Egy autista embernek az életében milyen szociális nehézségei lehetnek?!
Ezt egy másik kérdéshez írtam válasznak, de pont idepasszol, szóval bemásolom:
A szociális készségeknél általában hiányosságok vannak és nehezen megy nekik a szocializáció. Pl. nem értik a nonverbális jeleket és nem tudják azokat ösztönösen használni vagy pont hogy rosszul használják, nem tudják bizonyos szociális helyzetekben hogyan "illik" reagálni, túl szószerint értenek dolgokat, bunkónak és ridegnek tűnhetnek, mert mondjuk nem kérdeznek vissza udvariassági kérdéseket (pl hogy vagy? mizu?) vagy túl őszinték. Olyan autisták is vannak, akik egyáltalán nem tudnak beszélni.
De fontos megjegyezni, hogy ezek nem feltétlen igazak minden autistára, minden autista személy más és más, mindenkinél mások a tűnetek. Illetve a magasan funkcionáló autisták gyakran "maszkolnak", ez azt jelenti, hogy eltanulják a környezetüktől a különböző viselkedésbeli normákat és azokat használják társaságban, hogy kevésbé tűnjenek ki, ezért lehet meg se lehet mondani róluk első ránézésre, hogy autisták. Ezt úgy képzeld el, hogy például egy nem autista személy teljesen ösztönösen tudja használni a mimikákat, gesztusokat, nem kell rajta gondolkodnia, addig egy maszkoló autista az ilyesmit tudatosan használja a tanult módokon, kvázi mintha egy idegennyelvet beszélne.
1! Az egy nagyon ritka, az ASD spektrum abszolút szélén lévő állapot, hogy nem beszél 1000 autiból 1 ilyen.
Üdv
Egy magasan funkcionáló autista
3-as akkor ha jól gondolom te aspergeres vagy?
Ettől függetlenül mivel autista vagy a legjobban te tudnád megválaszolni a kérdést hiszen te ezeket a kommunikációs nehézségeket személyesen átélted/éled.
Engem csak érdekel a dolog de legtöbbször arra szoktak legalábbis redditen panaszkodni hogy kiközösítik őket és magányosak, rosszabb esetben gúnyt is űznek belőlük ami azt jelenti hogy minden "vicc" rajtuk csattan mert zavarba jönnek és nem tudják megvédeni magukat hirtelen, így könnyű prédák önbizalomhiányos bullyk számára.
A társadalmi érzékenyülésnek pozitív hozadéka hogy egyre jobban befogadják őket is.
Vannak pozitív sztorik is nem csak panaszkodás, de te konkrétan a hátrányokat kérdezted. Viszont vannak előnyei is, van aki kifejezetten szereti az autisták jellemét pl:én.
Úgy tudtam, hogy be fog írni valaki, hogy nem csak a nem beszélő autisták vannak, de ugye a kérdés nem úgy szólt, hogy mi a leggyakoribb autista jellemző, hanem az, hogy hirtelen mit tudunk mondani. A kérdező pedig ezt a tünetet érti meg a legjobban.
Egyébként 3-as, ez a szőrözés egy tikpkus autista szokás, ezt is leírhatjuk.
üdv:
Egy vélhetően autista szülő autisa és adhd-s gyerekekkel.
A szakirodalom négyféle típust különböztet meg, de ezek nem tiszta típusok, különböző kombinációkban jelennek meg, csak általában kamaszkorra az egyik dominánssá válik:
1. Izolált - ők a teljesen magukba fordulók, akik nem igénylik a szociális kontaktust és nem is nagyon reagálnak rá érdemben
2. Passzív - igénylik a kapcsolatokat, de a kezdeményezés nehezükre esik (minden szituációban, tehát akár egy hétköznapi helyzet, pl. vásárlás is nehézséget okoz). Nekik általában vannak barátaik, akik "felkarolják" őket és nagyon mély kapcsolatokra képesek.
3. Bizarr - ők a furcsán viselkedők, akik gyakran belemásznak mások aurájába és bizarr viselkedést produkálnak pl. folyamatos érintés, egyoldalúan beszélnek, akkor is, ha a másikat nem érdekli a téma. Ők sajnos elég idegesítőek, gyakran nincsenek is barátaik emiatt, pedig igényelnék. Ettől frusztrálttá válnak és még idegesítőbben viselkednek.
4. Formális - ők minden egyes szociális helyzetben valamilyen tanult, jól begyakorolt mintát követnek, amitől nagyon modorosnak, mesterkéltnek hatnak.
Ismétlem, egyetlen embernél is előfordulhat több, vagy akár az összes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!