne, hogy a megfelelő zöldségeket kombináld.
Szóval nem veszélytelen dolog ez, főleg nem egy fejlődő szervezet számára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!