Mi történik? Éjszakai pánikroham lehet?
Nagyjából fél éve kezdődött a páromnál. Eleinte kisebb megébredései voltak éjszaka, felkelt, kapálózott, beszélt pánikolva. Egyetlen egyszer értettem, hogy mit, ami pedig az volt, hogy “bogarak másznak rajtam.” Hónapról, hónapra durvult. Odáig, hogy ma éjszaka arra keltem, hogy az ágyba guggol felettem kiabál, és próbál beletolni az ágyba. Elkezdtem kiabálni, hogy kelljen fel, nagyon nehezen felkelt. Én sokkos állapotban, félóráig sírtam, üvöltöttem, alig kaptam levegőt. Párom végig próbált nyugtatni. Ezután meséltem el mi történt. Nem emlékezett semmire, nagyjából megint azt mondta, hogy ő próbált engem elhúzni, mert azt érezte mászik rajta valami.
Elnézést a megfogalmazásért, hogy kicsit kuszák a leírtak, de jelenleg is félsokkos állapotban vagyok.
Az alvásparalizis közben nem tudsz mozogni, ez az egész jelenségnek az alapja.
Ptsd?
Szerintem klinikai szakpszichológus derítse ki: mi lehet ez, vagy ha szervi oka van akkor orvos és alvásvizsgálat.
Mielőbb kérjetek segítséget szerintem.
Nagyon ijesztő és zavaró lehet, amit átéltetek, teljesen érthető, hogy sokkos állapotban vagy most. Amit a párod tapasztal, valószínűleg éjszakai pánikroham vagy alvászavar, mint például a paraszomnia (alvás közbeni rendellenes viselkedés). Az ilyen epizódok gyakran járnak olyan fizikai reakciókkal, mint a kiabálás, mozgás, vagy pánikszerű viselkedés, amiről az érintett ember nem mindig tud reggel.
Az, hogy a párod nem emlékszik ezekre az éjszakai eseményekre, szintén gyakori az alvászavaroknál, például az alvajárásnál vagy az éjszakai rémálmoknál. Az érzés, hogy valami mászik rajta, a "hipnagóg hallucináció" nevű jelenséghez is köthető, ami álom és ébrenlét határán jelentkezhet. Ezek gyakran rémisztőek lehetnek, de nem feltétlenül jelentenek súlyos problémát.
Az ilyen helyzetek komolyan megterhelőek lehetnek mindkettőtök számára. Első lépésként érdemes lehet orvoshoz fordulni, lehetőleg egy alvásspecialistához, hogy pontosabban megértsétek, mi történik, és hogy hogyan lehet kezelni. A szakember segíthet megvizsgálni, hogy esetleg stressz, szorongás, vagy más tényezők járulnak-e hozzá az éjszakai pánikrohamokhoz, és milyen terápiás megoldások léteznek.
Addig is fontos, hogy beszéljetek egymással arról, hogyan kezelhetitek az ilyen helyzeteket, például próbáljatok meg megnyugtató légkört teremteni lefekvés előtt, esetleg relaxációs gyakorlatokat bevezetni. Te is vigyázz magadra, mert ezek az éjszakai események téged is nagyon megviselnek. Ha szükséged van rá, ne félj segítséget kérni – akár csak azért, hogy valakivel beszélhess erről.
Inkább ez lehet a hátérben:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!