Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit jelent az, hogy feldolgozn...

Mit jelent az, hogy feldolgozni a traumát, illetve egyéb sérelmeket?

Figyelt kérdés
Oké, hogy kimondom, talán megkönnyebbülök. De hogy dolgozzam fel? Járok pszichológushoz, azon kívül, hogy megpróbálja kihúzni belőlem, nem tesz semmit. Hogyan kellene feldolgozni?

2015. máj. 20. 11:31
 1/2 anonim ***** válasza:
Ez a birkák által bevett baromság! Ha a szervezet nem juttat elegendő oxigént az agyba, a belé zúdult információkat nem képes helyesen feldolgozni. Hiába mondják, amíg az oxigénhiány fent áll, addig ez a felborult rendszer nem is képes helyreállni!
2015. máj. 20. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 dftgsgvghgev ***** válasza:

Az érthetőség kedvéért különítsünk el két fokozatot. Az első, amikor kimondod, vagyis az emléket tényszerűen hozzáférhetővé teszed. Ez az emlék deklaratív része, a képszerű, tényszerű, beszámolható. Attól függően, milyen súlyos a trauma, ez különböző mértékben hozzáférhető, szélsőséges esetben teljes rá az amnézia. Ezt előhozni a dolog könnyebbik része.

A második, talán nehezebb része az emlék érzelmi oldalának a kezelése. Ez tartalmazza a személyes jelentőséget, illetve azt a tanulságot, tapasztalatot, amit le kell vonni belőle. Általában ez a személyes élmény rész, ami nehezebben jön elő, és a rendszer gyakran kézzel-lábbal hadakozik ellene. Ez a "nekem nagyon rossz volt" rész, amibe beletartozik az akkori érzelmi állapot valamilyen szempontból történő újraélése. Az érzelmi felhang az, ami alapján tanul a memória, ami azt jelenti, hogy az emléket, az abból levont következtetéseket bele kell szőni a személyes élettörténetbe. Amíg csak az emlék jön elő, de a kapcsolódó érzelem nem, úgy a személyiségbe nem épülnek be a tapasztalatok, ami hatására a személyiség máshogy viszonyul a világhoz, és valamilyen formában meg is változik, fejlődik a működése. Amíg nem hagyja az ember, hogy emlék "hasson rá", és ebből a hatásból kiindulva továbbfejlődjünk, nincs feldolgozva a trauma. Ezt a "ráhatást" kell valahogy saját magunknak engedélyezni. Biztos recept sajna nincs rá, tudtommal :(

A folyamat dög lassú is lehet, nem szabad siettetni. Ha túl gyorsan haladtok, vagy tönkremegy a terápiás kapcsolat, vagy te törsz össze. Ha nem foglalkoztok vele, akkor viszont nincs haladás. A pszichológus nem biztos, hogy semmit nem tesz azon kívül. A traumafeldolgozáshoz szükséges, biztonságos terápiás kapcsolatot kialakítani piszok nehéz is lehet, de a paciensek rendszerint nem veszik észre a terapeuta erre irányuló munkáját. Ha ez megvan, és el lehet kezdeni az emlékkel foglalkozni, már nem a pszichológusnak kell tennie a feldolgozásért, hanem neked. A te emléked, a te élettörténeted, a te jövőd, a te érzelmeid. Azon túl, hogy a lehető legbiztonságosabbá teszi a feltételeket az ülésen, segít megérteni a saját működésedet, nem tudom, mit lehet még tenni.

2015. máj. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!