Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Alvászavarra antidepresszáns?

Alvászavarra antidepresszáns?

Figyelt kérdés
5 éve nem tudok aludni, csak altatóval. Ért egy rossz dolog, egy szakítás, de nem emiatt alakult ez ki, hanem az előtte felhalmozódott sok rossz dolog akkor felerősödött, és annyira kikészültem, hogy minden egyéb testi tünetem is lett, fájt a mellkason, nem kaptam normálisan levegőt, fogytam 10kg-t, stb. Háziorvosom altatót írt fel, azt szedem azóta is, felet egy éjszaka, mivel valamennyit tudok aludni magamtól is. Lényeg, hogy mindent kipróbáltam, magán úton voltam több pszichológusnál, de egyiknél se volt előre lépés, ezért mindig abbahagytam, mert azért elég drága volt úgy, hogy nincs is hatása. Jártam akupunktúrára is, szedtem mindenféle gyógynövényes altatót, stb, sokmindent próbáltam. Végül elmentem az sztk-s ideggondozóba, amit eddig azért nem akartam, mert tudtam, hogy gyógyszert fog felírni, attól pedig félek, nem hallok jókat az antidepresszánsokról. Egyébként azt mondta a pszichiáter, hogy depressziós nem vagyok, inkább reményvesztett. És hogy az agy is egy szerv, ugyanúgy mint a pajzsmirigy meg a máj stb, ez is megbetegedhet, amit gyógyszeres kezeléssel helyre lehet hozni, plusz pszichológus terápia, mert szerinte is az a bajom, hogy sok feldolgozatlan traumám van gyerekkorból és fiatal korból. Ez tényleg így van. A kérdésem, hogy ha van itt esetleg olyan személy, aki tud tanácsot adni, hogy most mit csináljak, tényleg muszáj a gyógyszer? Mert nagyon tartok tőle. Ha csak eljárok terápiára, az nem tudja megoldani ezt a gondot vajon? Őszintén, én megpróbálom a gyógyszert is, ha muszáj, csak még egy kis meggyőzés kéne.. vagy nem tudom.. nyilván az is gáz, ha így marad, és életem végéig altatót szedek.. akkor meg attól lesz valami bajom. Csak attól félek, hogy ezt a másik gyógyszert se fogom tudni letenni, és nem tudom, hogy melyik a rosszabb, ez vagy az altató.
2022. dec. 11. 10:34
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%
Az altató rosszabb, már így is függő vagy, nehezebb letenni mint az antidepresszáns. Vannak kifejezetten alvást segítő antidepik, nekem sajnos mellékhatás miatt meg kellett válnom tőle, de ez nem azt jelenti, hogy rád is ilyen hatással lesz.
2022. dec. 11. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Igen azért adja ezt is, hogy az altatót ne szedjem. Köszi
2022. dec. 11. 11:21
 3/13 anonim ***** válasza:

Két hete kezdtem Remotiv Extrát szedni (ez orbáncfű-kivonat, szedek mellé citromfű-kapszulát is), eredetileg nem az alvásproblémámra, de úgy tűmik, arra is jó lesz, picit már többet és jobban alszom, mint az utóbbi hat évben. Néhány pszichiáter is ezt ajánlja azoknak, akik nem hajlandóak antidepit szedni és vállalni a mellékhatásokat, de persze csak magánban, az sztk-snak fel kell valamit írnia mindenképp, hogy nyoma legyen a rendszerben, hogy "csinált valamit". Emellett alap a D vitamin, ami az enyhébb depressziót elmulaszthatja vagy megelőzheti (igen, ez is hangzott már el pszichiáter szájából is, persze ő is magánban csapatja). Van még sok minden, amit, ha hiány van belőle, mindenképp érdemes pótolni a mentális egészség érdekében, a B vitaminokról és a magnéziumról biztosan hallottál, a jódról kevesebb szó esik, pedig Mo.-on szinte mindenki jódhiányos, és akkor is megy az ijesztgetés, mint korábban a D vitaminnal. (gyogyitojod.hu és Jódpótlás-csoport a FB-on hasznos) Amikor év elején elkezdtem káliumot szedni, azt főleg a kis szívem értékelte, de egy picit javított a közérzetemen és enyhített a szorongáson. Nagyon fontos még az ómega-3, arra GAL Q10-lazacolajat szedek, de van sok jó halolaj. Meg hal a piacon. :) Májban is rengeteg jóság van.

A taurin jó lehet lefekvés előtt, mert szorongásoldó, olyan húsz perc és hatni kezd, én mondjuk napközben veszek be belőle, ha szükségét érzem, de mióta van a Remotiv, elvagyok nélküle, lehet megy majd estére.

Érdemes elolvasni az Edzett agy című könyvet, egy svéd pszichiáter írta, ő meg a mozgást ajánlja azoknak, akik nem kérnek a gyógyszer-mellékhatásokból. Meg akkor már a Gabonaagyat is egy amerikai orvostól.

Házilag, pszichológus nélkül is használható módszerek vannak bőven, álmok, mese- vagy irodalomterápia, meditáció, családi dolgok feltérképezése...


Szóval szerintem ne aggódj, rengeteg lehezőséged van, mielőtt elkezdenél gyógyszert szedni, adhatsz még magadnak 1-2 hónapot, nem gurul az a gyógyszer addig sehová. ;)

2022. dec. 11. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Végül rászántad magad kérdező? Én is éppen a határon billegek.
2022. dec. 14. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Még nem, mert itt a karácsony, a szilveszter, azért egy pezsgőt meginnék legalább, és ha elkezdem akkor nem szeretnék inni, úgyhogy most úgy vagyok vele, hogy január 2. vagy 3. kezdem. És te döntöttél?
2022. dec. 25. 11:05
 6/13 anonim ***** válasza:
Még én sem. Nekem vannak jobb időszakok, pszichológushoz járok. Pszichiáternél még nem voltam, még várok egy kicsit. Hátha javulok.
2023. jan. 2. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Hát én végülis elkezdtem most hétfőn, egyelőre semmi változást nem érzek, és most attól félek, hogy a végén 2 gyógyszerre is rá leszek szokva..😀 én pszichológushoz is fogok járni, plusz a gyógyszer. De nagyon bizonytalan vagyok, hogy jó ötlet volt-e elkezdeni, mert mi van ha nem segít? Viszont valamit tennem kell, nem akarok ebbe beletörődni..
2023. jan. 8. 19:35
 8/13 anonim ***** válasza:

Szia!

Nem tudom, azóta mi újság, illetve tudsz-e angolul, de én nagyon tudom ajánlani Dr. Guy Meadows - Sleep Book c. könyvét.

Engem átbillentett a holtponton.

2023. ápr. 3. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Szia, köszi, valamennyire tudok, de egy könyv elolvasásához nem eléggé:(

Egyébként azóta nem szedem az antidepit, mert minden bajom volt tőle, az orvosban is elveszett a bizalmam, mert ennek ellenére azt mondta szedjem tovább.. úgyhogy ugyanott tartok mint előtte, fél altatót szedek.

2023. ápr. 3. 09:42
 10/13 anonim ***** válasza:

Ó, kár! De a fél altató nem vészes!

Egy bekezdésben nyilván nem lehet átadni egy egész könyvet, de a lényege az, hogy a rossz gondolatok és érzések jelenlétét érdemes elfogadni. Akár együtt feküdni velük az ágyban és úgy pihenni, ha nem tudsz aludni. Ne próbálj elaludni, csak pihenj az ágyban.

Én nagyon görcsösen féltem az érzéseimtől és próbáltam megnyugtatni magam. Amióta nem érzem a "felelősséget", hogy megnyugtassam magam, hanem elfogadtam, hogy szorongok és félek, azóta nem mérgesednek el ezek az érzések.

Azt írja a könyv, hogy ha egy zavaró gondolatod van, csak üdvözöld, hogy "Hello Gondolat!", vagy "Köszi Agy!" Csak barátságosan, ne kezeld őket az ellenségeidként.

A cél nem az, hogy megnyugodj, hanem hogy ne félj a saját testi-lelki reakcióidtól. A testi tüneteidnek pl. képzeletben adhatsz egy színt, egy formát, hőmérsékletet, stb. Pl. van a gyomromban egy piros tüskés gömb.

És minden, amit azzal a gondolattal teszel, hogy "na majd ettől jól alszom", ront a helyzeten. Pl. nem érdemes túlbonyolítani az esti rutint. Nem érdemes ragaszkodni, kényszert csinálni mondjuk az esti olvasásból, TV nézésből.

2023. ápr. 3. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!