Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tényleg van olyan betegség...

Tényleg van olyan betegség hogy számítógép-függőség?

Figyelt kérdés

Anyukám szerint én beteg vagyok és valamilyen elvonókúrára kéne járnom. Tényleg nagyon sokat gépezek, hétvégenként és iskolai szünetekben reggel 9-től kb éjfélig megy, van oylan hogy el sem mozdulok előle csak maximum enni meg vécére. Iskolaidőben is délután 3-kor már bekapcsolom és megy 10-ig. Anya mindig ordít velem és csapkod, és ha valami rosszat csinálok pl. nem rakom rendbe a szobám akkor mindig azzal büntet hogy elveszi a számítógépem kábelét. Ilyenkor szinte mindig mondhatni pánikroham tör rám, leülök a folyosó közepére és akár órákig ott ülök és sírok, és félpercenként kérem tőle vissza sírva a kábelt.

Olyankor is ez van amikor mondjuk nem is tervezem hogy bekapcsolom mert mondjuk épp olvasni akarok vagy elmegyek a városba, de a tudattól hogy nincs a kábelem a helyén attól teljesen idegbeteg leszek...

Mit lehet ezzel csinálni?


2010. júl. 30. 12:50
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Ez is betegség. Nálam is hasonló van, bár én inkább msn-függő vagyok. Mindig várok valakire, hogy feljöjjön ha otthon vagyok. Facebook-ot naponta minimum egyszer nézem, ha pl nemvagyok otthon. Ha otthon vagyok akkor fb-n vagyok egész nap, meg olyan délután 2-től van, hogy másnap hajnalig vagyok gépnél. Ha este későn jövök haza valahonnan, akkoris felnyitom a laptopot és akár hajnal 3-4-ig is gépezek(játékok, fb, msn akivel éppen lehet).

17L

2010. júl. 30. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

16.21

igenigen, pontosan ez van velem is

2010. júl. 30. 17:16
 13/19 anonim ***** válasza:

"(régen se volt, mégis felnőttünk szépen,sose unatkoztunk,mindig volt mit tenni..:)"


Igen, csak elfelejted, hogy régen a gyerekek összetartóak voltak, volt morál, volt szülő, senki nem játszotta az agyát, és több volt az értelmes ember.

2010. júl. 30. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Hali!



Hát érdekes kérdés. Amennyire tudom, abban egyetértenek, hogy létezik, tudtommal a DSM-V mellékletébe is be fog kerülni. Mondjuk ez az internetfüggőségre vonatkozik.


Az egyelőre nyitott kérdés, hogy magához a géphez, az internethez vagy specifikusan azon alkalmazásokhoz kapcsolódik-e, amit a felhasználó a neten csinál. Olvastam erről kutatásokat, de a válaszokat még ők sem tudták, új a terület. Kis gondot okoz, ha jól tudom, hogy klinikai (beteg) mintát nemigen vizsgáltak még. Beteg alatt azt értem, hogy pszichológus/pszichiáter által betegnek diagnosztizált személy. A legtöbb kutatás, amivel találkoztam, főleg más betegségek (pl. szerfüggőség, kóros játékszenvedély)ismérveit használja, ha "függő" embert akar találni. Persze, az ilyen becslések nem feltétlenül pontosak, hiszen a becsléhez használt feltételeket nincs mihez viszonyítani. Azaz, az "egészséges" és "függő" személyt pontatlanul lehet csak elkülöníteni, főleg azokat, akik a kettő között félúton vannak. Egyelőre. Találtam ajánlásokat, de a szerzők is kiemelik, hogy további vizsgálatok kellenek.


Szóval, ha jól tudom, egyetértés van abban, hogy létezik, de azt még pontosítás alatt áll, hogy mi alapján lehet kimondani valakire, hogy "függő". Az is kérdés, hogy miért és hogyan alakul ki.


Ha nagyon zavar, akkor inkább pszichológust ajánlanék, mint pszichiátert. Kognitív-viselkedés terápiára voksolnék, de ízlés dolga :) Ha van, talán megéri beszélgetni erről az iskolapszichológussal.

Ha ez nem tetszik, tudok ajánlani egy könyvet: James O. Prochaska, John C. Norcross, Carlo C. DiClemente: Valódi újrakezdés. Ursus Libris Kiadó. A rossz szokások megváltoztatásáról írnak, ajánlanak módszereket is. Az önálló változtatáshoz persze sok idő kell. Egy pszichológus drágább ugyan, de talán lerövidíti a dolgot.


gl hf :)

2010. júl. 30. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
Amúgy miket szoktál csinálni a gépen?
2010. júl. 31. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
Sokak szerint van. Csak azok mondják annak akik nem tudják kihasználni a gép korlátlan lehetőségeit. Ha valaki szeret gépezni és még az embereket is hanyagolja érte akkor miért kell leszólni? Ha valaki ezt szereti csinálni akkor csinálja. Mindenkinek más az érdeklődési köre ennyi. Tényleg vannak olyanok akik beleőrülnek és túlzásba viszik, de egy 5-6 órás gépezés minden nap még simán elviselhető. Én is kb ennyit szoktam. Énnekem is van olyan, hogy megunom. Akkor felütök egy jó könyvet vagy elmegyek motorozni vagy tv-t nézni és kész. Manapság a tudósok minden olyat ami az embereket hosszab időre leköti "függőségnek" mondanak. Ez hülyeség!
2010. szept. 24. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

Az előző véleményét maximális tiszteletben tartva: a játszott órák száma nem szükséges és nem elégséges feltétele a függőségnek, ezt már évek óta tudjuk... Azért nem hülyeség kutatni, mert egy klinikai szempontból releváns függőségnél már marhára nincs értelme "szeretésről" beszélni. De ezt nem fogom megint elmagyarázni, mert elegem van abból, hogy marhára NEM AKARJA megérteni az, akinek magyarázom. Mindenki leragad annál, hogy "HÖ, ÉN NEM VAGYOK FÜGGŐ, MIEZMÁ, HÜLYE PSZICHOLÓGUSOK, EZ HÜLYESÉG, HÖÖÖÖ", mint ha csőlátása lenne az embernek, komolyan idegesítő.


Inkább olvass utána, itt egy kis ízelítő:


Ko, C., H., Yen, J., Y., Chen, S., H., Yang, M., J., Lin, H., C., Yen, C., F. (2009a). Proposed diagnostic criteria and the screening and diagnosing tool of Internet addiction in college students. Comprehensive Psychiatry, 50 , 378–384.


van Rooij, A., J., Schoenmakers, T., M., van de Eijnden, R., J., J., M., van de Mheen, D., (2010). Compulsive Internet Use: The Role of Online Gaming and Other Internet Applications. Journal of Adolescent Health, 1–7. doi:10.1016/j.jadohealth.2009.12.021.


Block, J., J. (2008). Issues for DSM-V: Internet Addiction. American Journal of Psychiatry, 165, 306-307.


Demetrovics, Zs (szerk.) (2007) Az addiktológia alapfogalmai I.. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.


Demetrovics, Zs, Szeredi, B és Rózsa S (2008). The three-factor model of Internet addiction: The development of the Problematic Internet Use Questionnaire. Behavior Research Methods, 40 (2), 563-574.


Kim, M., G. és Kim, J. (2010). Cross-validation of reliability, convergent and discriminant validity for the problematic online game use scale. Computers in Human Behavior, 26, 389–398.

2010. okt. 11. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Ha van akkor én az vagyok. De kicsit sem érdekel mert kib*szott jó!!! :D
2010. nov. 10. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 uioki válasza:
Nekem van egy barátom akivel sportoltunk elkellett volna jönnie egy meccsre, de ő otthon maradt gépezni csendben hagyta a csapatot én erre már nem tudtam mit mondani nem szoltam semmit hogy tudom, hogy nem mért jött el ugyanis én egy másik barátomtól tudtam meg ez volt neki az első lépés aztán nem közölve a csapattal otthagyott minket egy szó nélkül senki se érte el csak hogy ő gépezhessen a barátaival szerintem kezdj el te is mindig csak szépen lassan egyre kevesebbet játszani és helyette inkább játsz tesóval ha van/majd ő kitalálja hogy mit/bringáz, koriz,néha menjetek el valahova és le fogsz szokni és közbe gondolj arra hátha így nem fogok akkora kárt tenni magamban.
2016. okt. 25. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!