Járkálás normális dolog? Időnként lefekvés előtt rámtör a pánikérzés, szorongás és ilyenkor nem tudok visszafeküdni az ágyba, elaludni, egy helyben maradni.
Amint azt megfogalmaztad: ZAVAR, hogy járkálnod kell alvás helyett. Tehát a kérdés valójában nem is az, hogy normális dolog-e a járkálás, hanem hogy mit lehet kezdeni a helyzettel (hiszen zavar...), pláne, mivel „PÁNIKÉRZÉS” és „SZORONGÁS” váltják ki. Mindez igencsak kimerítő és megterhelő lehet, testileg is, lelkileg is. Különösen, ha emiatt – még ha nem is mindennap, de legalábbis – „időnként” 3-4 órával kevesebbet alszol, mint amennyit alhatnál.
A szorongás és pánikérzés általánosságban is gyakran az esti órákban jelentkeznek, amikor a napi teendők és zavaró tényezők elcsendesednek, és az elme jobban fókuszálhat a belső aggodalmakra. Az ilyen állapotok hosszú távon komoly hatással lehetnek a jóllétedre.
Első lépésként érdemes lenne felkeresni egy mentális egészségügyi szakembert (államiban legtöbbször legelőször is egy pszichiáterhez kell időpontot kérni, s ő küld tovább klinikai szakpszichológushoz, magánban nyilván lehet kapásból pszichológushoz menni). Mindenesetre a szakemberrel fel lehetne tárni mindenekelőtt a szorongásod és pánikérzésed pontos okait (lehet, hogy erről már most is vannak neked is ötleteid, de nyilván egy szakemberrel a legérdemesebb átbeszélni ezeket), s megfelelő kezelési tervet lehetne kialakítani. (Hiszen ha rendezzük azt, ami kiváltja a járkálást, nyilvánvalóan megszűnhet a járkálás...) A kognitív viselkedésterápia különösen hatékony lehet a szorongás és pánik kezelésében, mivel segít azonosítani és megváltoztatni a negatív gondolkodási mintákat és viselkedéseket. Talán nem is lenne szükség olyan sok alkalomra...
Ezenkívül érdemes kipróbálni különböző relaxációs technikákat, amelyek segíthetnek csökkenteni a szorongást, és elősegíthetik a nyugodt állapotot lefekvés előtt. (De elsőként akkor is az okok feltárását javaslom.)
A rendszeres testmozgás is segíthet a szorongás csökkentésében, és javíthatja az alvás minőségét. (Nyilván nem közvetlenül lefekvés előtt.) A koffein és alkohol esti órákban történő fogyasztása ugyancsak nem ajánlott.
Még egyszer: Én első körben javaslom a szakembert (csak nem tudom, mennyire vagy rá nyitott), aki segíthet hatékonyan kezelni a szorongást és javítani az alvásminőségedet, ami hosszú távon hozzájárulhat a jóllétedhez és életminőségedhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!