Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan szüntessem meg ezeket...

Hogyan szüntessem meg ezeket a gondolatokat?

Figyelt kérdés
Vannak konkrét érzések, képek, gondolatok, néha hangok is amelyek csak úgy előjönnek és nem hagynak nyugodni. Sokszor gondolok az öngyilkosságra is, többször meg is próbáltam, de nem sikerült. Van olyan is amikor mindenről, akármire gondolok az jut eszembe. Ezek az érzéseim legtöbbször megmagyarázhatatlan, furcsa, néha ilyesztőek, a képek amiket teljesen random látok magam előtt(a valósággal egyidőben) a régebbi éveimből vannak. A hangok furcsák, néha emberi(vagy mégse annyira emberi), van hogy csak zúgások, stb..... Most is közepesen súlyos depresszióval kezelnek, 15 éves fiú vagyok. Szóval ezeket hogy szüntessem meg? Köszi előre is a válaszokat.

2016. okt. 2. 23:46
 1/8 A kérdező kommentje:
Ettől már kezdek lassan bekattanni.
2016. okt. 2. 23:49
 2/8 anonim ***** válasza:
Hát gondolom a depresszió megszűnésével elmúlnának. Miért vagy depressziós, mikor középsulis vagy? Bántanak ott?
2016. okt. 3. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha kezelnek depresszióval, akkor említsd meg ezeket a dolgokat a kezelőorvosodnak. Ő megmondja, hogy mi okozza és rendbe hoz.

2016. okt. 3. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
60%

Először is a környezetednek stressz mentesnek kell lennie.

Másodszor fejben meg kell változtatni jó pár dolgot.

Pozitívan kell magadra gondolni, lásd meg magadban a jót.

Állj tükör elé, és mosolyogj. Mélyülj el a dolgokban, ha negatívba csapna át akkor változtasd meg.

Álmodozz, de csakis jó dolgokról.

2016. okt. 3. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A trükk az, hogy ne próbáld meg megszüntetni. Van egy nagyon jó demonstráció erre. Állíts be egy órát egy percre. Egy percen keresztül semmi más feladatod nincs, mint NEM gondolni egy rózsaszín elefántra. (Ha ki akarod próbálni, tedd meg most, mielőtt továbbolvasod. Magyarázat lentebb.)


A demonstráció lényege az, hogy ezt lehetetlen megtenni. Egészen egyszerűen ahhoz, hogy NE gondolj valamire, az agyadnak szűrnie kell a gondolatokat. Ahhoz, hogy szűrje, egy részének el kell tárolnia azt, hogy MIT nem szabad átengedni. Tehát az agyad egy része folyamatosan azt az információt tárolja, hogy mit ne tároljon. Érted az ellentmondást?


Egészen egyszerűen biológiailag lehetetlen leállítani egy gondolatot, ami fel akar merülni benned. Hogy lehet akkor mégis kezelni?


1. Tanulj meg relaxálni. A kezelőid biztos tudnak segíteni ebben.


2. Relaxáció után foglalkozz kicsit ezekkel a gondolatokkal. Hagyd, hogy felmerüljenek! Gondolj rájuk szándékosan! Ha rosszul érzed magad tőlük, figyelj az érzésre! Próbáld kitapasztalni, hol van a testedben. Nem baj, ha rossz, hagyd, hogy rossz legyen.


Ezek csak gondolatok. Nincs mágikus erejük fölötted, nem szabják meg, hogy ki vagy, nem szabják meg, hogy mit kell tenned. Ezek csak gondolatok, és csak a fejedben léteznek. Nem baj, ha rosszul érzed magad tőlük, fél perc, legfeljebb egy perc, és elmúlik az érzés. (Ha tudsz rá figyelni. Ez a lényeg, hogy ne próbáld meg kizárni az érzést, ami a gondolatot követi.)


3. Jutalmazd meg magad, amiért sikerült! Ügyes voltál! Ez a szembenézés. Kell hozzá egy kis bátorság, de utána érezhetően jobban leszel.


Mi történik ilyenkor? Az érzés, ami felbukkan, valójában eddig is benned volt, csak tudatosulási küszöb alatt. Most, hogy engedted a gondolatot megjelenni (kivetted a szűrőből), az érzés tudatosul, elönti a tested hormonokkal, izomfeszültséggel (ezért fontos, hogy figyeld a tested), stb... Aztán a stresszreakció lezajlott és a szervezeted visszaáll eredeti állapotába. (Ezért jön a kis kellemes érzés utána.)


Ha ezt néhány alkalommal megcsinálod sikeresen, akkor utána az a gondolat nem tér vissza.


Van egy könyv ennek a módszertanáról - Kiút a boldogtalanságból, Mark Williams és társainak tollából -, ami egy pszichoterápiás módszertan, az ún. Mindfulness Based Cognitive Therapy (MBCT, ébertudadtosság alapú kognitív terápia) programját foglalja össze, egy hat hetes program keretében. Ez egy depresszió kezelésére szolgáló módszertan, napi húsz perc, max egy órás foglalkozás keretein belül segít megküzdeni a depresszióval, relaxáción és meditáción keresztül. (Ne tévesszen meg a meditáció, ez nagyon komoly tudományos alapokon nyugszik, az írók között szerepelő Jon Kabat-Zin pl. mikrobiológus.) Kis füzet amúgy, egy délután el lehet olvasni, a trükk az, hogy a gyakorlatokat tényleg be kell tartani.


Mindenesetre lehet, hogy a kezelésed aktuális státuszában nem szerencsés azonnal belekezdeni. Vidd magaddal a könyvet és konzultálj a kezelőddel arról, hogy szabad-e neked!


29/f, pszichológus

2016. okt. 3. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat, sokat segített.
2016. okt. 3. 06:48
 7/8 anonim ***** válasza:

Nehéz, hogyha az ember a saját elméjének az áldozata lesz és nem tud felette uralkodni.

Hallgass zenét például, de úgy hogy minden mást kizársz közben.

https://www.youtube.com/watch?v=-lj4aXy-RKc

Ha ez nem jön be akkor keresgélj más zenét, szerintem segíteni fog.

2016. okt. 3. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Javaslom, hogy vegyél egy jobb fajta fejhallgatót és úgy hallgass zenét.
2016. okt. 3. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!