A 'vegetáriánusságnak' hány fajtája van? Melyiket ajánlatos elkezdeni ha valaki szeretné?
Én csak három félét ismerek, ebből az egyik nem is nevezhető vegetáriánusnak. Tehát az egyik, zöldségek-gyümölcsök, tejtermékek, tojás, hal, a hal miatt szerintem ez nem vega. Második, zöldség-gyümölcs tejtermékek, tojás. A harmadik meg az extrém vega, amikor semmi állati eredetűt nem eszik az illető, csak növényeket.
Az egyes típust ajánlom az általam felsoroltak közül, mert abban még viszonylag sokféle tápanyag megvan, kevesebb vitamin marad ki.
ovo-lakto: a növényi étrend mellett fogyaszt tojást és tejtermékeket, húst azonban nem.
lakto-vegetáriánus: a hús kerülése mellett tojást sem fogyaszt, de tejterméket igen.
vegán: semmilyen állati eredetű terméket nem fogyaszt, tehát se tojást, se tejtermékeket, sőt mézet sem.
Hogy melyiket akarod elkezdeni, az egyéni döntés kérdése. Én a tejről és a felvágottakról egyik napról a másikra szoktam le, a húsról 3 évvel később, de fokozatosan: egyre kevesebbet ettem, és egyszer csak nem ettem többet. Azóta egészségesebb vagyok, mint valaha.
Ovo-fisco-diszno vegetáriánus. Ez igen értelmes fajta mert nem eszik ugye állatokat, hanem zöldségeket, gyümölcsöket, de fogyaszt azért tojást, halat és ha úgy adódik disznót. Tehát normálisan eszik, azt amire szüksége van és előnyös lehet neki. Ezt érdemes csinálni, igyekszem egyébként én is enni bár én adott esetben hozzáveszek még pár állatot, ha úgy adódna 'ovo-fisco-diszno-kutya vegetáriánus' lennék. De nincs kutya, nem baj módosítják a törvényeket, még lehet.
Laktovegetarianizmusnak nincs sok értelme, a tej még a húsevőknek is igen rossz és kerülendő, vegáknak is.
Gabonaevés értelmi különbséget tesz vega és vega között. Van az értelmes vega (aki talán még ovo-fisco vega is ráadásul) és nem eszik lisztes, cukros kajákat. És van az egyszeri lányka, aki meg kenyeret eszik mert ekkora vega. Egyik megszívja, a másik viszont jó egészségre számíthat.
ARCműves megrögzött paleo-s, az ő leszóló véleménye nem igazán hiteles vega témakörben, pláne hogy nem is ért hozzá.
Az eredeti vegetarianizmus már ie. kialakult, még nagy filozófusok is hirdették. Az alapelv, hogy a tááplálkozásukkal ne okozzák közvetlenül állatok halálát. Ezért bár tojást és tejet fogyasztottak, minden állat húsát elutasították, a halat is.
A vegetarianizmus később vált szét az "ovo" és a "lakto" ágra, de egyikük sem fogyaszt semmilyen húst (beleértve a belsőségeket és a zselatint is).
Vannak akik halat, vagy akár csirkét is esznek, ennek ellenére vegának nevezik magukat. Na ők azok, akik csak divatból csinálják, valójában közük nincs a vegetarianizmushoz, ők ugyanolyan mindenevők, egyszerűen csak nem fogyasztanak bizonyos fajta állatokat.
A vegánok semmilyen állati eredetű táplálékot nem fogyasztanak (sem tej, tojás, sem hús és méz), igyekeznek azokat az adalékanyagokat stb. is elkerülni, amiket állatok testéből állítottak elő. Nem használnak állatkísérletekkel tesztelt termékeket, nem hordanak bőrt, szőrmét, nem használnak állati eredetű tárgyakat stb.
Valójában bármelyiket el lehet kezdeni egyik napról a másikra, a lényeg, hogy előtte nem árt nagyjából tisztában lenni a gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek, magvak stb. vitamin és ásványi anyag tartalmával. (Nem kell szó szerint tudni, de alap szinten nem ártana a mindenevőknek sem.) Nagyon fontos a változatos táplálkozás, ha eddig nem tudtál, most elkezdhetnél megtanulni főzni. Már sok vega és vegán blog van magyarul is, angolul+németül meg annyi mint a tenger, onnan is meríthetsz ötleteket.
Igen, ARCműves tudományos kérdésekben járatos, elvont filozófiai kérdésekben lehet nem szakértő. A táplálkozás tudomány, és nem filozófusok játszótere :)
Egyébként szerintem nem szóltam semmi rosszat, nem is kötekedtem. Csak leírtam hogy az egészséges táplálkozásba és a mindenevésbe ahogyan a vegák a halat, tejtermékeket belevehetik bele lehet csempészni egyéb húsokat is, így a vegetarianizmus már nem lesz sokkal másabb mint a paleo. Tehát, igen jól lehet csinálni, természetesen, ahogy az ember kívánja.
"Nem eszik állatokat, csak zöldségeket, halat meg disznót" Ezen jót röhögtem. :D A hal meg a disznó nem állat?
A fajtáit jól leírták előttem, hogy ezek közül melyiket kezdd el, az szerintem attól függ, hogy mi a célod vele.
Ha egyszerűen egészségesebb szeretnél lenni, akkor szinte mindegy melyiket választod, valószínűleg mindegyik jobb, mint ahogy most eszel (különben miért váltanál?:))
Ha spirituális oka van (böjt v állandó étrend), akkor nézz utána, hogy az adott rendszerben mit ajánlanak. Vagy, ami talán még jobb, figyelj oda saját magadra, hogy mire van szükséged, próbálgass, és fokozatosan kialakul, hogy milyen étrend jó neked.
Ha ökológiai megfontolásból szeretnél kevesebb húst enni, akkor mindenképpen érdemes a szarvasmarhát kerülni, akár a tejtermékeket is. Ekkor nem kell feltétlenül teljesen vegának lenni, de mindenképpen érdemes a húsfogyasztást csökkenteni. Persze az is fontos, hogy mivel váltod ki, mert ha helyette napi egy kiló ananászt meg banánt eszel, akkor megint nem vagy előrébb :D
Az viszont marhaság, hogy a tej úgy általában is rossz és egészségtelen. Ez teljesen népcsoportfüggő, az európaiak nagy része felnőtt korában is gond nélkül képes megemészteni. Persze ha érzékeny vagy a tejcukorra, vagy tejallergiád van, az megint más tészta.
Az európaiak nagy része elhízott, inzulinrezisztens, sok a rákos és a szívbeteg.
A tej nagy inzulinválaszt okoz. Miért ne lenne általánosságban rossz? Kinek kell hogy magas legyen az inzulinszintje, testépítőknek hízáshoz?
A legajánlottabb a lacto-ovo, tehát ÉLŐ állati termékeket (Tej,tojás, stb) igen, de holt állati termékeket (hal, hús, zsír stb) NEM.
Több olimpiai bajnok is így él ezzel.
:O
Senki nem mondta hogy az állat nem élő amikor megeszik. Igazából életenergiával.. élve van tele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!