Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit csinál a pszichológus...

Mit csinál a pszichológus azokkal, akiknek úgymond reálisan alacsony az önértékelésük?

Figyelt kérdés
Perifériára szorult emberrel, akivel valóban baj van, tényleg nem sok pozitív tulajdonsággal rendelkezik, nem tud értéket felmutatni, ami az önbizalmát növelhetné stb. Tegyük fel, hogy nem is hülye, és demagógiával nem lehet bebeszélni neki, hogy ő is értékes ember, mert átlát az ilyen szövegeken. Akkor mi van? Gyógyítható egyáltalán?
2014. nov. 8. 09:35
1 2
 1/12 anonim válasza:

Én azt hiszem pont ebben a helyzetben vagyok. Szóval ezt át tudom érezni.


Bár kíváncsian várom van-e remény.

2014. nov. 8. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Miért ne lenne értékes ember, miért ne láthatná magát értékesnek valaki attól, hogy perifériára szorult, vagy... miféle pozitív tulajdonságok hiánya? Miért ne szerethetné magát BÁRKI? Ha nem hülye, az máris egy ok, amiért szeretheti magát, szeretheti a belső tulajdonságait, az intelligenciáját. Minden ember értékes, és őszintén nem értem, hogyan nem tudják meglátni magukban némelyek az értékekeket. Annyi csodálatos ember küzd a környezetemben önbizalomhiánnyal, és akkor itt vagyok én, a szemetekben valószínűleg nem sokat tettem le életemben az asztalra. Szerintem meg igen, csak más értékred szerint élek, és világ életemben szerettem magam. Akkor... kinek van joga kimondani egy emberről, hogy ő reálisan értéktelen? Szerintem ilyen nincs is.
2014. nov. 8. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:

#2


Odáig rendben hogy valaki meglátja magában az értéket - de mi lesz másokkal (mindenkivel) akik meg nem?

2014. nov. 8. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

"Akkor... kinek van joga kimondani egy emberről, hogy ő reálisan értéktelen?"


Természetesen saját magának. Gondolom, sejthető volt, hogy a kérdés személyes természetű.


Az említett intelligencia például csak akkor hasznos, ha az ember hasznosítani tudja. Ellenkező esetben csak nyűg, mert mindenen agyal az ember.

2014. nov. 8. 18:01
 5/12 anonim ***** válasza:
Öööm... a pszichológus dolga nem az, hogy elhitesse az emberekkel, hogy a kliense mások szemében értékes. Hanem az, hogy elhitesse, hogy önmagában értékes ember (mint ahogy az is - szerintem). Hogy el tudd hinni, hogy bárki bármit gondol rólad, te bizony értékes VAGY. Ezt hívják igazából önértékelésnek, amikor tökmindegy, ki lát téged értékesnek és ki nem, tudod ignorálni azokat, akik nem, és te képes vagy tőlük függetlenül értékesnek látni magadat. Erre jó a pszichológus, hogy ezt megláttassa.
2014. nov. 9. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Ja és az elhitetés alatt nem hazugságot értek, mert mint írtam, én úgy gondolom, hogy mindenki értékes. Csak ezt meg kell látni az embereknek önmagukban, annak ellenére, hogy a társadalom és sokszor a közvetlen közelükben élő emberek minden erejükkel azon dolgoznak, hogy ez ne történjen meg. Szóval, hogy az önértékelésnek nem másoktól kellene függenie, az intelligenciát nem azért kell értékelnie magában az adott emberben, mert hasznosan tudja felhasználni (egyáltalán mi a hasznos? számomra az agyalás is hasznos - magamnak), hanem mert egy pozitív tulajdonság, ami értékelhető. De amíg az ember nem tudja kiverni a fejéből, hogy elsősorban NEM a külvilágnak kell megfelelni, sőt, a külvilágot igenis lehet hibáztatni önmagatok helyett, ha nem képes meglátni bennetek az értéket, egyébként meg le is lehet tojni a véleményüket, addig esélyetek sincs boldognak lenni, értékesnek érezni magatokat. Második voltam, ez is, és nyilván az előző hozzászóló is.
2014. nov. 9. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:

#5


De nem válhat betegessé az mikor xy ignorálja a kritikát meg a bírálatot és mondjuk büdös alkoholistaként is üvölti hogy "én vagyok a jóóóó és aki mást mond azt leverem"


agy valami hülyegyerek aki semmit nem csinál és ronda is de közben ilyeneket mond hogy "azért fiáztok mert nem bírjátok elviselni a nagyságomat"

2014. nov. 9. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező,


én egy pszichológus vagyok, és önkéntesen a börtönbe járok fogvatartottakkal beszélgetni.


Van köztük jónéhány, aki "nem tud értéket felmutatni". Még soha nem kíséreltem meg "bebeszélni" nekik, hogy ők értékesek.


Korábban szenvedélybetegekkel (drogosokkal) foglalkoztam ugyanígy. A végén ott sincs önértékelés. A személy gyógyítható, nem az önértékelés.


A pszichológus nem egy megmondóember. A pszichológus évtizedekig tanulja azokat a módszereket, amelyekkel segíteni tud a nehéz helyzetben lévő embereknek is, hogy az önértékelésük segítse őket, és ne zavarja.


Aki periférián van, az is van valahol. A pszichológus nagyon sok dolgot csinálhat vele, lévén 2-300 különféle pszichológiai iskola van. Ez nem egy recept, nem egy 10 pontba összeszedhető tanácstár. Hanem egy két személy emberi kapcsolatára épülő terápiás folyamat. Hogy mit csinál vele, az sokszor a terápia során alakul ki.

2014. nov. 10. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Nekem az nem világos ebben az egészben, hogy miért létezik az a dogma, hogy minden ember értékes. Valószínűleg azért, mert azoknak, akik kitalálták, kellett valami, ami a saját önértékelésüket javította.


A gond az, hogy ebben én nem hiszek. Demagógiának tartom. Egy ember önmagában egy ember, semmi több. Egy az ezer közül. Akkor lesz értékes, ha kitűnik, ha letesz valamit az asztalra. És magamat is ez alapján ítélem meg. Ez kóros lenne?

2014. nov. 11. 04:31
 10/12 anonim ***** válasza:

Hát nézd, én erre azt tudom felelni, hogy ez a tapasztalat. A tiéd más.


Én például már nagyon sok dolgot kipróbáltam, rengeteg olyan csoportban voltam, ahol együtt is lehetett működni a többiekkel. Egy alapélmény, hogy a másik is értékes, és én is az vagyok. Ez nem olyasmi, amiről meg akarlak győzni, ez az én élményem. A tiéd más. A kérdés az, hogy élsz-e a jövőben azzal a választható szabadsággal, hogy olyan helyzetekbe pushold magad, ahol lehetőséged van megtapasztalni a közösség erejét (akár két, akár több ember között is), és azt az erőt, amit te bele tudsz ezekbe a kapcsolatokba rakni.


Mindenkinek joga van rosszul éreznie magát. Sőt, azt is gondolom, hogy te bizonyos tekintetben könnyebb helyzetből indulsz, mint a többség. A többség egy ilyen fals "pozitív" szemlélettel dől neki a világnak, hogy fú elég csak mindig mosolyogni, és minden jóra fordul. Téged perpill ez a veszély nem fenyeget. Mindenki a saját boldogságáért felel, és a kérdés mindig az, hogy amikor ezt tudod (és már tudod), akkor élsz-e a szabadságoddal, vagy azt mondod, hogy mindegy, hagyjuk.


Én például féltem a magas épületekbe, tornyokba, kilátókba felmenni, és kb. 30 éven keresztül azt is gondoltam, hogy marhaság is az egész. Hogy nem is akarok én ilyenekbe felmenni, és mi ebben az értékes. Érted, ez is egy dogma. Aztán egy szép napon tök egyedül félrehúztam a kormányt a kocsiban, és felmentem egy kilátóba. Úgy érzem, hogy több lettem, és több lett az életem. Ezt egy mojito koktél nem biztos, hogy ki tudta volna váltani. :)


Szerintem létezik az, amit te demagógiának meg dogmának nevezel. De nem a többiek miatt élünk. Elsősorban magunk miatt élünk, és aztán annyit adunk a többieknek magunkból, amennyit szeretnénk vagy tudunk.


Talán nem vallásosként is érdekes volna megnézned a Böjte Csabáról szóló dokfilmet, Csillagösvény a címe. Sajnos ezen a címen elég sok hülyeség is fenn van, és magát a filmet is elég nehéz megszerezni (ráadásul két része van, és az első az érdekesebb).


Ugyanígy érdekes volna pár hónapot hospice-ban dolgozni. Ott azért átértékelődnek a dolgok az emberben, jobban rálát élet és halál dolgaira, arra, hogy mi is az értékes.


Röviden azt mondanám, hogy ne is foglalkozz a dogmával meg a demagógiával. Magaddal foglalkozz magadért.

2014. nov. 11. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!