Lehetséges, hogy a vitaminok nem szívódnak fel valamiért, vagy csak kevés? Milyen gátló okok lehetnek?
Fáradtság oka lehet vashiány is, azt kajából elég keveset lehet bevinni, mert csak igen kis hányada hasznosul. Az átlagos multivitaminokban meg nem nagyon szokott lenni, vagy csak nagyon kevés.
C-vitamin dettó kevés, a napi ajánlott adag sokszorosa kell ahhoz, hogy tényleg erős legyen a szervezet (napi 500 vagy akár 1000 mg is).
A gyümölcsökben sincs elegendő vitamin sajnos.
De persze lehet, hogy tényleg van valami gond a felszívódással. Ez lehet a megváltozott bélflóra, vagy valamilyen gyomorfertőzés, vagy "lyukas bél szindróma", én ezeket tudom, de biztos van még sok más is.
Nem írtad, hogy pontosan miket szedsz. De mindegy, ha eddig nem szedtél D-vitamint, akkor rakd azt is a többihez, napi 2-3000 NE simán mehet pár hónapig.
De szerintem "kísérletképpen" pár napig vagy egy hétig szedj valamilyen bélflóra-helyreállító készítményt, hátha az a gond.
Ha utána sem jössz rendbe, akkor ki kellene vizsgáltatni.
Felszívódási gondok: több oka lehet, a felsoroltakon kívül a túl sok rostot, fitátot tartalmazó étrend (pl. hüvelyesek, gabonák, teljes kiőrlésű még inkább).
Fáradtság: vérszegénység - lehet túl kevés vasat, B12-t ésvagy folátot tartalmazó étrend miatt. Máj rendszeres fogyasztása ajánlott.
Száraz bőr: túl kevés omega 3. Halolaj kapszula.
Gyakori megbetegedések: D-vitamin hiánya. Ha nem tudsz napra menni, szedj kiegészítőt.
(Nem vagy te véletlenül vegán?)
Először is változatosan kell táplálkozni!
Az igaz, hogy a mai ételeink kevesebb vitamint ásványi anyagot taqrtalmaznak mint pár évtizeddel ezelőtt. Ezt azzal magyarázzák, hogy istállótrágya helyett ma már jobbára csak műtrágyát használnak. Ennek az ásv.any. tartalma meg sem közelíti a trágyáét. Miből lenne szegén növénynek ha a talajban sincs benne? Na,de ez nem indokolja, hogy marékkal kell szedni mindenfélét.
Olyan is van nem egy amiből csak nagyon kevéske kell, ezeket nyomelemnek hívják. Ilyenek a Zn, Se, Cr is.Az sem mindegy melyik cég gyártotta, mert nem minden készítmény jó. Attól ugyanis, hogy összeraknak egy kapszulába vagy tablettába ezt, azt még nem biztos, hogy a szervezetünk fek tudja dolgozni. Vagy kiürül, vagy vagy a májban raktározódik mint méreganyag.
Egyáltalán hány éves vagy? Mit dolgozol, hogy ennyire igyekszel turbózni magadat? Ha netán éjszakázol akkor a pihenést nem lehet tablettákkal pótolni.
Általában az a szokásos tanács, hogy valamilyen multivitamin és esetleg C vitamin elegendő (abból is egyszerre 500mg - de itt is jobb a retard. A multivitaminokat aztán érdemes váltogatni, mert mindegyikbe más van. Fiatal egészségesként csak a minimum adagot kell. Van mikor ráírják, hogy 3x 1, de az a leromlott szervezetű beteg emberekre vonatkozik. a Q10 pl. 40 év alatt nem is kell, mert termeli a szervezetünk. utána viszont fokozatosan csökken a szintje, akkor érdemes pótolni.
Ahogy néztem miket eszel nekem az a benyomásom, hogy túl sok félét és feleslegesen. Írta itt valaki a bélflórát, ez jó gondolat. Erről azt tartja az irodalom, hogy idővel kipusztulnak belőlünk. Okaként azt szokták felhozni, hogy műkajákat eszünk, amik tele vannak tartósítószerrel, ezt pedig a bacik nem szeretik.
Azt is figyelmedbe ajánlanám, hogy ha többet eszel ezekből az izékből feleslegesen terheled a vesédet és a májadat. Egymagában ettől is lehetsz fáradt.
Egyébként van ennek a témának irodalma amit térdemes tanulmányozni, és ha találsz valakit aki hiteles akkor azt keresni később is.
Végül a helyedben én kérnék magamnak egy nagylabort. Egy A/4- es lapon minden fontos adat szerepel, és nagyon beszédes lehet ha van valami betegséged. Előtte pár napig ki kellene hagyni a bogyókat, mert akkor láthatnád, hogy nem is hiányoznak belőled amiket eszel. Ha mégis akkor pedig csak azt pótolni. Üdv: (Ili)
Üdv!
Szerintem még azt érdemes figyelembe venni, hogy jelen korunkban egészség hiányunk (mert nem csak a hétköznapi használatban betegségnek nevezett dolgokról beszélek) jellemzően nem valami(k) hiánya miatt alakul ki. Bevinni bőven beviszünk mindent a szervezetbe, amire szükségünk volna. Ilyen szempontból azért van "jólét".
Az egészséges egyensúlyi állapottól való eltávolodást az "egészségtelen életmód okozza".
Ezen belül kiemelt szerepe van az emésztésnek. A betegségek több mint 70%-a közvetlenül, másik 15% pedig közvetetten annak nem megfelelő működésére vezethető vissza.
Igen, az emésztés része a felszívódás. Az emésztésre persze hat, hogy mit eszünk, de tapasztalatom szerint fontosabb mikor, milyen rendszerességgel és milyen körülmények közt, milyen hozzáállással.
Az emésztőrendszert is kell néha pihentetni (böjt). A folyamatosan telt belekben pangás alakulhat ki, ami feszültséghez, gyulladáshoz, béllóra kóros megváltozásához vezet (vagy azzal összefügg). Ez tovább rontja az emésztőrendszer teljesítményét: a bevitt dolgok feldolgozását, a hasznosítási arányt, a felesleg kiválasztását, a hasznosak felszívódását.
Serkenteni is kell emésztési "energiáinkat", különösen ha a fent említett táplálkozási szempontokat nem tudjuk figyelembe venni, betartani. Intenzív légzés, vérkeringés fokozás.. lehetne sport, de van annál célirányosabb is. A sport ugyanis fokozott tápanyag és energia bevitel igényét támasztja a szervezetben. Viszont a bevitel mennyiségét a szervezet csak a hasznosultak szempontjából érzékeli. Tehát ha rossz a hatásfok többet akarunk(fogunk) bevinni, mint amennyit a gyengélkedő emésztőrendszerünk egyébként is fel tudna dolgozni.
Én a jógát javaslom az emésztési rendszer helyreállítására. Légzőgyakorlatok. Különösen a kutyapózban (adho mukha svanászana) végzet mély hasi légzés serkenti az "emésztési tüzet". Azaz a táplálék feldolgozását, hasznosulását. Más ászanák a belek elrendeződését, működését serkentik, korrigálják.
A vitaminokat egyébként célszerűbb valamilyen természetes termés formájában bevinni. Azok ugyanis egyben biztosítják a hatékonyabb "felszívódást". Ez részben a kísérő anyagokon múlik részben térbeli szerkezetükön. Az iparilag előállított vegyületek (így a vitamin molekulák is) fele ugyanis a természetben nem előforduló elrendezésű. Az összetétel atomilag lehet ugyanaz, de ezek térbeli elrendezése kétféle "sodrás irányú"lehet (Ez gondolom nem szakkifejezés, csak a matematikai és fizikai koordináta rendszerek mintájára alkalmazom.) A lényeg, hogy a élő szervezet csak az egyik féle térbeli elrendezésnek megfelelő molekulákat tudja beépíteni, hasznosítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!