Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Járkálás normális dolog?...

Járkálás normális dolog? Időnként lefekvés előtt rámtör a pánikérzés, szorongás és ilyenkor nem tudok visszafeküdni az ágyba, elaludni, egy helyben maradni.

Figyelt kérdés
Ilyenkor fel-alá szoktam járkálni, sétálni a lakásban, míg el nem fáradok van, hogy 3-4 óra, mire elfáradok. Közben gondolkodni szoktam magamon. Nem szedek gyógyszert, de zavar, hogy járkálnom kell alvás helyett.

jún. 21. 16:05
 1/9 anonim ***** válasza:
74%
Az "üss vagy fuss" reakció miatt (stresszválasz) nem tudsz aludni, valahol le kell hogy vezetődjön az a sok energia (feszültség), ez tök normális a maga formájában. Szóval ki kell ütni, ki kell futni magadból feszültséget, ez a legjobb módszer. A séta az tulajdonképpen egy lassú futás. A futás pedig egy gyors séta.
jún. 21. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
jún. 21. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Hát ebben a formában nem normális. Háziorvost keresd fel.
jún. 22. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Háziorvost? Ő mit tudna erre mondani?
jún. 22. 21:24
 5/9 anonim ***** válasza:
Sportolj, fuss. Ennyi.
jún. 23. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Ha ingerszegény életet élsz, akkor normális. Ellenkező esetben nem az.
jún. 23. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
46%

Amint azt megfogalmaztad: ZAVAR, hogy járkálnod kell alvás helyett. Tehát a kérdés valójában nem is az, hogy normális dolog-e a járkálás, hanem hogy mit lehet kezdeni a helyzettel (hiszen zavar...), pláne, mivel „PÁNIKÉRZÉS” és „SZORONGÁS” váltják ki. Mindez igencsak kimerítő és megterhelő lehet, testileg is, lelkileg is. Különösen, ha emiatt – még ha nem is mindennap, de legalábbis – „időnként” 3-4 órával kevesebbet alszol, mint amennyit alhatnál.


A szorongás és pánikérzés általánosságban is gyakran az esti órákban jelentkeznek, amikor a napi teendők és zavaró tényezők elcsendesednek, és az elme jobban fókuszálhat a belső aggodalmakra. Az ilyen állapotok hosszú távon komoly hatással lehetnek a jóllétedre.


Első lépésként érdemes lenne felkeresni egy mentális egészségügyi szakembert (államiban legtöbbször legelőször is egy pszichiáterhez kell időpontot kérni, s ő küld tovább klinikai szakpszichológushoz, magánban nyilván lehet kapásból pszichológushoz menni). Mindenesetre a szakemberrel fel lehetne tárni mindenekelőtt a szorongásod és pánikérzésed pontos okait (lehet, hogy erről már most is vannak neked is ötleteid, de nyilván egy szakemberrel a legérdemesebb átbeszélni ezeket), s megfelelő kezelési tervet lehetne kialakítani. (Hiszen ha rendezzük azt, ami kiváltja a járkálást, nyilvánvalóan megszűnhet a járkálás...) A kognitív viselkedésterápia különösen hatékony lehet a szorongás és pánik kezelésében, mivel segít azonosítani és megváltoztatni a negatív gondolkodási mintákat és viselkedéseket. Talán nem is lenne szükség olyan sok alkalomra...


Ezenkívül érdemes kipróbálni különböző relaxációs technikákat, amelyek segíthetnek csökkenteni a szorongást, és elősegíthetik a nyugodt állapotot lefekvés előtt. (De elsőként akkor is az okok feltárását javaslom.)


A rendszeres testmozgás is segíthet a szorongás csökkentésében, és javíthatja az alvás minőségét. (Nyilván nem közvetlenül lefekvés előtt.) A koffein és alkohol esti órákban történő fogyasztása ugyancsak nem ajánlott.


Még egyszer: Én első körben javaslom a szakembert (csak nem tudom, mennyire vagy rá nyitott), aki segíthet hatékonyan kezelni a szorongást és javítani az alvásminőségedet, ami hosszú távon hozzájárulhat a jóllétedhez és életminőségedhez.

jún. 23. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Kérdező teste futni akar. Nem kell ezért rögtön állami pszichiáterhez menni, aki csak teletömi mindenféle vegyszerrel. Szépen el kell menni futni. Persze gyógyszert bevenni könnyebb a lustáknak. Csakhogy azzal elindulsz egy lejtőn. Jelenleg még nincs nagy probléma, csak futni kéne eljárni. De egy pszichiáter a bogyóival jól tönkre tudja vágni azt is, akit nem kéne.
jún. 23. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A gyógyszer valóban nem megoldás (pláne nem hosszú távon, kivéve bizonyos kórképeket). Ezért is írtam, hogy a szorongás és pánik hátterét lenne jó FELTÁRNI (klinikai szakpszichológussal, akihez a pszichiáter küld, bizonyára akár 2-3 hónapos várólistával), ÉS megfelelő MEGKÜZDÉSI STRATÉGIÁKat tanulni. S habár tudom, hogy az a sztereotípia él még a többségnek a fejében, hogy az állami pszichiáter kapásból felír valami bogyót, aztán azt kell szedni, de hála égnek manapság már egyre pozitívabbak a tapasztalatok e tekintetben: mérlegelik a pszichiáterek, hogy szükséges-e a gyógyszer (van, amikor valóban az, pláne a kezelés elején [bár jelen esetben nem tűnik indokoltnak, amit bizonyára a pszichiáter is belát majd], amit aztán majd szépen folyamatosan el lehet hagyni, már ha a kedves páciens együttműködik, s addig szedi az előírtaknak megfelelően a gyógyszert), S INKÁBB pszichológushoz küldenek. Én azt gondolom, hogy nem árt tenni egy próbát, és elmenni, aztán ha negatív tapasztalata lesz az illetőnek, akkor max. nem folytatja (vagy keres általa jobbnak tartott szakembert). Kétségtelen, hogy a testmozgás is remek és szükséges, de azért minden problémánkat nem oldhatja meg.
jún. 24. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!