NAGYON nem!!!
Sokkal bonyolultabb annál, mintsem a sok cukor evésétől lenne...
Olvasd itt:
Mik a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának főbb okai?
Elhízás
Magas vérnyomás
Genetikai hajlam
A cikk részben igaz, a túlzott cukorfogyasztásnak valóban lehetnek ilyen káros hatásai, ha nem is azonnal és nem is mindenkinél.
A cukor, mint "létfontosságú tápanyag" elhagyásának következményei:
1. fokozat: hozzáadott cukor elhagyása
- Tegyük fel, hogy mindenféle ételt eszel, amit eddig is, csak nincs bennük hozzáadott cukor. Eszel gyümölcsöt (van benne természetes, azaz nem hozzáadott cukor), tejet (laktóz, azaz tejcukor), továbbá összetett szénhidrátot (keményítőt) tartalmazó növényeket, pl. gabonák. Nem lesz nagy különbség, mivel egyrészt továbbra is viszel be cukrot tetszőleges mennyiségben, valamint a keményítőt az emésztés során cukorrá bontja le a szervezeted, így bőven elég cukorhoz jut az agyad és az egész tested.
2. fokozat: minden cukortartalmú étel elhagyása
- Kiiktatod a gyümölcsöket, mézet, tejet. Ekkor sem tapasztalsz nagy változást, max. egy idő után elmúlik az a bizonyos cukorfüggőség, és nem kívánod annyira az édes ízt, a fogaknak is jót tehet. A tested továbbra is bőven juthat cukorhoz, ld. 1. fokozat.
3. fokozat: szénhidrátbevitel csökkentése
- Kiiktatod vagy minimalizálod a magas keményítőtartalmú ételeket, de a szénhidrátbeviteled mérsékelt marad. Ha nem viszel be annyi cukrot, amennyi a testednek kell, elkezdi előállítani magának zsírból (akár bevitt, akár zsírként raktározott), vagy akár a feleslegben bevitt fehérjéből. Szükség esetén ketontestek is termelődnek, amelyet az agy cukor helyett fel tud használni (azaz ekkor sem fog leállni az agyműködés :)). A bélflóra megváltozik, egyes cukorkedvelő baktériumtörzsek elpusztulnak vagy létszámuk jelentősen csökken, másokból több lesz. Ennek lehetnek kedvező hatásai, pl. közérzet javulása, több energia.
4. fokozat: ketogén (esetleg zerocarb) étrend
- A szénhidrátbevitelt 30 g alá csökkented. A szervezet több ketontestet termel, amivel az agy ugyanúgy tud működni, mint előtte (még mindig nem áll be az agyhalál :)). Bélflóra tovább változik, egyesek kedvező hatásokról számolnak be, másoknak problémás lehet, egészségi állapottól és alkattól függően.
5. fokozat: kemény koplalás, éhezés
- Ennek rengeteg káros hatása van hosszabb távon, a vitamin- és tápanyaghiány miatt. Egy ideig a szervezet elég energiát nyerhet a zsírraktárakból plusz a feleslegesnek vélt izmok leépítéséből, utána már csúnyább dolgok következnek.
A fentiekből következik, hogy a cukor NEM létfontosságú tápanyag, és ha nem eszel cukrot, attól még semmi baja nem lesz az agyadnak. Energiát pedig MINDEN ételből lehet nyerni, amiben van kalória.
Nem mondom, hogy nem szabadna egyáltalán cukrot enni, a gyümölcsök pl. szerintem nagyon egészségesek, és egyes zöldségeket is kár lenne ezért kihagyni. A hozzáadott cukorral lehet gond abban az esetben, ha emiatt összességében túl sok cukrot fogyasztunk. Tehát ha valaki nem eszik cukortartalmú ételeket, de iszik naponta két kávét két kockacukorral, a cukorbevitele úgy is minimális marad. Ettől még lehet a táplálkozása egészséges.
Igaz, amit írtak a cukorról.
Igenis káros, enegiát nyerni pedig fehérjéből és zsírból is lehet. Olyan szénhidratok is vannak, amik nem cukrok, hanem összetett szénhidrátok. Azok sokkal egészsegesebbek a cukornál.
Aki le merészeli írni, hogy káros a mértéktelen liszt és cukorbevitel,
azt az elhízott, nagyfenekű narancsbőrűek lepontozzák.
Erről ennyit.
Szó nem volt mértéktelenségről!
Ab ovo károsnak minősítették - és ez egy ordas hazugság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!