Lehet-e hogy kisgyermekkori (6-7-8 éves kor körüli) molesztálás emlékei kitörlődjenek az agyból?
Olyan kiskorodból konkrét emlékképek nem maradnak meg 100 % osan, csak az érzés amit okozott vagy az illat, szag amit éreztél, ilyesmik.
Akkoriból nem tudunk felidézni egy születésnapunkat sem vagy valamilyen átlagos emléket, helyzetet, csak ha valami nagyon fontos dolog.
De azt sem annyira részletesen.
12:00 Én a mai napig emlékszem ugyanilyen idős koromból, hogy történt (az az 1 eset, amire emlékszem, voltak mások is valszeg).
Kérdező: sajnos elfelejteni nem lehetséges, csak érzelmileg feldolgozni. Ez segíthet abban, hogy kevésbé befolyásoljanak ezek az emlékek. Ebben segíthet egy pszichoterapeuta, főleg, ha van kimondottan ilyen irányú tapasztalata.
Nem valószínű, azok az emlékek ott vannak, és bizonyos helyzetekben elő-elő jönnek.
PTSDre keress rá.
Nagyon sok mindentől függ az emlék felidézése, felidőzése, törlődése.
Valaki nem emlékszik traumatikus élményekre, valaki csak részben emlékszik és valaki mindenre emlékszik biz. történésekkor.
Én pl. pontosan emlékszem traumatikus élményekre (igaz, nem molesztálás, csak nagy félelem, furcsaságok érzése), ami pl. egy kiságyban történt. Már tudtam állni kapaszkodva, de még beszélni nem tudtam. Igen nagy vihar volt és nagyokat villámlott. Még a függöny sem volt elhúzva. A nővéremmel voltam a kiságyban és anyu elszaladt a szomszédba. Csak néztem a tesómat és nem értettem, ki ő és sírtunk mindketten. Nagyon-nagyon féltünk. Azt is tudom, hogyan és hol álltam a kiságyban.
Aztán még voltak stresszes emlékek később is: pl. 3 éves koromban is mindenre emlékszem, ami az adott szituációval volt kapcsolatos: szavakra, reakciókra, helyszínre.
Ha vannak számunkra traumatikus emlékeink, rossz érzéseink, abban pszichoterapeuta sokat tud segíteni.
Stresszes / traumatikus történés során, védekezési / elhárító mechanizmusok is létrejöhetnek önvédelmi mechanizmusként (pl. elfojtás, tagadás, izoláció stb.), ami nagyon sok esetben pszichés zavarokhoz, élethelyzet megváltozásához, kellemetlen közérzethez, megmagyarázhatatlan viselkedésekhez, gondolatokhoz is vezethetnek az életünk bármely szakaszában. Pont ezek miatt érdemes szakember segítségét kérni, aki segíthet feldolgozni a traumákat, és olyan gyakorlatokat is tud mutatni, amiktől felszabadultabbak lehetünk, ill. biz. technikával (pl. hipnózis) át tudja alakítani a kellemetlen élményeket.
Szóval van esély egy egészségesebb feldolgozásra, még molesztálás esetén is.
A pszichoterapeutáknak a szakterületébe tartozik a lelki támogatás, segítség.
Ha jó szakemberhez fordulunk, akkor segíthet, de ehhez mi is kellünk persze.
Ha nem szimpatikus a segítő, úgy érezzük, semmiben nem haladunk vele, vagy csak a pénzre hajt, akkor keresünk másikat.
Egy lehetőség a szakember felkeresése, míg egy másik a "semittevés", a harmadik, hogy saját magunk dolgozunk az adott helyzeten vagy esetleg baráti segítséget is igénybe veszünk. Mindenki maga dönti el, melyiket szeretné és tudja választani, melyiket tartja elfogadhatóbbnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!