Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Többféle magnéziumot (laktát...

Többféle magnéziumot (laktát és citrát) lehet egyszerre szedni, vagy ne keverjem?

Figyelt kérdés
azt javasolták este vegyem be a magnéziumot mert napközben a felszívódást zavarhatja, két készítményem van, egyikben magnézium-citrát, másikban magnézium-laktát formában van 100 és 120 mg, kérdés hogy egyet-egyet mindkettőből vehetek-e este, vagy inkább szedjem el először az egyik, aztán a másik fajtát?
2021. ápr. 9. 15:58
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
én azért választottam direkt szerveseket mert azt olvasni sokfelé hogy a szervetlenekből alig szívódik fel valami, plusz nekem személy szerint az olcsóbb készítményekből az általában magnéziumoxid gyomor-bél panaszokat okozott. egyébként az egyikben van egy kis hozzácsapott D vitamin is, igaz csak 400 egység, eddig nem értettem, aztán most azt hittem az egyik válaszoló miatt hogy akkor tuti felszívódást elősegíteni rakták bele, aztán mikor kijavították hogy rosszul tudja, most megint nem tudom :D talán csak jól mutat a címkén hogy többminden van benne
2021. ápr. 11. 23:12
 12/14 anonim ***** válasza:
Kerdezo a szerves, szervetlen miatti atveres miatt szuletett ez a blog poszt: [link]
2021. ápr. 12. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 Ignis Subdialis ***** válasza:
66%

Ne keverjük a C-vitamint és a magnéziumvegyületeket.

A magnézium egy elem (ásványi anyag), a C-vitamin már önmagában egy vegyület. A magnéziumot elem állapotában nem tudnánk bevenni, mindenképpen más elemekhez kapcsolva: vegyületként kell beszednünk. És itt nagyon nem mindegy, hogy milyen kötésekkel, hány másik atomhoz, hogyan kapcsolódik a magnézium, ettől, továbbá egyéni biológiai jellemzőktől, együttszedéstől stb. függ az adott vegyület felszívódása.

A szerves/szervetlen nem egy egzakt kategória ma már, és a magnézium esetében sem lehet feketén-fehéren kijelenteni, hogy az egyik rossz, a másik pedig jó felszívódású. De ettől még a különféle magnéziumvegyületeknek igenis ELTÉR a hasznosulásuk. Pl. a magnézium-klorid "szervetlennek" számítana, mégis jól felszívódik. Vannak tanulmányok arról is, hogy a magnézium-oxid nem szívódik fel egyszerűen, csak ezek főleg száraz, angol nyelvű szakcikkek.

De visszatérve, míg a magnézium esetében számtalan hordozóvegyület ismert, addig a C-vitaminnak nincs hordozóvegyülete, mert a C-vitamin nem egy elem, hanem már önmaga is egy molekula/vegyület! Nagyon fontos, hogy mely elemekből hány van benne és az is, hogy milyen a molekula TÉRSZERKEZETE. Mert egy atom már kicsit is máshogy áll a térben, az már nem C-vitamin. Ezért értelmetlen szerves és szervetlen C-vitaminról beszélni, mert ha már egy apró kis eltérés is lenne a két molekula között, akkor az egyik már nem C-vitamin.

A magnéziumnál viszont a hordozóvegyület-molekulák közötti eltérés "kötelező" és nemcsak a felszívódásban nyilvánul meg a különbség, de a kiváltott esetleges kellemetlen mellékhatásokban és a további hatásokban is. Mert ugye a magnézium elem valamivel vegyületet képez. Ez a "valami" meg lehet egy már létező vegyület is (nemcsak egy másik elem - pl. az oxigén a magnézium-oxid (MgO) esetében). És a már létező vegyületnek is lehetnek önmagában pozitív élettani hatásai.

Kézenfekvő példa erre mindjárt a magnézium-aszkorbát, ami a magnéziumnak az aszkorbinsavval alkotott "sója". Tehát a kinyert magnézium mellett jelentős mennyiségű C-vitaminnal is számolhatunk ebből a magnéziumvegyületből, annak minden egészségügyi előnyével. Vagy a magnézium és a glicinsav vegyülete (Mg-biszglicinát), mely utóbbinak stresszcsökkentő hatást is tulajdonítanak, így a magnézium izomlazító hatásával kiegészítve még hatásosabb lehet stressz okozta tüneteknél, pl. alvásproblémáknál.

A D-vitamin jelenléte magnéziumkészítményekben inkább a másik irányból érdekes: a D megfelelő hasznosulásához van szükség magnéziumra. Azon túl, hogy természetesen a szervezetben kb. mindennek kölcsönösen szüksége van egymásra a megfelelő működéshez. De pl. a vashoz azért tesznek C-vitamint, mert az segíti a felszívódását, viszont folsavat nem azért tesznek hozzá, hanem mert a vashiány sokszor folsavhiányos vérszegénységgel párosul, ezért akkor már azt is pótolják egyidejűleg. Nehéz pusztán az összetételből következtetést levonni a miértekre. Pl. kalciumot és magnéziumot azért szoktak összerakni, mert ezeknek a sejtek szintjén egyensúlyban kell lenniük, viszont a felszívódásnál meg a kalcium egyenesen akadályozza a magnéziumot.

Mindent összevetve, szerintem a kérdező tájékozottabb a válaszadók többségénél és különösen ha még rossz tapasztalata is van a magnézium-oxiddal: minek kínozza vele magát azért a pár százalékért, amit a gyomorsav közreműködésével kinyerhet belőle?! Lehet, sőt érdemes is többféle vegyületből pótolni ezt az ásványi anyagot. A magnézium esti bevétele mellett meg csak a magnézium látens "nyugtató" hatása szól, beveheted este is mindkettőt, de elosztva a nap folyamán is, ha nem szedsz olyan ásványi anyagokat, amikkel a magnézium összeakadhat.

2021. ápr. 12. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
Az a pár szazalek boven 50-60 felett van. Azert tanulmanyokat se artana olvasni. De jah en se olyat vennek
2021. ápr. 12. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!