Most akkor mi a káros a cigarettában?
A nikotin a füst vagy a papír elégetésekor keletkezett kátrány ?
Sorendezni is lehet őket
És ezek közül melyik okoz rákot ??? És miben van a nikotinban?? A nikotinos rágotol lehet száj rák ?? Ha nem cigit hanem szivart szivsz akkor annak a levele égetése is kátrányt okoz ?
És a teafübol készült cigivel mi a véleményetek ?? És az mennyire káros ???
Köszönöm előre a válaszokat
Egyébként nem cigizek
De régen ki próbáltam
Majd nyugdíjas koromra fogok
A nikotin egy idegméreg, ami nagyobb mennyiségben (30 szál egyszerre való elszívása esetében) halált okoz, kisebb mennyiségű mérgezésben pedig (amikor valaki ideges és egymásután 5 cigit elszív) hányingert, légszomjat, magas szívverést, és ájulást okozhat.
A füst minden esetben kellemetlen tüneteket okoz, mivel a cigaretta füstje 70 bizonyítottan rákkeltő anyagot tartalmaz, és ezenkívül hatalmas számban található meg benne mindenféle más vegyi anyag.
Maga a füstöt két részre lehet osztani: a főfüst-amivel elsősorban a dohányzók érintkeznek- és a mellékfüst, ami az égő cigaretta füstje, amivel már mások is passzív dohányosként kapcsolatba kerülhetnek.
Az érdekessége ennek a két füstnek az, hogy míg nem szívsz bele a cigarettába, a füstje kék színű (ha jobban megfigyeled valóban látod a kékes színt) viszont a már kifújt füst színe fehéres. Ennek oka a tüdőben és a szájban való páratartalom.
A dohányzás közben tökéletlen égés megy végbe, ami szénmonoxid termelést eredményez. Mondanom sem kell, hogy ez nem túl ösztönző, amikor rászeretne valaki gyújtani.
A wikipédiáról ezt a néhány sort bemásolom a szénmonoxid élettani hatásáról, mert nem tudnám fejből eléggé pontosan megmagyarázni azt, hogy miért nem jó a szervezetnek az, ha szénmonoxiddal találkozik.
"A szén-monoxid nagyon mérgező gáz. Mérgező hatása azzal magyarázható, hogy a vér hemoglobinjában található vasatomokkal stabil komplexet, szén-monoxid-hemoglobint képez, ezzel a szervezet oxigénfelvételét és oxigénellátását akadályozza. A hemoglobin akkor is megköti a szén-monoxidot, ha a levegő szén-monoxid tartalma csekély. 250-szer nagyobb affinitással kötődik a vér hemoglobinjához, mint az oxigén."
A papír nem számít semmit (nyilván ez nem teljesen igaz) ahhoz képest, ami a papír tartalma. Nem csak a papír termeli a kátrányt, ugyanúgy a benne lévő dohány is. A papír csak ráadás.
Úgy gondolom, hogy a nikotin ebben a mennyiségben nem káros, bár hallottam már olyanról is, hogy maga a nikotin is gyengíti az immunrendszert, bár elég valószínűletlennek tartom azt, hogy a 4000 vegyi anyag, köztük a 70 (bizonyítottan) rákkeltő anyag mellé a nikotin viszonylagos kis mennyisége olyan káros lenne.
A nikotint annyiban találom extrém károsnak, hogy hatalmas nagy függőséget okoz, egy kutatás szerint nagyobbat, mint a legtöbb kábítószer. Emellett miután a test már hozzászokott, és igényeli a nikotint, nagyon is hangulat szabályozóvá válik, vagyis a kedvedet sok esetben az fogja meghatározni, hogy cigiztél-e eleget ahhoz, hogy ne legyenek elvonási tüneteid.
A nikotinos rágótól nem lehet szájrák, de azt mondják nagyon kellemetlen az íze, mondjuk én még nem próbáltam, ki tudja, lehet valakinek meg tetszik. Ami kifejezetten szájrákot tud okozni az a "füstmentes dohányzás" egyes ágazatai mint például a snuss és a bagó. A snuss egy teafilterszerű élvezeti cikk, a filteren belül pedig dohány van. Az ínyhez kell rakni, és hagyni hogy a nikotin felszívódjon. A bagó hasonló elv alapján működik, csak ott nincs filter, hanem aprított dohánylevél egy kis dobozba, amit sóval érleltek. A bagózáshoz ki kell venned a dobozkájából egy nagyobb csipetnyi dohányt, és azt az ínyedhez rakni. A tévhittel ellentétben NEM rágják.
Ez a két dohányzási fajta nagyon sok nyálat termel, amitől muszáj lesz köpködnie az embernek, különben ha lenyeli a nikotinos nyálát valaki, nagyon erős hányingere lesz, sőt sok esetben még rosszabbul is lehet az illető, így nem meglepő, hogy eléggé kevesen élnek ezekkel verziókkal.
Viszont kezdek elkanyarodni a témától. Szóval ezek a füstmentes dohányzási ágak nagy eséllyel okoznak szájrákot, nem egy baseball-os kapott szájrákot ezeknek köszönhetően. Ráadásul a fogakat is elrohasztja, szóval csupa rossz hatása van ezeknek is.
A szivar teljesen más. A szivarnak nincsen szűrője, és a szivart NEM szabad letüdőzni pont emiatt. Természetesen ennek is van kátránya, de mivel itt csak úgymond öblöget a füsttel az ember, és csak ízlelgeti a szájában a füstöt, így nagy problémát aligha okoz (feltéve ha nem napi szinten szív az ember szivart, hiszen az megint csak egészségtelenebb mintha valaki hetente 1-2 alkalommal szív el egyet.) Természetesen itt is hatalmas mennyiségben van kátrány, de szerintem sokkal kevésbé káros mint a cigaretta.
Nincsen semmilyen véleményem a teafűből készült cigikről, azért mert még nem próbáltam, de hallottam róla már pár alkalommal. Ha nagyon mondanom kéne valamit, akkor az az lenne, hogy ne csináld. Nem tartom okos dolognak, ha valaki feleslegesen károsítja magát. Nem mondom azt, hogy a dohányzás nem felesleges önkárosítás, de úgygondolom, hogy inkább indokolható a függőség miatt, mint az, ha valaki csak úgy poénból elszív egy teás cigit.
Mennyire káros a teafüves cigi? Minimum annyira mint a sima, dohánytartalmú cigaretta.
Remélem kielégítő választ adtam, ha esetleg valami nem volt teljesen világos, nyugodtan kérdezz bátran továbbra is.
-Egy 17 éves dohányos voltam.
Köszönöm az értelmes választ
Megy a zöld like 😁
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!