A pszihológusokra van negatív hatással a munkájuk?
Elvileg igen, de a többségük annyira éretlen, hogy föl sem fogja a történéseket, de mondja a betanult szöveget. Ez sajnos tapasztalat - és utána is olvastam.
Mintha egy 12 évest kérnél meg, hogy lelki tanácsokat adjon - kb. ilyen. Biztos vannak jobbak is, de általánosságban mégis igaz, hogy azért nem sérülnek, mert annyira éretlenek érzelmileg. Egy bizonyos fajta ember megy pszichológusnak - akit pont azért érdekel, mert annyira nem érti és rácsodálkozik.
Valódi, érett, érzelmi, lelki gyógyítóknál valóban teher - erről csak olvastam.
Amúgy egy éretlen gyereket is megviselne, ha mások bajáról kéne állandóan hallgatniuk - ennyiből tehát igen, negatív hatással van rájuk is. De a dolog valódi súlya nem nyomasztja őket. (Ami nem baj, a baj csak az, hogy nem is értik, így segíteni sem igazán tudnak.)
De, a pszichológusok gyakran járnak úgynevezett szupervízorhoz. Ez lényegében egy másik pszichológus.
De egyébként egyénfüggő, hogy mennyire veszik fel magukra mások problémáit.
2-es: Sajnos nem. De beszólni könnyű és nem kerül semmibe.
Úgyhogy folytasd csak. :)
Én válaszolni próbáltam. Neked meg sem kell próbálni.
Mert azon kívül, hogy nekem beszóltál, nem írtál választ a kérdésre - de ez neked fel sem tűnik, miért is tűnne fel. Szerencsére itt bárki írogathat.
5.: Az utolsó mondat volt a leglényegesebb szerintem.
Laikusként szeretnénk - én legalábbis nagyon szerettem volna - azt hinni és reméltem is, hogy a pszichológusok értenek a lélek dolgaihoz. Vagy bármit is értenek a "psziché" alatt.
Sajnos a tapasztalatom mást mutat.
Nyilván harag és vádaskodás is volt a válaszomban (én írtam az első választ), de az alapját a saját tapasztalataimból és Irvin D. Yalom könyvéből vettem. (Pl. Terápiás hazugságok)
Lehet azt gondolni, hogy túl sokat vártam tőlük, de az akkor is naiv elképzelés, hogy ők nyilván megtanulták kezelni a terhet, amit a pácienseikkel való foglalkozás jelent. Én úgy látom, hogy inkább érinthetetlenek, semmivel nem lehet őket kizökkenteni a nyugodt, mosolygós állapotukból. Nekem csak rizsáztak, ez tény.
Pl.:
Egy fiatal pszichológus egyszer megkérdezte tőlem, hogy mi a célom azzal, hogy a kórházba (pszichiátria) mentem, mit várok tőlük.
Mondtam, hogy diagnózist szeretnék, mert ez alapján tudják az orvosok meghatározni a megfelelő kezelést.
Erre csak mosolygott (bár kedvesen) és azt kérdezte, hogy
- Miért ragaszkodik egy címkéhez?
Mondtam, hogy ez nem címke, hanem diagnózis. (Az orvosok így dolgoznak, diagnózist állítanak fel, mielőtt kezelni kezdenének valakit.)
Azt felelte, hogy
- Én nem szeretem beskatulyázni az embereket.
És ennyi volt, semmire nem jutottunk.
Egyébként ott mondtam a pszichiáternek, hogy egy orvos szóbeli véleménye az volt, hogy Asperger-szindrómám van. A pszichiáter annyit válaszolt ezzel kapcsolatban, hogy
- Nem érdekel! (és mosolygott gúnyosan és végig csak gúnyolódott rajtam.)
Semmire nem mentem a 9 héttel, amit ott töltöttem, bár készítettem egy tolltartót, összesodort újságpapírból fonva. Ennyi volt az egész.
Egyébként az az orvos, amelyik szóban mondta, hogy Asperger szindrómám van - csak ő hivatalosan nem diagnosztizálhat - ajánlotta, hogy adjam be a jelentkezésem az Autizmus Alapítványhoz kivizsgálásra.
Azóta megvan az Asperger-szindróma diagnózis.
Nem is tudom, hogy mit várnék egy pszichológustól - nyilván nem a megváltást - de az "Akar róla beszélni?"-nél nyilván többet.
Szóval nem kicsit felháborítónak éreztem arról beszélni, hogy szegény pszichológusok hogyan dolgozzák fel a sok terhet, amit a páciensek okoznak.
Ezt a véleményem tartom, amíg nem találkozok egy olyan pszichológussal, amelyik többet tud, mint az eddigiek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!