Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért traumatizálódnak könnyeb...

Miért traumatizálódnak könnyebben a mostani emberek, mint korábban? (Lent)

Figyelt kérdés

Például mindkét nagyszülőmet megverték otthon, mégsem trauma nekik, és szerették a szüleiket. Most pedig ha valakivel így bánnának szinte biztosan trauma lenne neki. De mi változott? Miben más a két helyzet, a gyerek akkor is gyerek volt, és a verés akkor is verés volt. De valamiért máshogy élték meg, de ennek mi az oka?


Azt én is tudom, hogy régen nehezebb volt, de ez nem válasz a kérdésre. A krédés az, hogy miért viselték jobban a rosszabb körülményeket mint most a jobbakat.



2022. okt. 3. 11:14
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Szeretnék pontosítani, a trauma alatt én PTSD-re gondoltam, nem arra, hogy valaki ridegebb lesz. Többen írták, hogy azért mert ezt normálisnak tartotta az áldozat is. Ha normálisnak tartasz valamit, akkor az kevésbé traumatikus? A ridegség, az érzelmek elnyomása is többször előjött, akkor ez azt jelenti, hogy ha valaki elnyomja az érzelmeit, hidegebb lesz, azzal csökkenti a ptsd kialakulásának esélyét?


Az én esetemben biztosan nem traumatizálodtak, és az érzelmekkel is tudnak beszélni. Teljesen egyértelmű, hogy nem trauma számukra. Ebbe bele lehet kötni, de én jobban ismerem őket. mind a négy nagyszülőmre jellemző és a testvérikre is és egyikük sem szenved traumától. Sérelmeik biztosan vannak, de mint mondtam én a trauma alatt nem sérelmekre gondolok, hanem ptsdre. És igen mindig is egyénfüggő, de nekem úgy tűnik ezek miatt, hogy most több ember hajlamos erre, mint akkor.

2022. okt. 3. 14:33
 12/19 anonim ***** válasza:
100%
Mert régen ha a szülők megvertek egy gyereket az kb normálisnak számított “nevelésnek”… Manapság meg szerencsére számít az ember, mint egyén és vannak jogai. Nem lehet csak úgy szétverni a gyereket ha rossz jegyet kap az iskolában (vagy ha rossz nadrág van a szülőn). Egy jól működő társadalomban mindenkinek vannak jogai és nem lehet csak úgy megnyomorítani a másik embert. Ez sokaknak nem tetszik. Mert hát ha őt szétverték egy rossz jegyért és fel tudott nőni trauma nélkül akkor más is nem? Nem. A 21. században vagyunk. Nem traumatizáltabbak a mostani 20-30 éves generációk, mint az előzőek. Csak nem olyan hülyék, hogy szó nélkül elviseljék azokat a hátrányokat, gondokat amit az előzőek.
2022. okt. 3. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:
#12 ezt értem, ezt én is tudom, de ez sem válasz a korábbi kérdéseimre. A kérdés az, hogy ha normálisnak tartod, ha az egész társadalom normálisnak tartja, akkor kevesebb embernek okoz Ptsd-t? Mert most a kommentek szerint ez a két magyarázat van rá, hogy ridegebbek voltak és hogy normális volt. A kérdés az, hogy ezek miért csökkentik a ptsd-t, de erre az nem válasz, hogy azért ez volt az elfogadott. Ez csak a megismétlése annak, amire rákérdeztem.
2022. okt. 3. 15:53
 14/19 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem meg valahogy te nem érted a válaszokat. Kb mindenki ugyanazt írja, hogy úgy jön ide a ridegség, a kevesebb érzelem, hogy mivel nem voltak érzelmeid,jogaid nem lehettél gyenge,nem volt fontos, hogy mi hogy esik, mit érzel, ebben nevelkedtél, nem volt meg a család melegsége, az érzelmi biztonság, nem okoztak traumát benned a dolgok, mivel nem tudott annyira elmélyülni a pozitív érzelem, hogy a negatív olyan traumatikusan hasson rá. Nyilván ha kevésbé kötődsz valakihez, kevesebb fájdalmat tud okozni, kisebbet tudsz csalódni benne és fordítva. Az hogy a nagyszüleid szerencsére abban a különleges helyzetben voltak, hogy jobban szerethették egymást, mint az átlag, az nem azt jelenti, hogy olyan volt mindenki kapcsolata. Ha belegondolsz, kb a háború utáni időszakról érdeklődsz, amikor tömegével lettek árvák, nincstelenek az emberek, ahol "tucatjával" haltak a gyerekek a családban. Ezt kb csak úgy lehetett ép ésszel túlélni, ha a lehető legkevésbé ragaszkodtál bármihez, bárkihez. Önvédelmi mechanizmusa az elmének, én azt gondolom.
2022. okt. 3. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

#7-es kommentben mást írtam, mint a többiek. A ptsd-t pedig azért felesleges kiemelni, mert régen még csak nem is létezett a kifejezés, így nem volt diagnosztizálva, úgyhogy nem is lehet azt mondani, hogy régen kevesebben/többen szenvedtek-e tőle. Wikipedia szerinte 1952-ben volt először vizsgálva hasonló.

Illetve más az, hogy nevelési céllal elverték a gyerek fenekét, amikor rosszul viselkedett (1-1 alkalommal) és más rendszeresen verni a gyereket (a gyerek szempontjából) ok nélkül (feszültség levezetéseként, saját mentális problémák miatt). Utóbbi okozhat inkább ptsd-t.

Még annyi, hogy a ptsd-ből ki lehet gyógyulni, szóval lehet, hogy régen nagyon sokan szenvedtek tőle, de idő közben kigyógyult és így ki se lehetne mutatni, hogy régen ez mennyire volt gyakori probléma.

2022. okt. 3. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

De én értem a ridegséget, hogy hogy jön ide, csak ti nem értitek, hogy engem a ptsd érdekel. A ptsdnek nem ezek a tünetei. Belőlük nem ptsdt váltott ki, hanem ridegek lettek. Az a kérdés, hogy miért. A kommentek alapján, felmerült bennem az a kérdés, hogy mivel ennyire elnyomták az érzelmeket, okozhatta e ez azt, hogy nem tudott a ptsd kialakulni. De erre csak a ridegség lett tovább magyarázva.


Szóval 7es szerinted kigyógyultak? Ki lehet PTSDből gyógyulni terápia nélkül? Tudom, hogy nem létezett akkor a diagnózis, de attól még szenvedhetnek benne. Persze értem hogy nincs róla adat így, de azért a kérdés marad.

2022. okt. 3. 19:09
 17/19 anonim ***** válasza:

[link]

Azt írják, hogy ha legalább 1 hónapig tart az állapot, akkor lehet PTSD-ről beszélni. Van aki 6 hónap alatt kigyógyul, de van akinél krónikussá is válhat.

Szóval igen, ki lehet gyógyulni belőle.

2022. okt. 3. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%
Régen is traumatizálódtak az emberek, éppen csak senki le se szarta, hogy traumatizálódtak.
2022. okt. 4. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%
Már Homérosz trójai háborúról szóló költeményeiben vagy a sumer Gilgames-eposzban is megjelennek a ptsd nyomai csak épp nem ismerték fel a jelenséget és nem kezelték
2022. okt. 6. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!