Tényleg segít ha pszihológushoz fordulok, vagy csak pénzkidobás és ugyanazt mondja el mint amilyen tanácsot mondjuk egy barát is ad?
A valóág: nem.
Az ő szuverén látásmódját próbálja a paciensre ráerőltetni (jobb esetbe, vagy a tanultak alapján), a problémádban viszont nem tud, nem feleadata, nincs lehetősége megoldani.
A hathatós segítség mindig kapcsolódik cselekvéssel is. Ebben az esetben a segítség nem csak szavakban, hanem cselekedetekben is társul-tehát valósan melléd áll és veled együtt oldja meg fizikálisan a problémádat. Majd amikor megoldódott, felsegített, és látja, hogy már egyedül is megállsz a lábadon, már nincs szükséged segítségre-elköszön.
Ez a valós segítség. A valós segítség sosem kér pénzt a segítségért. De ott áll melletted mindig az utolsó pillanataig amig rá szükséged van.
Ezt hívják valódi segítségnek.
Én a hatodik terápiámba járok jelenleg, ebből kettő ingyenes volt. Ezek sem voltak semmivel sem rosszabbak, mint a fizetősek.
Kicsit mindegyik segített, de még nem vagyok gyógyult. Valszeg azért, mert a traumáim egy komplex rendszerbe álltak össze, és újraépítik a nyomoromat, illetve nem igazán sikerült eljutni a lényegig. Ez az egyes módszerek miatt is lehetett, illetve eleinte még nem tudtam, hogy egy terápia mire jó, mire kell törekedni, mennyire kell őszintének lenni. Tehát nekem ez egy tanulási folyamat volt. Ma már nyíltan beszélek a pornó, és játék függőségemről egy női terapeutának is. Aztán hátha már megszabadulok egyszer ezektől a bajaimtól. 50f
A probléma jellegétől és a pszichológus képzettségétől, illetve a pszichológus és a páciens közötti szimpátia és bizalom erősségétől is függ.
Ideális esetben szerintem mindenkinek nagyon jó lenne pszichológushoz járnia, akkor is, ha nincs gondja, hogy később se lehessen és hogy sok önismereti tudást is elsajátítson, viszont a pszichológus látható eredményt akkor tud elérni, ha valakinek gyógyítható, viszont konkrét, komoly mentális betegsége van.
Pszichológus vagyok és habár csak pár éve praktizálok, tucatjával vannak pozitív visszajelezések az oldalamon és akár évek óta visszajáró ügyfeleim, és fizetésemeléstől a pártalálásig, családon való függetlenedésen át a szüléstől való félelmek leküzdéséig keresztül rengeteg sikeres történetet kísérhettem végig. Természetesen a legkevésbé sem állítom, hogy ezek a dolgok nem történtek volna meg az együttműködés nélkül, mert önreflektív, motivált, intelligens és fejlődésfókuszú emberekkel dolgoztam együtt, de az volt szinte mindig a visszajelzésük, hogy segítettek és hasznosak voltak az alkalmak. (És nem ,abszolút nem tartom magam a létező legjobb szakembernek - rengeteget kell még fejlődnöm.) Én úgy fogalmaznám meg, hogy a pszichológus egyfajta gyorsítósáv: egy érdeklődő, önreflektív, magával aktívan foglalkozó ember abszolút rájöhet a megoldásokra és válaszokra pszichológus nélkül is, de egy külső, szakértői nézőpont lehet hogy sokkal hamarabb tudja elvezetni erre a pontra.
Kedves első válaszolók, őszintén sajnálom, ha rossz tapasztalatotok volt pszichológusokkal. Egy jó pszichológus ugyanis nem tanácsot ad és közhelyeket mond. A pszichológus abban segít, hogy kapcsolódj a belső, külső erőforrásaiddal és a lehető legjobban használd őket, átalakítsd az életedet irányító esetlegesen gátló hiedelmeket, megismerd a tudattalan működéseidet, feldolgozd benned élő sérüléseket stb. A barátok erre általában nem képesek és nem is kell képesnek lenniük, mert ők más módon támogatnak. Egy jó barátság és egy jó önismereti folyamat nem helyettesíti/kizárja, hanem kiegészíti és támogatja egymást.
Külön reflektálva pár pontra:
"Az ő szuverén látásmódját próbálja a paciensre ráerőltetni (jobb esetbe, vagy a tanultak alapján)" - Nem, a terápia legfontosabb alapja, hogy a pszichológus elfogadja a klienst mindennel együtt amit hoz, tiszteleben tartja a világnézetét és semmilyen perspektívát nem próbál ráerőltetni. Ha mégis ilyen történik akkor az adott szakemberrel van a súlyos probléma.
"A hathatós segítség mindig kapcsolódik cselekvéssel is. Ebben az esetben a segítség nem csak szavakban, hanem cselekedetekben is társul-tehát valósan melléd áll és veled együtt oldja meg fizikálisan a problémádat"
A pszichológus szerepe a problémamegoldásban az, hogy segítsen például a saját erőforrásaidat mobilizálni, hogy elsősorban TE MAGAD oldhasd meg azt. Természetesen lehet segítséget kérni az adott problémában involválódó személyektől - párunk, munkatársak, barátok, stb - de ha a pszichológus akarja félig a kliens helyett megoldani a dolgot, akkor azzal csak azt érjük el, hogy a kliensben a dependencia erősödik a cselekvési ereje és függetlensége helyett.
"A valós segítség sosem kér pénzt a segítségért. De ott áll melletted mindig az utolsó pillanataig amig rá szükséged van." Pszichológusként van egy specializált tudásom és tapasztalatom abban, hogy segítsek embereknek életük nehezebb pillanatainak leküzdésében és a fejlődésben. Ezzel segítek nekik de mégsem tudom ingyen tenni hiszen én is csak pénzből élek. Az autószerelő is valós segítség hiszen megoldja, hogy ismét elinduljon a kocsim ha lerobban,mégsem várnám, hogy ezt ingyen és bérmentve tegye. :) A segítség valódiságát nem a pénz, vagy az ingyenesség határozza meg, hanem az, hogy a személy segítségnek érzi-e és erre az eddigi ügyfeleim beszámolója alapján határozott igen a válasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!