Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » SNI kivizsgálása megérné?

SNI kivizsgálása megérné?

Figyelt kérdés

Hali, én 20 éves vagyok eddig sikeresen le érettségiztem és most egyetemre járok. Az lenne a kérdésem hogy ebben az esetben érdemes lenne kivizsgáltatni magam SNI-re?


Szóval én eddig szerbiában tanultam, de most szegeden tanulok egyetemen, eddig nem lettem kivizsgálva semmilyen mentális bettegségre, de sosem voltam a legjobb tanuló illetve utána olvastam pár dolognak és elég sok minden illik rám.


Például: koncentrációs zavar, nehezen jegyzek meg dolgokat(pl: vers tanulás nekem egy 20 soros vers megtanulása legalább 2 hét), idegen nyelvek tanulása és még sok minden


De ezek mellet sikeresen le érettségiztem és sikerült bejutnom az egyetemre és azt tanulom ami mindig is szeretem volna. De így egyetemen mikor van vizsga azon annyira leblokolok hogy egyszerűen nem tudok megoldani egy egyszerű feladatott sem. Középsuliban annyira nem zavart ha jegyeim nem voltak a legjobbak mivel ott elég könnyen bírtam javítani, egyetemen visszont összesen van 2 zh és egy javítandó alkalom és ennyi és ha véletlen egyik sem jó akkor félévett kell ismételnem és az össztöndíjam is elvesztem. És az lenne a legfőbb kérdésem hogy megéri e kivizsgáltatni magam?


Emellett még van pár dolog aminek utána olvastam és kitöltötem pár tetsztet (ONLINE) és az szerint asperger szindróma gyanus vagyok és enyhe autizmusom van. Szerintetek így megéri elmeni egy vizsgálatra?



okt. 19. 14:29
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
#10 Az autizmus valóban más, de a kérdező elsősorban tanulási problémákról írt a kérdésében.
okt. 19. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
@8, ha az általános + középiskola alatt nem kellett könnyítés, egyetem alatt miért adnák meg?
tegnapelőtt 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
62%
#12 nem kellett könnyítés =/= nem kapott könnyítést
tegnapelőtt 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
59%
#13 Mivel érdemi nehézség és külön segítség nélkül elvégezte a középiskolát, így nem is kellett. Egy SNI-s (nem ASD vagy ADHD diagnózis esetén, hanem pl. a diszeknél) nem képes erre. A 9-es válaszomban leírtam az erre vonatkozó szabályozást. Le sem vizsgálják azt, akinek olyan mértékű tanulási problémája van/volt, amivel végig tudta csinálni a középiskolát és le tudott érettségizni.
tegnapelőtt 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
#14 De a kérdező autizmus gyanút is említett.
tegnapelőtt 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
90%

#15 Igen, az utolsó előtti mondatában. Egész addig tanulási problémákról beszélt. Szerinted az autizmusra milyen könnyítést kap, ami segít azon, hogy nehezen tanul vagy hogy leblokkol? Ez valóban egy olyan diagnózis, aminek érdemes lehet utána menni, de egyetemen nem fog könnyebben menni a tanulás az autizmusra kapott SNI-vel sem.

Az online teszteknek pedig nem igazán hinnék a kérdező helyében, mert azok alapján szinte bárki lehet enyhén autista. Ez egy nagyon komplex diagnózis, nem véletlen, hogy gyakran kifejezetten nehéz megállapítani (személyesen, teamben dolgozva gyógypedagógussal, pszichológussal, pszichiáterrel együtt is). Autisztikus vonásai sokaknak vannak, de attól még nem illik mindenkire ez a diagnózis.

tegnapelőtt 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"Szerinted az autizmusra milyen könnyítést kap, ami segít azon, hogy nehezen tanul vagy hogy leblokkol?"


Többletidő segíthet abban, hogy összeszedje magát, úgy hogy közben nem azon stresszel, hogy úristen megy az idő. (Nyilván akkor működik ez, ha arra az időre úgy tekint hogy ekkor tudja kiszedni magát a leblokkolásból, illetve ha közben jár pszichológushoz hogy megtanulja, hogy hogyan oldja meg a leblokkolást.)

Szóbeli helyett írásbeli is segíthet a leblokkolásnál, mert ha valaki írás közben blokkol le, akkor még lehet hogy össze tudja szedni magát, ha szóban kéne mondani valamit szinte biztos ott bukás van, mert ha nem mond semmit, azzal nem tudnak mit kezdeni.

De lehet valakit pont az tud kizökkenteni ha kérdéseket kap szóban és így pont az írásbeli helyett szóbeli segíthet neki.

Ha valaki szenzorosan érzékeny akkor segítség lehet neki ha külön teremben írhatja a zhkat.

Ha valaki hajlamos várakozási idő alatt bestresszelni, akkor segíthet ha ezt amennyire csak lehet csökkentik neki.



"Az online teszteknek pedig nem igazán hinnék a kérdező helyében, mert azok alapján szinte bárki lehet enyhén autista. Ez egy nagyon komplex diagnózis, nem véletlen, hogy gyakran kifejezetten nehéz megállapítani (személyesen, teamben dolgozva gyógypedagógussal, pszichológussal, pszichiáterrel együtt is). Autisztikus vonásai sokaknak vannak, de attól még nem illik mindenkire ez a diagnózis."


Igen, nyilván az online teszt kevés, de jó kiindulási alap ahhoz, hogy az ember egyáltalán végiggondolja, hogy ér-e több százezret az utánajárás.

tegnapelőtt 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
40%

#17 Tisztában vagyok vele, milyen könnyítések léteznek, de továbbra is ott tartunk, hogy egészen az egyetemig boldogult a kérdező ilyen engedmények nélkül. Az egyetem sokakból kihozza a "legrosszabbat", aki pl. alapból kicsit hajlamos szorongásra, azt a vizsgaidőszak megboríthatja. Pont ezért a kérdező problémái (pusztán a leírása alapján) inkább tűnnek pszichés jellegűnek, mint olyan mértékű tanulási nehézségnek/zavarnak, ami SNI státuszt feltételezne. Még mindig nem azt mondom, hogy nem kell foglalkozni ezzel a kérdéssel, egyszerűen szerintem jó, ha a kérdező is tisztában van azzal, hogy gyerekeknek sem adják meg olyan könnyen az SNI státuszt, felnőtteknek pedig sokkal nehezebb megkapniuk (ismétlem, pont azért, mert egészen addig sikerült eljutniuk az említett könnyítések, és a státusszal járó gyógypedagógiai fejlesztések nélkül).

"Igen, nyilván az online teszt kevés, de jó kiindulási alap ahhoz, hogy az ember egyáltalán végiggondolja, hogy ér-e több százezret az utánajárás."

Épp ez az, hogy szerintem nem jó alap. Több embert ismerek, akiknek kijött a kérdezőhöz hasonló eredmény ilyen teszteken, és a vak is látja, hogy egyikük sem autista. Az introvertált emberek jelentős része produkál ilyesmi eredményeket, a szorongókról nem is beszélve. Van az az eset persze, amikor valaki egész életében azon tűnődött, hogy miben más, mint a többi ember, és egy ilyen teszt elindíthatja egy jó irányba. De legyünk őszinték, ez a ritkábbik eset. A gyakoribb felállás az manapság, hogy boldog-boldogtalan diagnosztizálja magát a Webbeteg, vagy rosszabb esetben a TikTok segítségével. Az edukációval semmi probléma nincs, sőt, nagyon fontos, hogy széles körben ismertek legyenek pl. az autizmushoz hasonló diagnózisok, de az "5 jel, hogy autista vagy/ADHD-d van" jellegű cikkek és videók, vagy akár az ilyen online tesztek van, hogy kifejezetten károsak.

tegnapelőtt 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

90 perc van egy zh-ra, amit azért az emberek zöme fele annyi idő alatt befejez. Attól több idő hová kell már?

Az egyetem alapból lazább, mint egy középsuli, ahol akár naponta több számonkérés is van, akár előre jelzés nélkül is.

Az egyetem meg tök kiszámítható, előre tudod a zh-k időpontját, a vizsgákét megválaszthatod stb. A tanárok is lazábbak általában. Oké, vannak szóró tárgyak, nem véletlenül. De ott az ima segít inkább, nem az SNI státusz.

tegnapelőtt 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
0%
Nálunk sírni szokott az emberke, hogy a gonoszok nem engedik hogy az internetől kiírja a zh válaszait. 🤣
tegnap 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!