Kinek kell több házimunkát végeznie? Az otthon lévőnek, vagy aki eljár dolgozni?
Válás után jelenleg a nővéremmel és a kisfiammal élek együtt a régi szülői házunkban.
A nővérem pár hónapja ment nyugdíjba, 40 év munkaviszonnyal. Én 2 műszakban dolgozom.
Rendszeres vitatéma köztünk a házi és ház körüli munka. Én általában hullafáradtan érek haza a műszakomból, utána még a fiammal is kell foglalkoznom, segítek neki a leckében, vacsit adok neki, esti mese stb. Természetesen magunk után rendet tartok, mosok takarítok, hétvégeken főzök is stb.
Viszont a nővérem szerint ez kevés. Szerinte nem veszem ki a részem rendesen a feladatokból, mert nem megyek ki kertet ásni, fát hasogatni, gazolni, füvet nyírni, gyümölcsöt szedni, stb. Mindig azt mondja, hogy az nem kifogás, hogy dolgozom, és fáradtan érek haza. Folyamatosan panaszkodik mindenkinek, hogy én semmit sem csinálok, pedig az nem igaz, csak nyilván kevesebbet, mint ő, hiszen ő egész nap otthon van, ráér sepregetni, meg faleveleket gereblyézni. Nekem már a munka, meg a gyerek miatt alapból sokkal kevesebb időm van, de azért arra mindig ügyelek h magunkat rendben tartsam, utánunk ne kelljen takarítania.
Bezzeg, amikor fiatalok voltunk ő már dolgozott, én meg még iskolába jártam, akkor emlékszem h szünetekben minden házimunkát rám hárított azzal a jelszóval, hogy "A házimunka annak a feladata, aki otthon van, és ráér, annak semmi más dolga, ne a dolgozó embernek kelljen, aki elfáradt a munkában."
Most, hogy ő lett az, aki otthon van, érdekes módon már nem így látja, most az "egyenlőséget" szajkózza állandóan.
Rengeteg a vita közöttünk emiatt, már nagyon feszült otthon a légkör.
Szerintetek kinek van igaza? Valóban egyenlő arányban kell végezni a házimunkát, vagy annak kellene többet csinálnia, aki otthon van?
Normáliséknál, ha életközösségről van szó, akkor nyilván úgy működne, hogy aki otthon van, az csinálja a munka dandárját, a másik meg a pénzt hozza haza.
De Ti nem élettársi közösségként funkcionáltok, hanem két "külön család" vagytok, akik kényszerből együtt laknak, de egyébként sem anyagi, sem érzelmi egységet nem alkottok. Ilyen körülmények mellett meg teljesen mindegy, ki mennyi visz haza, és mennyi időt tölt otthon, mindent használat arányában kellene megosztani, főleg, hogy a nővéred ragaszkodik ahhoz, hogy a rádeső dolgokat ne intézze. Nem köteles "rátok" dolgozni, ahogy te se vagy köteles rá melózni, költeni, segíteni neki. Én úgy látom, ha már centizgetni kell a dolgokat, hogy az alábbi megosztás lenne helyes:
- közös tulajdon: mióta lakik benne egyedül, ergo használja a Te feledet is? Számoljatok eszmei értéket, hogy mennyi pénzzel jönne neked ezért, és vonjátok le belőle azt, amennyit egyedül költött állagmegóvásra; biztos zabos, hogy eddig egyedül élt, most pedig felforgatjátok a nyugalmát, de nem a saját házában lakott, örüljön, hogy eddig egyedül élhetett.
- rezsi: 2/3 - 1/3. A fiaddal ti ketten vagytok, ő egyedül, így arányos, te fizess többet.
- kaja, tisztálkodószer, mosószer stb.: csak magatoknak vásárolj, ő oldja meg , ahogy akarja.
- takarítás: mindenki saját maga után, a közös helyiségeket meg beosztás szerint; lehet azon egyezkedni, hogy ő egész nap otthon van, többet használja a wc-t, közös helyiségeket, de a gyereked meg valószínű a legtöbb koszforrás. lehetőség szerint osszátok fel a lakást, mindenki a maga életterében tartózkodjon, a fiad pl. ne a nappali közepén játsszon,írjon leckét, hanem a szobájában, de akkor a nővéred se ott tvz-gessen, meg kötögessen, hanem a sajátjában.
- kert: ezt is fel kell osztani beosztás szerint, elvégre egy kertes ház nem úgy működik, hogy nem akarok kertet, akkor nem foglalkozok vele. Ha felveri a gaz, simán meg is bírságolnak amiatt, ha pl. rásütik, hogy parlagfüves (nem vicc, nálunk az eladhatatlan szülői ház esetében jött a felszólítás, hogy vagy lekaszáltatjuk, vagy bírságot fizetünk) Járdasöprés, hólapátolás, ennyi, amit minimálisan mindenkinek csinálnia kellene, beosztás szerint, de nyilván, ha veteményes van hozzá, és nemcsak parkosított az egész, akkor nehezebb a dolog. Azért arra nem kényszeríthet, hogy kijárj gyomlálni, kapálni, de ha ő megcsinálja, akkor vagy ne nyúlj az így termett zöldséghez, gyümölcshöz, vagy csereérték arányában vegyél át tőle más dolgot, vagy fizesd ki a kertművelés rád eső összegét.
- a gyerekedre nem köteles vigyázni, amíg te dolgozol, és ha nem is szereti, akkor nem hozhatod olyan helyzetbe, hogy akarata ellenére vigyáznia kelljen rá. Hívj hozzá babysittert, vagy tanítsd meg magát ellátni annyira, hogy kihúzza, amíg hazaérsz. Ellenkező esetben beszéld meg a nővéreddel, hogy cserébe "mit adsz".
Szóval csere alapon esetleg előre megbeszélve ki tudtok jönni, bár ezt teljesen 100-ig nem tudjátok kicentizgetni. Alapvetően olyan emberrel, akinek csak púp vagytok a hátán, és nyilván rohadt dühös, hogy eddig egyedül élt, most alkalmazkodnia kellene, nehéz lesz kijönni. Persze, semmit nem tehet, nem a sajátjában lakik ő sem, hanem közös tulajdonban. A régi dolgokat ne hozd fel: akkor te eltartott iskolás voltál, ő meg már felnőtt, és ott voltak bizonyára a szüleitek is, akik jóváhagyták a dolgait. Az se igazságos, amit ő elvárt akkor, mert akkor se hozzá tartoztál, hanem a szüleidhez, az ő eltartottjuk voltál, és a dolgod a tanulás volt, nem a nővéred kiszolgálása. Most viszont mindketten független, önálló felnőttek vagytok, akiknek semmi közük egymáshoz, így ekként is kell a feladatokhoz hozzáállni.
50!
Buta vagy mint a tök.
Nem kell rezsit fizetnie annak, aki nem el a házban. De a fenntartását, az allagmegovast közösen kell rendeznie a tulajdonosoknak. Vagy ha a nővér xarnak rá és hagyná, hogy azon a részen kívül, amit ő használt, leomoljon a vakolat, bedoljon a fal, penészes Legyen a padlón emiatt a ház értéke a felére csökkenjen, akkor azzal ugye oké lesz a kérdező? Elvégre ő nem élt ott, elvégre szerinted ingyen lakott.
Voltál koleszos? Nyilván nem. Ott szerinted nem közös a házimunka? Vagy ha Pistike napi 12 órát tanul meg dolgozik, Janika meg a koleszban készül a vizsgáira már egy hete, akkor Janika kutya kotelessege Pistike helyett is házimunkát végezni?
Fele-fele.
Mindkettőtöké a ház, hasonló korban vagytok. Miért kéne neki többet?? Azért mert te gyereked vállaltál? Te döntésed volt. Vagy mert dolgozol? Ő már ledolgozta szépen ezt az időt a nyugdíj előtt.
Jófejségből megtehetné hogy megcsinálja, de ha nem olyan jó a kapsolatotok nem teszi meg. Ennyi.
A gyerekkel való foglalkozásról meg annyit, nem mindenki szereti, valószínűleg nem véletlenül nincs neki.
A kert nem csak hobbi, jó a virágok vagy veteményes az igen, az választható. De mondjuk a falevél seprés, vagy a hasogatás az van, ha akarod, ha nem. Ha ő nem csinálja meg, akkor térdig érő falevélbe mászkálnátok a kertben?
Ha fát kell vágni, akkor kályhával tüzeltek? Vagy gázzal? mert akkor a favágás a te feladatod is, ha te is melegben szeretnél lenni a gyerkőccel, akkor igenis neked is ki kell venned a részed belőle.
Nem csak hétköznapok vannak, hanem ott vannak a hétvégék is. Egy két órát rá lehet szánni. A gyerek is már 9 éves, segíthet neked, az is egy közös program.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!