Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Autista lehetek?

Autista lehetek?

Figyelt kérdés

Borderline, illetve kevert személyiségzavar, depresszió, szorongás eddig ilyeneket mondtak nekem, ezeket gyanították/állapították meg nálam. Utolsó szakember autizmust pedzegette - de most nem ez a lényeg.

Néztem pár vidit autizmussal kapcsolatban. Mondták, hogy jellemző, hogy furán kommunikálnak, esetleg olyan helyzetben is mosolyognak, amikor egyáltalán nem kéne. Erre ma észreveszem magamon, hogy családon belüli abúzusról kérdez egy ember és mosolygok és próbálom magam leállítani, hogy ne csináljam már, de olyan zavarban vagyok a kérdéstől és nem tudom, hogy mit mondjak, hogy nem tudom nem csinálni. Arról is hallottam, hogy például nehéz velük ilyen smalltalkot lefolytatni és ma azt is észrevettem, hogy ez tényleg rohadt nehéz, konkrétan egy-két tőmondatot tudok csak kinyögni és nagyon nagyon lefullad a beszélgetés, mintha mindig a másik próbálna "gázt adni" a beszélgetésnek, én meg az összes válaszommal "kifullasztanám" a dolgot. Ez utóbbi, ha visszagondolok, nagyon gyakran előfordul velem, kvázi mindig. Ezt a wtf helyzetben mosolygást még soha nem vettem észre, de nyilván, aki auti ezt nem veszi észre, vagy nem tudja kontrollálni, hiszen ha tudná, nem csinálná.

Szóval én azt gondolom, hogy nem csak bebeszéltem magamnak, hanem tényleg rajta vagyok a spektrumon, csak eddig nem figyeltem ezekre, és most, hogy megtudtam, hogy mik a tünetek, rajta kapom magam. A másik eshetőség, hogy tudat alatt én generálom ezeket a helyzeteket.. Idk. Mit gondoltok?



júl. 8. 18:49
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
52%

10: Éppen ezért kalandor vállalkozás, hogy egy apró, kiragadott mozaikdarabka ("inadekvát érzelmi reakciók") alapján hebefréniát emlegetsz a kérdezőnek. Ha láttál volna valaha hebefréniás beteget, akkor bizonyára eszedbe se jutna, hogy hebefénnek gondold őt. Biztosan jó szándékkal válaszolsz a kérdezőnek, de gondold végig, hogy vajon rendelkezel-e elég jártassággal az adott szakkjérdésben ahhoz, hogy valóban hasznos tanácsot tudj adni neki, vagy - és ezt ne vedd sértésnek - több szerénységet, visszafogottságot kellene tanúsítanod a véleményadásban.


[link]

júl. 8. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
31%

11.: Én nem azt mondtam, hogy biztos skizofrén, csak hogy ez a lehetőség se zárható ki. Nem vagyok szerénytelen, mert magam írtam, hogy nem vagyok szakember, nem adok diagnózist, menjen ezzel pszichiáterhez.

Inkább azért lehetsz ledöbbenve, mert a skizofrénia egy nagyon stigmatizáló dolog, ezért erősnek tartod a felvetést. Nos, nem biztos, hogy az. Másrészt ez egy anonim fórum. Anonim a kérdező, én is, te is, ezért nem éri a kérdezőt semmilyen hátrány a feltételezéstől. Én magam tanácsoltam azt, hogy ne említse ezt a feltevést pszichiáternek, mert a skizofrénia diagnózisa sokszor több bajt okoz, mint maga a betegség. Viszont a kérdezőnek el kell gondolkodnia ezen az eshetőségen is. Az autizmus se kizárt egyébként. Sokszor a szakemberek se tudják, hogy egy adott esetben egy autizmussal vagy skizofréniával állnak szemben, mert van néhány hasonló tünet.

júl. 8. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
52%
12: Valószínűleg nem érzékeled, hogy ha egy feltűnően szakszerűtlen választ adsz egy pszichiátria tárgykörébe tartozó szakkérdésben, azzal nem fogsz tudni segíteni a kérdezőnek, viszont esetleg árthatsz neki.
júl. 8. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:

13.: Nem akarok ártani neki. Ő tette fel a kérdést, hogy autista lehet-e, de nekem más jutott az eszembe. Kifejezetten jobbulást kívánok neki.

Én szoktam töröltetni azokat a kommenteket, ahol pl. öngyilkosságra buzdítást látok. Mindig kiállok a betegek érdekei mellett, együttérzek velük. Nem akarok nekik rosszat. Most is konstruktív segítséget kívánok nyújtani.

Miből gondolod, hogy szakszerűtlen a válaszom? Itt laikusok adnak tanácsot egymásnak jórészt. Talán pszichiáter, vagy pszichológus vagy?

Nem megijeszteni akarom a kérdezőt, hanem csak felhívni a figyelmét arra, hogy ez a lehetőség se zárható ki. Természetesen érzelmi, viselkedési zavarokat sok minden okozhat. Nem az elhallgatás és a ködösítés ad segítséget. Nem véletlen, hogy azt írtam, hogy nem biztos, hogy jó, ha ezt megemlíti a szakembernek. De egy autizmus diagnózis se biztos, hogy segít neki. A későbbiekben ebből sok nehézsége lehet. Ha nálam merülne fel hasonló gyanú, nem valószínű, hogy utánajárnék a dolognak, mert egy esetleges diagnózis többet árthat, mint használhat. Stigma lehet, a munkaerőpiacon hatalmas hátrány, de az emberi kapcsolatokat is rombolhatja.

Kedves kérdező, ha olvasol engem, jobbulást kívánok neked így ismeretlenül is. Nem akarok rosszat neked, segítő szándékkal vetettem fel ezt a lehetőséget. Nem vagyok szakember, én is csak feltételesen mondtam, hogy ez is lehet, a diagnózist pszichiáter állíthatja csak fel. Ha úgy gondolod, hogy tévedek, akkor vedd úgy, hogy valaki megint hülyeséget írt a neten... Egyvalamit ne tegyél: ne keseredj el. Értékes ember vagy, akármi is a diagnózisod. A mélypontról biztos ki fogsz jönni.

júl. 8. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
14-es vagyok, kiegészítés. Természetesen, a nem megfelelő helyzetben mosolygás, nevetés, sírás, stb. akkor is előfordulhat, ha valaki nagyon stresszes és a feszültség így jön ki belőle. A kérdezőnél is lehet, hogy csak ennyi történt. Nem mindegy, hogy mennyire gyakran reagál így. Egy egészséges pszichéjű ember is néha a stressztől viselkedhet kissé furán, de ha ez gyakori, az már felveti komolyabb probléma gyanúját is.
júl. 8. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:

Még valami : itt van, hogy pl. mik a skizofrénia tünetei és mihez hasonlíthat. Bizony írja, hogy a nevetés nem megfelelő helyzetben tünet lehet:

[link]

Minden egyébhez a 14-es hozzászólásom ott van. Jobbulást kívánok a kérdezőnek, őszintén.

júl. 8. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:

Elgondolkodtató cikk:

[link]

júl. 9. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:
Ahjj itenem, hogy az én kérdéseim alatt alakul ki ilyen hülye vita:D Közben meg valódi válasz a kérdésemre alig jött...:(((
júl. 9. 13:06
 19/25 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, a leírásból csak találgatni lehet, nem vagyok pszichiáter. Sok minden okozhatja a leírt tünetedet, de ezt csak szakember tudja megmondani, mi a bajod pontosan.

Én jobbulást kívánok neked.

Talán nem szerencsés egy néhány mondatos kérdésben neten kiírni ilyet, mert sok a hozzá nem értő vagy az egyenesen rosszindulatú ember. De egy pszichiáter se diagnosztizál 10-20 mondat után senkit, felelőtlenség lenne a részéről.

júl. 9. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:

Szia!

Neuropszichológiai vizsgálatra lenne szükség, azaz megvizsgálják a koncentrációképességedet, reakcióidődet, egyéb kognitív funkcióidat. A depresszió is okozhatja mindezt.

Van egy depresszióban szenvedő barátnőm, aki a depressziós epizódjai nélkül egy teljesen normális ember. A probléma csak annyi, hogy ezek néha hosszú hónapokig tartanak, és sokszor vmilyen személyiségzavar szövődménye, ezért kell egy nagyon profi szakember a diffdiagnózishoz.


Tehát nagy az átfedés az autizmus tünetei és az egyéb mentális betegségek/zavarok tünetei között. Az autizmusnak viszont vannak még kísérőtünetei, amik a diagnózis kritériumai: nagyon rossz szociális készségekkel rendelkeznek, amit úgy kell elképzelni, hogy nem tudják magukat beszéd közben leállítani, folyamatosan megszakítják a másik embert a kommunikáció során és nem veszik észre, hogy a másikat nem érdekli az, amiről nekik éppen szófosásuk van. Illetve ellenkező esetben, teljesen némák, nem tudnak elmesélni egy történetet anélkül, hogy ne lenne rövid vagy tömör, pl. arra a kérdésre, hogy "milyen volt a túra?" jellemzően az a válaszuk, hogy "jó-rossz", nem szövik tovább a történetet, nem tudnak hazudni, őszintén megmondják, hogy nem akarnak barátkozni veled satöbbi, mert nehezen észlelik, hogy mi lehet bántó a másik ember számára. Ott vannak még a különböző érzékenységek (fény, hangok), de ez is előfordulhatnak szorongásnál, viszont nekik társul hozzá egy fura tekintet, akárhány autistával volt dolgom, mindig volt egyfajta autisztikus tekintetük, ami se nem jellemezhető üveges, kiüresedett tekintettel, sem a túl éberrel, talán az utóbbira hasonlít, mint amikor történik egy hangos robbanás, és arra ijedten reagálunk, ők szinte folyamatosan így reagálnak, mert a teljesen hétköznapi ingerekre reagálnak így úgy, mint egy átlagember a robbanásra. A viselkedésük nem különösebben szexi, mert az egy neurotipikus funkció, amit az ő idegrendszerük nem tud integrálni, ha meg is próbálják, inkább kínosan fognak kinézni.

júl. 15. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!