Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség a borderline...

Mi a különbség a borderline és az OCD között, ha mindkét esetben az érzelemszabályozás sérül?

Figyelt kérdés
A kényszercselekedetek szorongásból adódnak, valójában a nehéz, feldolgozatlan érzelmek elkerülésére tett kísérletek. Ez is egyfajta érzelemszabályozási nehézség. Viszont rengeteg terapeutától azt hallom, hogy a borderline egyenlő az érzelemszabályozási problémákkal, hivatalosan is úgy hívják, hogy "érzelmileg labilis személyiségzavar". Nekem úgy tűnik, hogy esszenciájukban nem nagyon különbözik egymástól a két zavar, vagyis mindkettő motorja ugyanaz.
2022. okt. 26. 01:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
0%

Nem tudom. De sajnos én is kényszerbeteg vagyok. Sosem tudok kigyógyulni belőle. Gyógyszereket nem szedek. Lehet, hogy az elmulasztaná a tüneteket de akkor életem végéig szedhetném, amit nem akarok.

Kérdező neked milyen tüneteid vannak?

2022. okt. 26. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
58%

A borderline súlyos pszichiátriai kórkép, akár öngyilkossági vagy közveszélyes gondolatokkal.


Az OCD-s nem fogja elvágni a torkodat, a kezeletlen borderes viszont eőizód alatt akár megteheti.


Pszichiátriai gyakorlaton bezsélgettünk borderline-ossal, félelmetes, miket mesélt.

Az OCD-t meg sajnos túl jól ismerem mostohaanyám által.

2022. okt. 26. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
51%
epizód... bocs.
2022. okt. 26. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
79%

A bpd-s emberek a személyiségüket részben vagy teljesen „elvesztették” külső „traumák” által. A bpd-s embereknek ezáltal nehéz egészséges interperszonális kapcsolatokat kialakítaniuk, és ezáltal egy hatalmas megfelelési kényszer is lapul a hátterében. Ez az adott traumáktól függ, hogy kinek mennyire sérült a személyisége. Valahol kompenzációként kialakul egy mintázat (viselkedési, és alkalmazkodási tényezőkben), és ha az adott környezete esetlegesen változik, ott ezt a mintát nem biztos, hogy alkalmazni tudja- magyarán borul a bili. Az, hogy kinek mi ez a mintázata vagy jobban monndva sémája, rengeteg háttérismerettel kell rendelkezni akár a szakembernek, akár egy hozzátartozónak. Ellenben egy OCD-s páciensnél, általában egy erőteljes környezeti változás idézi elő, amit önmagában nem tud lemarchelni. Pl. Járványok, gai helyzet, életminőség romlása/változása stb... a másik, hogy ennél a kórképnél általában fellelhetjük azt, hogy az előéletükben nem feltétlenül volt szignifikáns trauma- magyarán egy totál hétköznapi személy is válhat OCD-sé. Tehát egy BPD kialakulásához nem feltétlenül szükséges szorongással járó trauma, de egy ocd-s saját magában generalizál szorongást, amire válaszul alakul ki az a bizonyos repetatív cselekedet. Na ezek után sérül csak igazán egy ocd-s interperszonális kapcsolata(i), mert ugye a környezete nem tudja helyesen reagálni ezt a kényszeres állapotát.


Ami közös bennük:

- mindkettő egy állapot, és igazából az egyénen múlik, hogy meddig és milyen intenzitással „hódól” be az állapotának.

- mindkettő képes az érzelmi skála végleteibe elmenni

- hosszas pszichoterápiával kezelhető, csak és kizárólagos gyógyszeres terápia erősen ellenjavalt



A bpd-re visszatérve egy kicsit. Iszonyúan stigmatizált kórképek közé tartozik, és az egyik legvitatottabb is mindközül klinikai értelemben. Egy OCD-s például előbb fog kiesni akár egy szülői, párkapcsolati vagy alkalmazotti szerepből, mert egyszerűen a kattanásai (kényszercselekedetei) átveszik rajta a hatalmat, ha nincs időbe elkapva- és sajnos ez nem szokott időben megtörténni. A BPD-s személyek többségének nem kell újra struktúrálni a teljes személyiségét- így egy ideálisabb környezetben egészen jól tud funkciónálni (pl. munkájában).

Ami a bpd-nek egy külön rossz faktor, hogy mivel állandóan „labilis” érzelmileg is, nagyon gyorsan alkalmazkodik a szervezete az ilyesfajta ingerekhez és épp ezért nehéz megfelelő gyógyszeres terápiát kialakítani számukra. Mellesleg világszerte szeretik a nem hivatásbeli szakemberek kiírni ezt diagnózisként, mivel:

- könnyen bevédik magukat a fekete-fehér dsm kritériumokkal

- orvoslátogatókkal jó deal-t lehet kötni az antidepresszánsok és kedélyjavítók terén: mert úgy írják fel, mint a cukrot, nincs akkora orvosi háttérellenőrzés mint pl. egy lítiumos terápiát követő bipolárisnál, vagy antipszichotikumokon élő skrizóknál. Kevesebb bürokráciát is von maga után.

- a klinikai kritériumokat simán be lehet tanulni, könnyű vele visszaélni (akár gyógyszerhez való hozzáférés miatt).

Az internetnek köszönhetően, hogy boldog-boldogtalan öndiagnosztizálásba kezd (vagy itt gyakorin ráverik egymásra a kommentelők) sajnos fellazult az „igazi” bpd-sek aránya, nem hiába gyarapszik oly gyorsan a számuk- ebből adódóan egyre nehezebb elhatárolni és megfogni a tényleges tüneti spektrumot (nem, nem a feketén-fehéren legépelt maszlagra gondolok). Ezzel is csak az a gond, hogy így is rengeteg a mentális beteg/pszichésen meggyengült, márcsak a jelen kialakult helyzet miatt is- ami miatt iszonyú várólisták alakultak ki és ez által sajnos a terápiák hatékonysága csökken (de a gyógyszeripar dörzsölheti markát).

- bűncselekmény által kiemelt személyekre ismételten kifejezetten jó diagnózis, mert lényegében kevés büdzséből le lehet tudni és könnyebb a felelősséget az egyénre kenni (akár magát, akár mást bántalmaz stb...)

- a média, és a közösségi visszhangja miatt a reputációja a bpd-nek igen rossz, sajnos, ahogy írtam, stigmatizálva lesznek az egyének, ami csak más (vagy új) kórképeket erősítenek fel

- a bpd komorbiditása gyakori más kórképekkel, és mivel egyes kivizsgálások alig elérhetőek az országban, így sok esetben bpd-nek könyvelhetnek el: autizmus spektrumon lévőket, ADHD-s személyek, más, esetlegesesen (ált.) degeneratív neurológiai tünetegyütteseket/kórképeket pl. en.malacia, inf.cerebri (érintettségtől függően kialakulhat érzelmi és viselkedésbeni változás), vagy autoimmun betegségeket, ahogy egyes vitaminhiányok és endokrin rendszeri elváltozások/betegségek is szintúgy okozhatnak pszichés/mentális elváltozást. De ezt aztán lehetne órákon át sorolni.


Visszaolvasva eléggé csapongtam, de ezt a sok éves tapasztalatomat és szaktudásomat nehéz így átadni, főleg, hogy sosem volt az erősségem az írásban való fogalmazás.

2022. okt. 26. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszi a részletes választ!

Az OCD hátterében is gyakran van trauma. A genetikai faktorok mellett a környezeti faktorok is számítanak a betegség kialakulásában. De a borderline is jelentkezhet trauma nélkül, sok olyan eset van, hogy egy egészségesen működő családban valaki bpd-s lesz. Ezekre még a tudomány sem ismeri a választ.

2022. okt. 27. 02:26
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

A borderline egy személyiségzavar, aminek talán legközpontibb eleme az érzelmi labilitás a legtöbb tünete, diagnosztikai kritériuma is valamiképpen ehhez kapcsolódik. A személyiségzavarok mentális betegségek amiknek a lényege, hogy jellemzően részben a genetikai hajlam és részben a környezeti hatások végett a személyiségfejlődés és ahhoz kapcsolódó agyi és idegfejlődési folyamatok kisiklanak, ezt korrigálni utólag már nagyon nehéz főleg felnőttkorban mire diagnosztizálják az érintetteket már ezek a személyiségjegyek állandósultak, egy más szemüvegen át látják a világot, más a hardver ami operál a fejükben attól amit átlagosnak nevezünk, talán így írható le a legjobban. Mivel ezt a hardvert egy emberben nem tudjuk lecserélni, az orvostudomány jelen állása szerint legfeljebb valamicskét közvetetten tudunk rá hatni ezért a személyiségzavar nem is gyógyítható, bizonyos típusai egyes terápiás módszerekkkel (pl. kognitív terápia) annyiban kezelhetőek hogy az érintett valamelyest urává tehető a helyzetnek. Más személyiségzavarok viszont jellemzően ilyen terápiákra sem reagálnak jól (antiszociális személyiségzavar egyes típusai).

Az OCD viszont nem egy személyiségzavar, hanem egy szorongásos zavar, ami erős szorongással jár, kényszergondolatok betörésével és kényszercselekvésekkel. Általában a gyógyszeres terápiára, pszichoterápiára jól reagál, és teljesen független a borderlinetól vagy bármilyen más személyiségzavartól. Egy BPD-s nem szenved szükségszerűen kényszerbetegségben, egyáltalán nem diagnosztikai kritériuma a kényszere tünetek megléte.

2022. okt. 30. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Igen, értem. De pont azt mondom, hogy a kényszerbeteg is érzelmileg labilis, hiszen a szorongása alapvetően az érzelemszabályozás nehézségéből származik. Ha bizonyos érzelmeket megfelelően kezelne, akkor nem szorongana és nem lenne szükség a kényszercselekedetekre.

Pl. kényszergondolat lehet az is, hogy valaki állandóan rossznak gondolja magát, holott tudja, hogy ez nem racionális, a kényszerek miatt mégis így látja magát. Normális esetben az ember nem látja rossznak magát, érzelmileg fel tudja dolgozni azt, hogy nem tökéletes.

Mondjuk a borderline lehet hogy annyival súlyosabb, hogy externalizálja az összes félelmét, de nehéz határt húzni.

2022. okt. 31. 01:38
 8/13 anonim ***** válasza:
A kényszerbeteg nem érzelmileg labilis, önmagában nincsenek szélsőséges hangulatingadozásai, dühkitörései, nem lesz általánosan impulzív agresszív. A kérdés, hogy mi a különbség, azt kifejtettem fentebb. Nyilvánvalóan nem lehet két teljesen más dolog ugyanaz, ha ugyanaz lenne akkor nem tudnánk diagnosztikai kritériumok alapján elhatárolni. Az érzelemszabályozás egy tág fogalom. Nem csak az OCD vagy a BPD, hanem az adhd, depresszió, bipoláris zavar, más szorongásos betegségek, sőt igazából majdnem minden mentális betegség esetén érintett lesz az érzelemért, érzelemszabályozásért, ezek feldolgozásáért, a kontrollért, racionális döntéshozatalért felelős terület, ezek konnektivitása, a kommunikációban részt vevő ingerületátvivő anyagok rendszere. Evidens, hiszen ha a nyelvi központok működését érintené akkor beszédfogyatékos lenne az illető, nem mentális beteg. A hangulatot, viselkedést az előbbi területek határozzák meg, a probléma is ott lesz egy mentális betegnél. A kulcs a részletekben rejlik, mivel ez egy bonyolult rendszer egyes betegségeknél más és más hiba, ezért eltérőek a tünetegyüttesek.
2022. okt. 31. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Értem. Tudnál esetleg konkrét példákat írni arra, hogy hogyan néz ki egy borderline hangulatingadozása? Pl. egy magasan funkcionáló borderline esetében, ahol nem annyira evidensek a tünetek.
2022. okt. 31. 15:38
 10/13 anonim ***** válasza:
A lényege hogy minimális triggerek, amik egy egészséges embernek akár az ingerküszöbét sem ütik meg, olyan szélsőséges érzelmi hullámokhoz vezetnek ami megintcsak túlmutat a normálisnak tekinthetőn. Kinél mi a trigger, teszem azt minden jól ment a közös kertészkedésnél, szólt neki valaki hogy azt ne úgy csinálja az őt annyira rosszul érintette (mert úgy érezte megalázó, hogy még ezt sem tudja jól csinálni) hogy veszekedés lett belőle, elviharzott, elkezdte vagdosni magát. A magasan funkcionáló BPD-snél annyi a különbség, hogy ő sincs ám jól, belül ugyanezeket a hullámokat megéli de megtanulta a külső szemlélő, társadalom számára elfogadható módon kezelni. A saját szempontjából nem sokat számít, hogy ő otthon sírja tele a párnát amikor senki nem látja, ők a tipikus "nem értem miért ölte meg magát, semmi jele nem volt" esete.
2022. okt. 31. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!